تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/07/06 - 23:00
کد خبر: 445236

قالیباف: دشمن میخواهد مردم را به جان هم بیاندازد

قالیباف:  دشمن میخواهد مردم را به جان هم بیاندازد

قالیباف با بیان اینکه من هیچ وقت منکر معضلات سخت اقتصادی نیستم گفت: اگر ما با همان فرهنگ دفاع مقدس به میدان آمده بودیم امروز دچار چنین مشکلاتی نبودیم. ما از فرهنگ دفاع مقدس، سنت های الهی و فرهنگ اعتماد به مردم فاصله گرفتیم که دچار چالش شدیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در همایش تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس شهرستان طرقبه شاندیز که امشب در سالن همایش‌های هتل ثامن مشهد برگزار شد، گفت: دفاع مقدس یک جنگ همه جانبه در ابعاد مختلف نظامی، اقتصادی و سیاسی بود و ریشه در اندیشه ها و باورهایی در مکتب قرآن و اهل بیت داشت.

وی با بیان اینکه از این سرزمین، عزت و منزلت مسلمین دفاع کردیم. مبانی دین و سنت های الهی را مجددا در این مقطع زمانی زنده کردیم از هویت و ناموس این کشور دفاع کردیم، اظهار کرد: بدون شک این یک جنگ برای ما نبود بلکه دفاعی مقدس با این مبانی بود و به دلیل وجود این مبانی توانستیم مقابل کفر و استکبار با آن امکانات کم، مقابله و استقامت کردیم. همه هدف آنها این بود که نظام و انقلاب اسلامی شکل نگیرد.

دفاع مقدس یک فرهنگ است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ دفاع مقدس، انقلاب اسلامی را عمق بخشید، گفت: اگر امروز در سالگرد چنین دفاعی دور هم جمع می شویم باید به این موضوع توجه کنیم که دفاع مقدس تنها یک پدیده تاریخی نیست که در آخر شهریور از آن یادآوری شود و این بی انصافی است که دفاع مقدس را فقط یک تجربه یا پدیده تاریخی بدانیم ما باید باور کنیم که دفاع مقدس یک فرهنگ است.

قالیباف افزود: این فرهنگ است که قابل اشاعه و انتقال است و می تواند از نسلی به نسلی و از سرزمینی به سرزمینی منتقل بشود. در واقع فرهنگ یک جامعه است که نیاز های آن جامعه را در سطوح مختلف تامین می کند.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس بهترین بهره وری را داشتیم و با قناعت زندگی می کردیم خاطرنشان کرد: در زمان جنگ فرهنگ قناعت در جامعه ما شکل گرفت و در اوج سختی ها همیشه امید به آینده داشتیم، می دانستیم پیروز هستیم و ناامیدی را فرهنگ شیطانی می دانستیم. همین فرهنگ است که نقش عمق بخشی به انقلاب اسلامی دارد و همین فرهنگ است که امروز ما را در جایگاه ده کشور اول دارای قدرت نظامی در دنیا قرار می دهد.

صلح در دایره قدرت، ممکن است

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر امروز ایران اسلامی جزیره ثبات، آرامش و صلح است. این صلح فقط در دایره قدرت امکان پذیر است آنهم در دنیایی که چنین گرگان درنده و زورگویانی در آن حضور دارند. این خون فرزندان و ایثار گران شماست، که چنین اتفاقی را رقم زده، رهبری های مقام معظم رهبری و حضرت امام رضوان الله است که برای خدا کلامی نگفت و جز برای خدا گامی برنداشت.

قالیباف با بیان اینکه من هیچ وقت منکر معضلات سخت اقتصادی نیستم گفت: اگر ما با همان فرهنگ دفاع مقدس به میدان آمده بودیم امروز دچار چنین مشکلاتی نبودیم. ما از فرهنگ دفاع مقدس، سنت های الهی و فرهنگ اعتماد به مردم فاصله گرفتیم که دچار چالش شدیم.

وی یادآور شد: ما در زمان جنگ یک کنش گری خلاقانه داشتیم. به دنبال تولید قدرت بودیم نه کسب قدرت.

