تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/06/30 - 12:32
کد خبر: 444560

پیرامون موضوع مهسا امینی؛

بیانیه اتحادیه‌های دانشجویی کشور پیرامون موضوع مهسا امینی

بیانیه اتحادیه‌های دانشجویی کشور پیرامون موضوع مهسا امینی

در چند روز اخیر دامنه التهابات به صحن دانشگاه نیز کشیده شد و جمعی از دانشجویان خواهان رسیدگی به موضوع فوت مرحومه امینی شدند، ولی بازهم دامنه نفاق در دانشگاه؛ فضای دانشگاه را به سمت هنجار شکنی برد و شاهد بودیم که دانشگاه محل جولان خوک صفتانی شد که بی غیرتی خود را بر روی چوب نمودند و بر همگان نشان دادند که بویی‌ از غیرت نبرده اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در این چند روزه ماجرای مهسا امینی به یکی از موضوعات اصلی در کشور تبدیل شده است. دختر۲۲ ساله ای که عصر روز سه شنبه ۲۲ شهریور توسط پلیس امنیت اخلاقی برای گذراندن کلاس توجیهی به یکی از مراکز فراجا منتقل و در آنجا دچار حمله قلبی شد و پس از سه روز بیهوشی، روز جمعه، ۲۵ شهریور در بیمارستان کسری جان باخت.

اما در این چند روزه شاهد واکنش های زیادی از سوی دانشگاهیان در پی این حادثه بودیم به طوری که طی روز های گذشته جمعی از دانشجویان در چند دانشگاه تهران، در اعتراض به ماجرای درگذشت مهسا امینی تجمع کردند.

و برخی از تشکل های دانشجویی نیز با ارائه بیانیه خواستار روشن شدن ابعاد این حادثه شدند. در این گزارش قصد داریم تا بیانیه های چند اتحادیه دانشجویی در این خصوص را بررسی نماییم.

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران پیرامون مهسا امینی

جمعی از بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران در خصوص اتفاقات اخیر و سواستفاده از درگذشت مهسا امینی بیانیهخ ای صادر کردند.

در قسمتی از این بیانیه آمده است:

. چندپارگی در حکمرانی فرهنگی؛ علت اصلی بحران‌های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران پس از انقلاب سال ۵٧ و در طی حدود چهار دههٔ گذشته، یکی از مستحکم‌ترین سنگرهای جهان در جهت حفظ ارزش‌های والایی همچون؛ عفاف و خانواده بوده‌اند و یکی از مهم‌ترین قیود آن، تأکید بر الزام حجاب و پیگیری ساز و کاری برای برخورد با فرایندهای هنجارشکن بوده است. این امر با وجود هجوم بی‌محابای امپریالیسم فرهنگی به کشور از طریق ابزارهای رسانه‌ای و حتی امنیتی، سبب تدوام و استمرار هویت اسلامی مردم ایران بوده است. بدون شک حفظ این ارزش‌ها و الزام بر عمل به دستورات اسلام توسط حکومتی که داعیهٔ احیای دین را دارد، بدیهی و به دور از تردید است. با این حال تنها مصوبه‌ای که به این امر می‌پردازد، مصوباتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. در مقدمه‌ی مصوبه‌ی ۴۲۷ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مورخ سال ۸۴ پیرامون فرهنگ عمومی آمده است: «حجاب و عفاف پدیده مذهبی‌-ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است و توجه به زمینه‌های فرهنگی‌-اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم می‌نماید و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است». در دنباله‌ی این مصوبه نیز به هر دستگاه و نهادی که عضو کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف هستند ماموریت‌هایی داده شد. همانطور که عنوان شده است امر پوشش و حجاب نیازمند نهادینه شدن در افراد است اما سوال اینجاست با اینکه در این مصوبه، دستگاه‌هاو نهادهای مرتبط با این امر از جمله وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های سیاست‌گذار موظف به اجرای اقداماتی از جمله تعریف فعالیت‌های فرهنگی برای فرهنگسازی و نهادینه شدن این مسئله بوده‌اند و برای آن بودجه جداگانه دریافت کرده‌اند، در این سال‌ها چه اندازه سیاست‌ها و راهکارهایی که ابلاغ شده است، اجرایی شده است؟ کدام دستگاه ناظر به پیاده‌سازی این سیاست‌ها در نهادهای مختلف دیگر بوده است؟ آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از اصلاحیه‌های چندباره‌ی این مصوبه، نقش ستادی خود را در اجرای این مصوبه داشته یا فقط به نقش نیروی انتظامی محدود شده است؟ سایر نهادها و سازمان‌‌ها که سالیانه بودجه‌های هنگفتی تحت عنوان بودجه‌های فرهنگی به آن‌ها تخصیص داده می‌شود