تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/07/20 - 02:32
کد خبر: 446664

مهدی جمشیدی؛

فرهیخته‌ستیزی نافرهیختگان

فرهیخته‌ستیزی نافرهیختگان

من این جریان را «خطرناک» قلمداد می‌کنم و معتقدم روایت اینان از انقلاب و انقلابی‌گری، آغشته به «تحریف» و «ناراستی» است. رندانه می‌خواهند «چهرۀ روشنفکرانه» از خویش بسازند. اگر جریان چپ‌، سال‌ها کوشش کرد که از امام خمینی، تصویرسازیِ لیبرالی کند، اینان نیز ارائۀ «روایت لیبرالی از آیت‌الله خامنه‌ای» را در دستورکار خویش قرار داده‌اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یادداشت از مهدی جمشیدی*/// در دفاع از استاد کچویان: ۱. سردبیر روزنامۀ «فرهیختگان»، آقای مسعود فروغی، در یاداشتی با عنوان «جناب کچویان! اقناع پیشکش، آتش را زیاد نکنید» مدّعی شده است که استاد کچویان در گفتگوی خویش با شبکۀ افق، همۀ کسانی را که شعار «زن، زندگی، آزادی» می‌دهند به «هرزگی» و «فحشا» متهم کرده است؛ چون ایشان گفته است از شعار «زن، زندگی، آزادی»، «زن، هرزگی، فحشا» را می‌خواهند. به‌نظرم چنانچه «پیش‌داوری‌های غیرمعرفتی» و «سوگیری‌های لجوجانه» را کنار بگذاریم و صادقانه به سخن ایشان بنگریم، به‌روشنی درخواهیم یافت که مقصود ایشان، خواستِ «تک‌تک» کسانی‌که این شعار را در خیابان سرمی‌دهند نیست، بلکه این «خواست»، به طرّاحان این شعار و همچنین آن عدّه‌ای که در خیابان در پی هرزگی و فحشا هستند بازمی‌گردد، نه «همگان». بسیارند کسانی که فهم سیاسی و درک اجتماعی ندارند و از خاستگاه این شعار و زنجیرۀ فرهنگیِ تعریف‌شده در پشت آن بی‌خبرند و فقط یک «هیجانِ ناگهانی»، آنها را به صحنه کشانده است. چنین کسانی، اهل هرزگی و فحشا نیستند. این تفسیر، آن‌قدر «بدیهی» است که تفسیر دیگر را جز با «جوزدگی» یا «غرض‌ورزی» نمی‌توان توجیه کرد.

۲. استاد کچویان با مطرح‌کردن این «مفاهیمِ جایگزین»، به دنبال آن است که «واقعیّتِ نهفته» را برای مخاطب، آشکار سازد و به او تفهیم کند که الفاظ «زندگی» و «آزادی»، پوشش‌ها و لعاب‌هایی هستند برای «هوس‌بازی» و «لذّت‌پرستی»، و چنانچه این زنجیره ادامه یابد، پرده از این واقعیّت‌ها برداشته خواهد شد. ایشان در همین «نقطۀ آغاز»، سرنوشت و فرجام را بیان می‌کند تا مخاطب جوان، آگاه شود که این «راه»، به کدام «مقصد» می‌رسد. طرّاحان این شعار، با زیرکی دریافته‌اند که باید در مراحل آغازین، مفاهیم «خنثی» و «چندپهلو» بیافرینند تا بتوانند یک «چتر کلّی» ایجاد کنند که بسیاری از جوانان با «ذهنیّت‌های خویش»، و نه بر اساس «دلالت واقعیِ این مفاهیم»، خویش را در زیر آن تعریف کنند و با آن هم‌صدا شوند. امّا پس از این‌که بدنۀ اجتماعی در راستای این شعار بسیج شد و حرکت و جنبش به راه افتاد، به‌تدریج، خویشتنِ واقعی‌شان را عیان می‌کنند. «متفکّرِ عاقبت‌اندیش»، می‌کوشد شعارها و نمادها و گفته‌ها را در همین مرحلۀ ابتدایی، «واسازی» کند و مخاطب را با واقعیّت‌هایی که چندی بعد آشکار خواهند شد، روبرو نماید. روشن است که این امر، مخاطب جوان را دچار «تردید» می‌کند و به وادی «پرسش» و «تأمّل» می‌افکند و احساسش را مهار می‌کند.