حکمرانی مردمی باید سازوکار مردمی و خروجی مردمی داشته باشد

وی با بیان اینکه مهمترین عنصر و عامل بعد از سنت های الهی مردمند، افزود: این مردم هستند که این قدرت را تولید و این صلح و جزیره امن را در کشور ما برقرار کردند و ما مسئولین باید بدانیم که هیچ حکمرانی جز رو به مردم امکان پذیر نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما به هر قدرتی برسیم باید بدانیم که قلب مردم و باور مردم برای جمهوری اسلامی، تولید قدرت می کند اگر همه چیز داشته باشیم و مردم را نداشته باشیم هیچ چیز نداریم. هیچ چیز نمی تواند جایگزین مردم در تولید قدرت بشود.

قالیباف با اشاره به مفهوم حکمرانی مردمی گفت: حکمرانی مردمی یعنی اینکه هم سازوکارهای ما مردمی باشد و هم خروجی آنها به نفع مردم باشد در غیر اینصورت این حکمرانی، تولید قدرت آسایش و آرامش برای کشور برقرار نخواهد کرد. این خواست مردم و رهبری است و رابطه میان امام و امت است هر تفسیر دیگری نسبتی با افکار امام و مردم و خواسته رهبری ندارد.

علت حادثه مهسا امینی باید با شفافیت و صراحت اعلام شود

قالبباف با اشاره به موضوع در گذشت مهسا امینی گفت: در این مسئله همه ما ناراحت و غصه دار شدیم چون فرزندی از فرزندان این سرزمین دچار این اتفاق شد و همه مسؤولین با صراحت اعلام کردند که باید روشن، شفاف و به رسمیت علت حادثه اعلام شود و مسئولین هرسه قوه براین موضوع تاکید کردند اما از یک واقعیت مهم دیگر هم نباید غفلت کرد، همه شواهد و قرائن نشان می دهد که دشمن با آمادگی کامل بر این موضوع سوار شد و علیه کلیت نظام و امنیت مردم اقدام کرد.

ریاست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ چیزی نباید به امنیت مردم و موجودیت نظام مقدس جمهوری اسلامی که خواست دشمنان و کفار است، لطمه وارد کند، گفت: کسانیکه با قصد براندازی در میدان آمدند نه غصه آن دختر عزیز را می خورند و نه بقیه کسانیکه جانشان را در این راه از دست دادند. آنها به دنبال اهداف خودشان هستند و طبیعی است که با چنین رفتارهایی باید مقتدرانه رفتار کرد.

مردم باید حق اعتراض و نقد آزادانه داشته باشند

وی ادامه داد: ولی از طرف دیگر نیز ما باورمان اینست که مردم باید حق اعتراض و نقد آزادانه داشته باشند چون اساس نظام مقدس جمهوری اسلامی مردمند ولی دشمن آمده تا همان اتحاد، انسجام و سرمایه های اجتماعی را مورد هدف قرار دهد.

قالیباف با بیان اینکه مردم حق دارند اعتراض کنند و مسئولین بشنوند و به خواسته های قانونی آنها پاسخ دهند ادامه داد: هرکسی که مردم را با قلمی، فکری و هر وسیله ای، مقابل همدیگر قرار دهد اگر فکر کند که به نفع انقلاب کار کرده، اشتباه بزرگی کرده و این خواست دشمن است.

نباید اجازه ایجاد دوقطبی ساختگی بدهیم

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رهبری در واکنش به اعتراضات کارگران گفت: رهبر انقلاب یک تحلیل دقیقی به دست من و شما دادند و آن اینکه کارگران در این اعتراضات صف خود را در خیابان، از دشمنان مردم و انقلاب جدا کردند و حرف خود را هم زدند و به آن رسیدگی شد. این چه حرفی است که حق اعتراض ندارند؟! مردم حق دارند ولی باید صف خود را از بدخواهان مردم و نظام جدا کنند.

وی با تاکید بر حفظ نظام اسلامی، یکپارچگی و وحدت مردم که فلسفه های پیروزی انقلاب و فرهنگ برخواسته از قرآن و اهل بیت است گفت: ما باید بدانیم که نباید اجازه ایجاد دوقطبی های ساختگی توسط دشمنان انقلاب یا افراد نادان را بدهیم.

