تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/05/26 - 23:31
کد خبر: 441386

اصلاح قانون سربازی در دستور کار

اصلاح قانون سربازی در دستور کار

مذاکرات ایران با کشورهای غربی که آخرین مراحل خود را طی می‌کند جزو مهم‌ترین موضوعات سیاسی کشور در روزهای جاری است که برخی نمایندگان نیز درباره آن توئیت‌هایی را منتشر کرده‌اند. وکلای مردم در خانه ملت مسائل اجتماعی و اقتصادی دیگر را هم مد نظر داشته‌اند که در ادامه آنها را می‌خوانید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»،  مذاکرات ایران با کشورهای غربی که آخرین مراحل خود را طی می‌کند جزو مهم‌ترین موضوعات سیاسی کشور در روزهای جاری است که برخی نمایندگان نیز درباره آن توئیت‌هایی را منتشر کرده‌اند. وکلای مردم در خانه ملت مسائل اجتماعی و اقتصادی دیگر را هم مد نظر داشته‌اند که در ادامه آنها را می‌خوانید.

هادی بیگی‌نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی درباره آخرین گام‌های مذاکرات برجام و نتیجه آن برای کشور در توئیتر خود نوشت: «با نزدیک شدن به پایان مذاکرات احیای برجام، بد نیست چند جمله‌ای ناظر به آنچه در حال وقوع است صحبت کنیم؛ پر واضح است که آن‌چه مردم از مذاکرات هسته‌ای توقع دارند، انتفاع اقتصادی است.» وی در ادامه توئیت‌های خود پیرامون مذاکرات اینطور مرقوم کرد: «وقتی که نهایت خروجی مذاکرات، برجام است مسؤولان مذاکره کننده توضیح دهند که قبلاً و در زمان اجرای برجام که اتفاقی نیافتاده چطور می‌توان انتظار داشت که اکنون پیشرفتی حاصل شود؟ بد نیست که نظرات چند سال پیش(باقری کنی) را در مورد برجام مرور کنیم تا بتوان قضاوت بهتری داشت!» این نماینده مجلس در سومین توئیت خود نیز با خطاب قرار دادن تیم مذاکره کننده نوشت: «تیم مذاکره کننده باید پاسخ دهد، با وجود این‌که طرف غربی نه «تضمینی» برای پایبندی به تعهداتش می‌دهد و نه «راستی آزمایی» ایران را می‌پذیرد، نفع اقتصادی توافق چگونه حاصل می‌شود؟»

همچنین سیدنظام الدین موسوی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر با اشاره به توئیت عباس عبدی، چهره اصلاح طلب درباره اظهار نظر وزیر خارجه در توئیتر خود اینطور نوشت: «فارغ از اینکه مطلب دکتر امیرعبداللهیان دقیق منتقل نشده، اتفاقا مجلس درک درستی از مذاکره و مطالبات طرفین مذاکره دارد. منتها مجلس به عبرت از تجربه‌های گذشته هم باور دارد. فلذا توافقی را درست می‌دانیم که یکطرفه نباشد و برای تعهدات طرف آمریکایی هم تضمین عینی وجود داشته باشد.»

سید محسن دهنوی، ‌‌‌نماینده مردم تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اما درباره اصلاح قوانین مرتبط با سربازی نوشت. او در چهار توئیت متوالی به این مساله پرداخت و در توئیت نخست خود نوشت: «در سالیان اخیر، اصلاح اساسی فرآیند سربازی را آغاز کرده‌ایم. در نامه به رئیس جمهور یادآور شدم که اکنون نگاه‌ها به سوی دولت است تا با ارائه یک لایحه جامع، آسیب‌های زندگی جوانان را به حداقل برساند. ۳ میلیون نفر و خانواده‌هایشان از قوای سه‌گانه و قوای مسلح به‌درستی توقع دارند.» این نماینده مجلس در دومین توئیت خود نیز به مشمولان غایب و تشکیل خانواده آنها اشاره داشت و اینطور مرقوم کرد: «بسیاری از مشمولان غایب، در حال حاضر تشکیل خانواده داده و در شرایط تاهّل و حتی دارای فرزند هستند. منع بکارگیری این افراد در بخش خصوصی که نتیجه آن، بیکاری صدها هزار سرپرست خانوار خواهد بود، تبعات اجتماعی و فرهنگی زیادی را در پی دارد و موجب آسیب به بنیان خانواده می‌شود.» دهنوی در سومین توئیت خود نیز درباره چرایی بی‌میل بودن جوانان برای انجام خدمت سربازی نوشت: «عدم رغبت جوانان به شرکت در دوره سربازی، دلایل متعدد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد و یافتن راه حل برای رفع این مشکل نیازمند بررسی‌های تخصصی و کارشناسی است. مجلس یازدهم با پیگیری افزایش حقوق سربازان سعی نموده تا بخشی از این مشکلات را رفع کند.» عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در آخرین توئیت خود نیز درباره خدمت سربازی نوشت: «لذا نظر به نقش بی‌بدیل قوه مجریه و لزوم تامین نظر شورای محترم نگهبان مبنی بر هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح در اسرع وقت، دولت باید اقدام به ارائه لایحه اصلاح قوانین خدمت وظیفه عمومی به مجلس شورای اسلامی نموده تا مشکلات جوانان به صورت اساسی حل شود. ما آماده‌ایم!»