۳. دو بند پیشین، بر اساس خوش‌بینی نگاشته نشده است و چه‌بسا مخاطب از غلظت و شدّت آن تعجب کند. این برداشت، درست است و دلیلش نیز این است که «روزنامۀ فرهیختگان»، در مسیری غلتیده است که من آن را «شبه‌انقلابی‌گریِ متمایل به لیبرالیسم» می‌خوانم. مواضع این روزنامه نشان می‌دهد که پای یک «خطّ» در میان است و بناست با پرچم جبهه و جریان «انقلاب»، همان استدلال‌های فسیل‌شدۀ «جریان روشنفکریِ شبه‌دینی»، تکرار شود. انقلابی که اینها از آن سخن می‌گویند، بیشتر به «اصلاح» شبیه است تا «انقلاب». در ماجرای طرح تنظیم‌گری فضای مجازی، هرچه که در توان داشتند را برای تخریب این طرح و مسدود کردن باب «نفوذ غرب» به‌کار بستند و شعله‌ها افروختند. من این جریان را «خطرناک» قلمداد می‌کنم و معتقدم روایت اینان از انقلاب و انقلابی‌گری، آغشته به «تحریف» و «ناراستی» است. رندانه می‌خواهند «چهرۀ روشنفکرانه» از خویش بسازند. اگر جریان چپ‌، سال‌ها کوشش کرد که از امام خمینی، تصویرسازیِ لیبرالی کند، اینان نیز ارائۀ «روایت لیبرالی از آیت‌الله خامنه‌ای» را در دستورکار خویش قرار داده‌اند. چیزهایی که این روزها می‌نویسند، «تحریف نظرات رهبر انقلاب» است. «مواجهۀ گزینشی» می‌کنند تا خویش را اثبات کنند و حقیقت را در چاه کج‌روایت حبس کنند. سردبیر که این اندازه بی‌ربط و معوج بنویسد، حساب باقی روشن است. به «مهدی فضائلی» استناد کرده‌اند تا نظر «رهبر انقلاب»، آشکار شود! عجبا! چه زبانی «گویاتر» و «رساتر» از زبان رهبر انقلاب؟! ایشان محتاج «سخنگو» و «زبان مکمّل» نیست. هرچه لازم بوده و هست را خود گفته و تصریح کرده است که حکومت اسلامی باید از «حرام اجتماعی»، از جمله کشف حجاب، جلوگیری کند! امّا روزنامۀ فرهیختگان، این پاره از تفکّر ایشان را «حذف» می‌کند تا از آب گل‌آلود، ماهی خویش را صید کند. این بازیِ غیراخلاقی با تفکّر رهبر انقلاب، روا نیست. اعتبارزدایی از متفکّری همچون استاد کچویان که در تمام ایران، نظیر ندارد و کارنامه‌اش، سرشار از خدمات و حسنات به انقلاب است، جفای ناجوانمردانه‌ای است می‌خواهند «صدای دشمن» را در جبهۀ انقلاب، طنین‌انداز کنند و با «مسأله‌سازی‌های دروغین»، توان ما را بفرسایند. جنگ روایت‌ها، این اندازه «درونی» و «نزدیک» شده است.

*فعال رسانه ای

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
معرفی ۷ برنامه ویرایش عکس مناسب دانشجویان رشته عکاسی +جزئیات
آموزش بازیابی تصاویر حذف‌شده از کارت‌های حافظه
امضای اولین توافق‌نامه هوش مصنوعی در بین آمریکا و اروپا
تفاوت گوشی‌های فیک آیفون با نسخه اصلی
تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه در آینده ای نزدیک
آغاز به کار تولید قطعات محصولات اپل در هند
انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی اپل برای مدل‌های قدیمی آیفون و مک بوک
گوگل دیگر از ایمیل‌های سیاسی در برابر فیلترهای اسپم جیمیل محافظت نخواهد کرد
نرخ سود بانکی تغییر کرد
زنگ خطر برای عبدالحمید به صدا درآمد/ مشاور عبدالحمید بازداشت شد
حمایت از نخبگان غیرایرانی علاقه‌مند به فعالیت در کشور
تبدیل متن به موسیقی توسط هوش مصنوعی جدید
چینی‌ها به دنبال تولید نسخه خود از ChatGPT
ساختار شبکه‌های اجتماعی، عامل انتشار اطلاعات غلط
فیلم| پاسخ دندان‌شکن نوجوان فلسطینی به خبرنگار صهیونیست
دستگیری۳ متهم آتش سوزی عمدی و شعارنویسی در نکا
ایران پیشرفت‌های هسته‌ای را متوقف نمی‌کند
مصوبه رتبه‌بندی معلمان مهرآفرین مبهم است
اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری بهمن ۱۴۰۱
افزایش اعتبارات بنیاد شهید در بودجه ۱۴۰۲ بررسی شد
عملیات مقاومت علیه صهیونیست متوقف نمی شود
مصوبه رتبه‌بندی معلمان مهرآفرین مبهم است
اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری بهمن ۱۴۰۱
وزیر آموزش و پرورش به مجلس رفت
نوری: آموزش و پرورش تنها مسئول رواج کتاب نیست
زمان اجرای قانون رتبه‌بندی برای معلمان
وزیرعلوم: کارنامه دانشی سودمند مولود برنامه هدفمند است
از دسترسی‌های خطرناک تا درآمدهای هزار میلیاردی
اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی با تمرکز برنهادهای داوطلبانه دانشجویی
افراد، فراتر از فرایند حل مسأله درگیر فرایند تصمیم‌گیری نیز باشند
عضو شورای مرکزی اتحادیه تحکیم وحدت: طرح دارویار به درستی اجرا نشده است
فعال دانشجویی: سند مکتوب طرح دارویار در دسترس عموم قرار بگیرد
بسیج دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران خطاب به سران قوا: طرح مولد سازی را مجددا بررسی کنید
بیش از ۱۹ هزار اثر علمی به اولین جشنواره علمی شهید چمران ارسال شده است
نخبگان باید فراتر از فرایندحل مسئله درگیر فرایند تصمیم‌گیری باشند
واکنش نماینده مجلس به عدم پرداخت حقوق معلمان
ضوابط گزینش در آموزش و پرورش چیست؟ /ماجرای رد صلاحیت معلمان در گزینش به دلیل سهل‌انگاری در نماز
اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی با تمرکز بر نهادهای داوطلبانه دانشجویی
۱۳ بهمن آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی ۱۴۰۲
کارگاه «آشنایی با انتخاب واحد» برگزار می‌شود
وکیل خانواده چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟ چطور یک وکیل بگیریم؟
شائبه وزارت علوم عراق درباره اعتبار مدرک پردیس‌های خودگردان رفع شد
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top