تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/05/24 - 02:36
کد خبر: 441068

میزگرد دانشجویی نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل؛

دردانه: بدبختی تشکل‌های دانشجویی دخالت در لیست‌های سیاسی بود/ مشهدی: تشکل‌های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

دردانه: بدبختی تشکل‌های دانشجویی دخالت در لیست‌های سیاسی بود/ مشهدی: تشکل‌های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

امیرعباس دردانه در پایان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درخصوص کاهش تاثیرگذاری تشکل های دانشجویی با گذشت زمان گفت: یکی از عوامل دخالت در لیست های سیاسی است که باعث انشعاب های مختلف شد و امروز عده ای با چهار یا پنج نفر در کنار حسینیه جماران عکس میگیرند درحالی که ابتدای انقلاب آن حسینیه پر بود.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بیست و سومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور با “حیات عدالت، حکمرانی با درایت و صداقت” از تاریخ 23 تا 29 مرداد 1401 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حال برگزاری است. که در این نشست باحضور امیرعباس دردانه، دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، محسن شکیبامنش، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند و سجاد مشهدی حسن، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان به برگزاری میزگرد دانشجویی با موضوع ضرورت و لازمه فعالیت دانشجویی در دانشگاه پرداختند.

تشکل های دانشجویی یک حرکت نو را ایجاد می کنند

ابتدا سجاد مشهدی حسن، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان درخصوص چرایی فعالیت های دانشجویی گفت: بحث در حوزه دانشگاهی و چرایی فعالیت در دانشگاه‌ها بخاطر اینکه ما الان دانشجو هستیم و  لزوما دانشجو متناسب با ویژگی های معین خود در دانشگاه فعالیت می‌کند.

مشهدی حسن ضمن اشاره به اهمیت ها و اثرگذاری هایی که در فعالیت تشکیلاتی در دانشگاه وجود دارد گفت: تشکل های دانشجویی برای رسیدن به تمدن اسلامی نقش حلقه های میانی در جامعه را دارند که اثرگذاری تشکل های دانشجویی در این حوزه یک حرکت نو را ایجاد می کنند.

وی در ادامه گفت: دفاتر و تشکل های دانشجویی برای خود سازی و اثرگذاری های کلان باید برنامه داشته باشند. یکی از عواملی که کار تشکیلاتی را نمایان و زنده می کند ویژگی زندگی جمعی است که انسان را به خودشناسی می رساند.

دانشگاه مبدا تحول است

سپس محسن شکیبامنش، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در این خصوص به صحبت پرداخ و گفت: دانشجویان و دانشگاه یکسری پتانسیل و استعدادهایی دارد که متناسب با آن دانشجویان می توانند ظهور و بروز داشته باشند.

شکیبامنش در ادامه با پرداختن به صحبت های امام درخصوص دانشگاه افزود: دانشگاه در واقع به گفته امام (ره) مبدا تحول است که این باعث می شود برای دانشجویان ضرورت فعالیت و کارهای دانشجویی در فضای دانشگاه افزایش پیدا کند.

تشکل های دانشجویی یک جنبش صنفی نیست

در ادامه امیرعباس دردانه، دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: درواقع باید به این فکر کرد که چه شد دانشجو و تشکل های دانشجوی در دانشگاه ماندگار شدند. یکی از ویژگی هایی که که میتوان برای دانشگاه و دانشجو نام برد بحث علم و عمل است. دانشگاه محل تلاقی تفکرات و افراد مختلف است و این تضارب آرا باعث پویایی جنبش دانشجویی در دانشگاه است.

دردانه افزود: برای درک بهتر جنبش دانشجویی باید تاریخچه جنبش دانشجویی باید خونده شود. تشکل های دانشجویی یک جنبش صنفی نیست چرا که اگر صرفا صنفی بود تاکنون ماندگاری نداشت و هیمن گستره فعالیت اجتماعی و دربرگیری بیشتر جامعه آماری باعث حضور ماثر آن در دانشگاه شد.

تشکل های دانشجویی باید فضاهای خالی را پر کنند

در ادامه باری دیگر نوبت به مشهدی حسن رسید که وی افزود: اتحادیه های دانشجویی و بخصوص دفاتر تشکل های دانشجویی یک فضای آرمان خواهی و باانگیزه ای برای اصلاح جامعه دارد که از نگاه های مختلف به آن پرداخته می شود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان با اشاره به به دیدگاه فرهنگی گفت: هنور نگاه به کار فرهنگی در دانشگاه ها کم اهمیت است به نحوی که پس مانده های بودجه را برای کار فرهنگی در نظر می‌گیرند اینجاست که دانشجو باید ورود کند و در این حوزه فضاهای خالی را پر کند.