علی خضریان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم در توئیتر خود با اشاره به نشست کمیسیون اصل ۹۰ اینطور نوشت: «نشست کمیسیون اصل نود مجلس با حضور جناب قاضی‌زاده هاشمی به منظور پیگیری اجرای قانون جامع حمایت از ایثارگران در سازمان‌ها، بررسی مشکلات جانبازان و خانواده معظم شهدا و تعیین تکلیف تعهدات قانونی بر زمین مانده بنیاد شهید، برگزار شد و تا احقاق حقوق ایثارگران این پرونده مفتوح است.»

مالک شریعتی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس نیز در حساب توئیتری خود به برنامه هفتم توسعه اشاره داشت و نوشت: «تصمیم مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام برای سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه درباره ساماندهی شرکت‌های دولتی: با رعایت سیاست‌های کلی اصل۴۴ – ۱: شرکت‌هایی که وظایف غیر حاکمیتی دارند یا بخشی از وظایف آنها غیرحاکمیتی است کلاً یا جزئاً به تناسب به بخش خصوصی یا تعاونی واگذاری می‌شوند.» سخنگو کمیسیون انرژی در دومین توئیت خود نیز اینطور مرقوم کرد: «شرکت‌هایی که منحصراً وظیفه حاکمیتی دارند به سازمان و ساختار دولتی مناسب تبدیل می‌گردند مگر در موارد ضروری آن هم به تشخیص مجلس و از طریق قانون برنامه.» در سومین توئیت این نماینده هم آمده است: «شرکت‌های دولتی زیان‌ده و شرکت‌های دولتی دارای وظایف موازی از طریق اصلاح، ادغام یا انحلال تعیین تکلیف می‌گردند.»

سیدمصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در حساب توئیتری خود به انتقاد از هتاکان به انقلاب پرداخت و نوشت: «آنها که در داخل به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی و شهدا هتاکی می‌کنند، دست در دست استکبار و معاندان خارجی دارند که بالندگی جمهوری اسلامی را بر نمی‌تابند.»

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با انتشار هشتگ بازگشت پرستوها، به سالگرد بازگشت آزادگان جنگ تحمیلی به میهن اسلامی اشاره داشت و در توئیتر خود نوشت: «آزادگانِ آزاده نشان دادند می‌توان با مقاومت شکوفه آزادی را به تماشا نشست. استواری، دلدادگی، خلوص، مجاهدت پیوسته، عشقِ به میهن و صبر در وجود آنان معنا یافت. تمام ابعاد حرّیّت در منش این عزیزان تفسیر یافت. درود بر آنان»

بهروز محبّی نجم آبادی، ‌‌‌‌نماینده مردم شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن ‌و ششتمد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز با انتشار هشتگ خبرخوش به روابط ایران با کشور همسایه عراق اشاره داشت و در توئیتر نوشت: «امضای ‌تفاهم‌نامه بین دیوان‌ محاسبات ایران و عراق، نخستین گام در تعریف پروژه‌های مشترک نظارتی در بخش‌های مختلف از جمله زیست محیطی و انرژی خواهد بود. پیشنهاد تشکیل سازمان دیوان‌ محاسبات‌ کشورهای اسلامی با هدف هم‌ افزایی ساختارهای نظارتی در جهان اسلام را داشتم که توافق شد. پذیرش پیشنهاد پرداخت علی الحساب مبلغ قابل توجهی از طلب عزیزان فرهنگی تا اجرای کامل رتبه بندی از سوی دولت مردمی مایه ی دلگرمی است. وزیر محترم با تسریع اجرای دقیق قانون رتبه بندی فرهنگیان عزیز به رسالت خود عمل نماید.»