قالیباف افزود: انشالله ما به همراه مردم فهیم و نخبگان جامعه مان به گونه ای پیش خواهیم رفت که با این سختی ها، فتنه ها و مشکلاتی که با نگاه از هم پاشیدگی و مبارزه با اساس انقلاب است مقابله کنیم و در خدمت مردم عزیزمان به معنای واقعی باشیم. به گونه ای عمل کنیم که همه در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی بتوانند آزادانه و قانونمند در بعد مادی و معنوی حرکت کنند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
در لیستِ گزارشگران امروز جام‌جهانی نام جواد خیابانی
۲ نفر از عوامل ترور شهید رضا داستانی دستگیر شدند
برای وام ازدواج بانک‌ها پدر جوانان را درآورده اند
تصاویر| اولین برف پاییزی در حرم امام رضا(ع)
فیلم| گوشه‌ای از زندگانی سرلشکر شهید عباس بابایی
پس از شکست آمریکا، بایدن مورد تمسخر نخست وزیر هلند قرار گرفت
مصرف گاز با تشدید سرما رکورد زد
همسر و فرزندان مسی شاهد بازی آرژانتین استرالیا در استادیوم
فیلم| شهرک آرمان
این نسل نه تنها تموم نمیشه، بلکه در حال تکثیر شدنه
تاکید نماینده آمریکا بر ادامه حمایت از اغتشاشات در ایران
تصاویر| حال و هوای متفاوت کربلای معلی و بین‌الحرمین
مادر شهید عجمیان: روح الله آرزوی دفاع از حرم را داشت
نوبت مجازات
ورزشگاه آزادی دارای ۶۰ ایراد از منظر AFC
فیلم| جشن عبادت ۱۰۰۰ دختر بچه‌ در حرم مطهر امام رضا(ع)
تصاویر| افتتاحیه طرح «حامی شهر»/ راه‌اندازی گشت فوریت‌های خدمات اجتماعی
فیلم| جزییات مراسم استقبال از پیکر ۱۰۰ شهید تازه تفحص شده
هوای مه آلود تهران از فراز برج میلاد
فیلم| واکنش مسی به فیلم شادی خانواده‌اش بعد از گلزنی به استرالیا
فیلم| اهتزاز پرچم عزای حضرت زهرا(س) در آستانه فاطمیه در نجف اشرف
انتصاب جواد بخشی الموتی به عنوان رئیس مرکز رسانه و ارتباطات اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور
ایجاد مراکز رشد فناوی در دانشگاه‌های پیام نور کشور
رهیافت همگرایی علوم و فناوری در برنامه جامع آموزش پزشکی ارائه شد
تمام مدارس خراسان رضوی در نوبت عصر تعطیل شد
۱۵ آذرماه آخرین مهلت جذب مدرس در دانشگاه جامع علمی کاربردی
آغاز فرصت دوباره شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی
درگذشت دانشجوی مصدوم حادثه تلخ دانشکده برق دانشگاه تهران
آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی دی ماه برگزار می شود
مهلت مجدد ثبت‌نام برای داوطلبان آزمون دکتری ۱۴۰۲ آغاز شد
ابلاغیه وزارت علوم به دانشگاه ها درباره «روز دانشجو»
مدارس طالقان و آسارا تعطیل شد
اعتصاب دانشگاهیان در انگلیس
«رئیسی» در روز دانشجو در بین دانشجویان حاضر می‌شود
سرپرست مرکز آموزش عالی محلات منصوب شد
آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام برای داوطلبان آزمون دکتری ۱۴۰۲ از فردا
زمان ثبت‌نام خوابگاه متاهلی دانشگاه امیرکبیر اعلام شد
اجرای فاز اول طرح ترویج کارآفرینی در دانشگاه‌ها تا پایان سال
لزوم پایبندی دانشجویان به منشور اجتماعی دانشگاه شریف
باید در برنامه های درسی فناوری های شبیه ساز آموزش پزشکی وارد شوند
مشخص شدن اعضای جدید شورای مرکزی ۱۱ کانون فرهنگی دانشگاه تهران
نظرسنجی
با توجه به نتایج مرحله گروهی، به نظر شما قهرمان جام جهانی 2022 قطر کدام تیم خواهد بود؟
مشاهده نتایج
go to top