وی در ادامه با اشاره به توقع شرکت کنندگان در انتخابات تشکل های دانشجویی گفت: اعضای تشکل های دانشجویی نسبت به دانشجویانی که آن ها را انتخاب کردند باید دغدغه داشته باشند و برای پیگیری مطالبات آن تلاش کنیم.

مطالبات دانشگاهی پیگیری شود

سپس دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در ادامه گفت: دفاتر و اعضای تشکل ها درواقع از دانشجو و برای دانشجو است نباید صرفا مسائل کلان دنبال شود و مطالبات دانشگاهی نیز پیگیری شود. مثلا در حوزه حجاب که یک مسئله کلی و کلان است ما در دانشگاه خود نیز پیگیر این موضوع و مطالبات متناسب با آن باشیم. درواقع تشکل های دانشجویی باید مطالبات را در دانشگاه دنبال و در حوزه کلان کشور و مسائل دانشگاه باید متناسب باهم حرکت کند.

بدبختی تشکل های دانشجویی دخالت در لیست های سیاسی بود

در پایان امیرعباس دردانه با اشاره به دو نوع سیاست زدگی و سیاست زدایی در دانشگاه گفت:  ما باید سعی کنیم از سیاست زدگی و سیاست زدایی دوری کنیم چرا که هردو آن ها برای دانشگاه زیان آور است.

وی ادامه داد: سیاست زدگی باعث ایجاد تنش و ابطال برنامه های مختلف تشکل های دانشجویی در دانشگاه می‌شود و سیاست زدایی هم باعث لودگی دانشجو می شود.

دبیرسابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص راهکارهای پیشنهادی خود گفت: ما می‌توانیم با ایجاد مناظرات و کرسی های مختلف در دانشگاه ذهنیت ها را تغییر دهیم و مطالبات را در حوزه های مختلف و از افراد مختلف پیگیری کنیم.

وی با انتقاد از برخی از اعضای تشکل های دانشجویی گفت: عمده دانشجوهای تشکیلاتی معطوف به قدرت حاکم عمل می‌کنند و شاید ابتدا قصد کار برای خدا را داشته باشند در ادامه بعد از ورود به تشکل های از مسیر حود منحرف می شوند.

امیرعباس دردانه در پایان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درخصوص کاهش تاثیرگذاری تشکل های دانشجویی با گذشت زمان گفت: یکی از عوامل دخالت در لیست های سیاسی بود که باعث انشعاب های مختلف شد و امروز عده ای با چهار یا پنج نفر در کنار حسینیه جماران عکس میگیرند درحالی که ابتدای انقلاب آن حسینیه پر بود. 

گزارش از مسلم خلخال

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کارشناس داوری بازی استقلال- فولاد/ برای استقلال پنالتی گرفته نشد؟
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
مسئولان با جوانان گفتگو کنند
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
هدف سردار شهید همدانی اعتلای کلمه الله بود
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
گفتوگوی تلفنی امیرعبداللهیان با امور خارجه فنلاند
مهم ترین ملاک های حضرت خدیجه(س) برای ازدواج
بخش عمده‌ فضای مجازی خبرهای تلخ و بد است
بیانیه کانون مداحان کشور در خصوص اغتشاشات اخیر
سرکرده داعشی در کرکوک کشته شد
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
انتشار گزارش پزشکی قانونی در رابطه با فوت مهسا امینی
فیلم| توهین مدعیان آزادی بیان در دانشگاه فردوسی مشهد
دشمن به دنبال ترویج ابتذال در جامعه است
دانشجویان مراقبت دانشجونماها باشند
جام جهانی۲۰۲۲، «قطعا» آخرین جام جهانی «مسی» خواهد بود
تمام این ۱۴ نفر از وحید شمسایی بهتر هستند
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
"کرمی" به سرپرستی دفتر نهاد در بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
باید در نحوه جذب اساتید بازنگری شود
اساتید دانشگاه باید بصیرت داشته باشند
پلیس از فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو جلوگیری خواهد کرد
افزایش حقوق شامل دانشجو معلمان‌می شود؟
مهلت ثبت نام سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
بررسی چگونگی استفاده دائمی از محورها و نظرات اساتید و دانشجویان
مهلت ثبت‌نام در سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
گلشنی: اصلاً در دانشگاه شریف اخلاق حاکم نیست/ برای دانشجویان شریف باید کلاس اخلاق برگزار کرد
علوم انسانی در صدر پر دانشجوترین گروه تحصیلی قرار گرفت
سند ۲۰۳۰ به هیچ‌عنوان در آموزش و پرورش اجرا نمی‌شود
اخراج دانشجویان ایرانی از اوکراین
 چه اتفاقی برای کارنامه سبز کنکور سراسری امسال افتاد؟
استفاده دائمی از نظرات دانشگاهیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی
نظرسنجی

برخورد سلبریتی‌ها را در حوادث اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top