تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/06/27 - 09:21
کد خبر: 444221

واکنش فعالین دانشجویی به درگذشت مهسا امینی؛

مهسا امینی یکی از آن سه دختر بود/ بهره‌برداری سیستماتیک از شکاف اجتماعی ممنوع!

مهسا امینی یکی از آن سه دختر بود/ بهره‌برداری سیستماتیک از شکاف اجتماعی ممنوع!

رخسایی نوشت: مردم کشور ، که اساسا ذات خوب و درست و انسان دوستی دارند، خوب بالاترین فاجعه رو می‌بینند، طبیعی است متاثر بشن، یک هم وطن یک انسان از این دنیا رفته خوب داغ بالایی است ، پس احساسات و ... دچار خدشه می‌شود

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در ماه های اخیر مسئله گشت ارشاد و صحبت های مختلف موافقان و مخالفان این طرح در فضای مجازی گرم بود. اما این روزها با درگذشت مهسا امینی به واسطه ایست قلبی در یکی از محل های کلاس اخلاقی گشت ارشاد باری دیگر کاربران فضای مجازی را به واکنش به مسئله حجاب و گشت ارشاد وا داشت.

درخصوص علت مرگ مهسا امینی فارس نوشت: نتایج بررسی اولیه پزشکی قانونی درباره علت فوت مهسا امینی نشان می دهد که وی به علت سکته قلبی فوت کرده است. مهسا امینی به دنبال ایست قلبی توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد و پس از احیا در فاصله ۲ ساعت، ۲ مرتبه دیگر نیز ایست قلبی کرده که مجددا احیا شده است. در سی تی اسکن مغزی علایمی مبنی بر هیدروسفال بودن (عارضه قبلی) گزارش شده است. وی در پنج سالگی هم تومور مغزی عمل کرده و مبتلا به بیماری صرع و دیابت نوع یک بوده است. نامبرده مجددا بعدازظهر روز جمعه ایست قلبی میکند و نهایتاً پس از ۴۵ دقیقه عملیات احیای قلبی cpr، به علت ایست قلبی ریوی فوت می‌کند.

از این رو در ادامه واکنش فعالین دانشجویی را درخصوص حواشی اخیر می خوانید:

از قضیه حجاب باید فرهنگ‌زدایی بکنیم!

احمدرضا بنایان، فعال سابق دانشجویی در اینباره نوشت: بنظرم اولین وظیفه تبیینی ما در قضیه حجاب این است که بفهمیم که قضیه ی حجاب فقط یک مقوله فرهنگی نیست و در قضیه حجاب از اتفاق فرهنگ فرع از اصل مسأله است! باید حجاب در مدارهای قدرت و اقتصاد سیاسی فهمید، حجاب را باید جزو مفاهیم هویتی قدرت مسلمانان، شیعیان و اسلامگرایی و حکومت اسلامی فهم کرد نه یک موضوع فرهنگی!

اگر بفهمیم فرهنگ فرع قضیه است، مسأله نوع دیگری تحلیل میشود و به دنبال این میرویم که حجاب چگونه باعث تقویت قدرت میشود و بی حجابی چگونه بنیادهای ما را میشکند و مارا تضعیف می‌کند!
اینگونه حجاب را میخ اولی می یابیم که باید محکم بزنیم، تا مسأله به مراحل دیگر نرود، اگر حجاب مسأله فرهنگی باشد، راهکار را در درون قدرت و انعطاف قدرت می‌ یابیم اما اگر مسأله قدرت اسلامگرایان، وظیفه تک تک خود می یابیم که از وضع حجاب در جامعه خود صیانت بکنیم، اگر اسلام گرایان از مسأله حجاب صیانت بکنند از اتفاق ساختار مرکزی و دولت به جایگاه اصلی خود باز میگردد و رفتارهای خشونت آمیز و نامنعطف کمتر می‌شود.

مسأله قدرت به ما می‌گوید مسأله حجاب سنگر اول است که اگر از دست بدهیم یا دست را تو برویم، قدرتمان از هم می‌پاشد و هر مسأله فرهنگی فرع این قضیه است... سعی کردم بسیار صریح بگویم که باید نوع نگاه ما به این مسأله چگونه باشد. از حجاب فرهنگ زدایی کنید تا بهتر مسأله را بفهمیم. اگر از زاویه قدرت مسأله وارد مسأله شویم از اتفاق قضیه حجاب اولویت است و اصل اصل اصل...

خلاصه بگوییم حجاب جنگ قدرت است در سطح نخبگان، حجاب جنگ قدرت است بین اسلامگرایی و اسلامیت سکولار، در این جنگ باید خرج شویم و آبرو بگذاریم، بیایید میدان را درست ببینیم و در فانتزی های فرهنگی غرق نشویم.