این نماینده مجلس در توئیت دیگری نیز مذاکرات ایران با غرب را مورد توجه قرار داد و در حساب توئیتری خود نوشت: «مجلس مطابق وظیفه خود در قانون اساسی توافق احتمالی را تحت نظر دارد و این توافق بدون مهر تایید مجلس فاقد اعتبار است. پس از تایید مجلس نیز حسن نیت طرف مقابل در اجرای تعهدات در بازه زمانی دو ماهه بررسی خواهد شد.»

محمد رشیدی، نماینده مردم کرمانشاه درمجلس شورای اسلامی و عضو هیات رییسه مجلس هم با اشاره به قهرمانی یکی از ورزشکاران استان کرمانشاه در توئیتر نوشت: «فرزند دلاور کرمانشاه؛ پهلوان سبحان یاری؛ کسب مدال طلای کشتی جوانان جهان بر شما و ملت قهرمان ایران مبارکباد.»

اردشیرمطهری، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی نیز به مساله حکم قضایی صادر شده علیه خود پرداخت و در توئیتر نوشت: «پیش از انتخابات مجلس یازدهم با نماینده‌ای مبارزه کردم که وابسته به یک خاندان قدرتمند و پرنفوذ بود، در آخرین روزهای منتهی به انتخابات برایم پرونده‌ای با اتهامات بی‌پایه، باهدف تاثیرگذاری بر انتخابات و حتی ردصلاحیت و حذفم از انتخابات ساختند که خوشبختانه با هوشیاری شورای محترم نگهبان و حضور مردم نقشه‌های انتخاباتی شان نقش بر آب شد. اکنون نیز تلاش‌هایشان منجر به حبس تعزیری نیز نشد. با این حال تقاضای اعاده دادرسی دادم و قطعا تسلیم نخواهم شد. این تازه شروع ماجرای ماست.» این نماینده مجلس در توئیت دیگری نیز نوشت: «اتهام من بعنوان رزمنده دفاع مقدس، فرمانده میدانی مبارزه با فتنه ۸۸ جانباز،برادر شهید و نماینده انقلابی، اداره یک کانال ضدانقلاب است! مرغ پخته هم از این ادعا به خنده می‌افتد اما بی‌شک حرکت من در مسیر انقلاب و ولایت مصمم‌تر از گذشته ادامه دارد.»

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کارشناس داوری بازی استقلال- فولاد/ برای استقلال پنالتی گرفته نشد؟
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
مسئولان با جوانان گفتگو کنند
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
هدف سردار شهید همدانی اعتلای کلمه الله بود
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
گفتوگوی تلفنی امیرعبداللهیان با امور خارجه فنلاند
مهم ترین ملاک های حضرت خدیجه(س) برای ازدواج
بخش عمده‌ فضای مجازی خبرهای تلخ و بد است
بیانیه کانون مداحان کشور در خصوص اغتشاشات اخیر
سرکرده داعشی در کرکوک کشته شد
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
انتشار گزارش پزشکی قانونی در رابطه با فوت مهسا امینی
فیلم| توهین مدعیان آزادی بیان در دانشگاه فردوسی مشهد
دشمن به دنبال ترویج ابتذال در جامعه است
دانشجویان مراقبت دانشجونماها باشند
جام جهانی۲۰۲۲، «قطعا» آخرین جام جهانی «مسی» خواهد بود
تمام این ۱۴ نفر از وحید شمسایی بهتر هستند
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
"کرمی" به سرپرستی دفتر نهاد در بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
باید در نحوه جذب اساتید بازنگری شود
اساتید دانشگاه باید بصیرت داشته باشند
پلیس از فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو جلوگیری خواهد کرد
افزایش حقوق شامل دانشجو معلمان‌می شود؟
مهلت ثبت نام سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
بررسی چگونگی استفاده دائمی از محورها و نظرات اساتید و دانشجویان
مهلت ثبت‌نام در سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
گلشنی: اصلاً در دانشگاه شریف اخلاق حاکم نیست/ برای دانشجویان شریف باید کلاس اخلاق برگزار کرد
علوم انسانی در صدر پر دانشجوترین گروه تحصیلی قرار گرفت
سند ۲۰۳۰ به هیچ‌عنوان در آموزش و پرورش اجرا نمی‌شود
اخراج دانشجویان ایرانی از اوکراین
 چه اتفاقی برای کارنامه سبز کنکور سراسری امسال افتاد؟
استفاده دائمی از نظرات دانشگاهیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی
نظرسنجی

برخورد سلبریتی‌ها را در حوادث اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top