تاریخ انتشار: جمعه 1401/08/13 - 12:25
کد خبر: 449296

در راهپیمایی ۱۳ آبان مطرح شد؛

رئیسی: اگر حرکت دانشجویان نبود جریان مبارزه با استعمار ناقص بود

رئیسی: اگر حرکت دانشجویان نبود جریان مبارزه با استعمار ناقص بود

رئیس‌جمهور گفت: چند ساعت قبل مطلع شدم رئیس‌جمهور آمریکا جمله‌ای بر زبان رانده، شاید از حواس پرتی که دارد، باشد، گفته است که ما بنا به آزاد کردن ایران داریم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز (جمعه ۱۳ آبان) در جمع مردم حاضر در راهپیمایی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: امروز روز مبارزه با استکبار جهانی است، استکبار یعنی خود بزرگ‌بینی و خودخواهی.

وی افزود:‌ در فرهنگ دینی ما تأکید شده است به خودسازی، به اینکه انسان خدا را بر خود حاکم کند و خداخواه شود به جای خودخواه. به جای خودبینی و خود بزرگ‌بینی، خدابین شود؛ انسانی که دچار کبر و غرور شده چه در یک خانه، در یک محله، چه در یک شهر، چه در یک کشور و منطقه دچار روحیه تفرعن است. 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: فرعون، هم به شخص هم به یک روحیه فرعونی و تفرعن می‌گویند که از انسان یک سیئه بزرگ اخلاقی برخوردار شود که فقط خود و منافع خود را ببیند و به خود بیندیشد و برای او اهمیتی ندارد که منافع انسان‌های بسیاری در خطر قرار بگیرد و اینکه انسان‌های بسیاری از بین بروند، اما خود را و منافع‌اش را و سلطه خود را اصل قرار می‌دهد.

رئیسی ادامه داد: بنابراین، قرآن کریم ائمه هدی و پیشوایان دین ما به همه ما هشدار داده‌اند مراقب باشید که دچار خودبزرگ‌بینی نشوید که این خطری است که نه فقط زندگی خود انسان، بلکه زندگی بسیاری از انسان‌ها را در خطر قرار می دهد و نه فقط باعث سقوط یک فرد، بلکه سقوط جامعه می‌شود.

تجمع خانواده شهدا و ایثارگران مقابل سفارت آلمان

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نماد و نمود استکبار امروز نظام سلطه حاکم بر آمریکا است، تصریح کرد: نظام سلطه حاکم بر آمریکا نماد استکبار و به تعبیر عظیم‌الشأن و راحل، شیطان بزرگ است. او برای اینکه به منافع خود برسد حاضر است بسیاری از ملت‌ها و مردم در جای‌جای دنیا از بین بروند تا منافع مادی و معنوی آن‌ها به خطر نیفتد. تأکید و تکرار توجه دادن ملت‌ها به خطر استکبار در همین راستا است. 

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران با انقلاب شکوهمند خود، مبارزه با استکبار و استعمار را در دستور کار خود قرار داد و در ۲۲ بهمن ۵۷ به حکومت ستمشاهی مورد حمایت مستکبرین پایان داد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر حرکت بزرگ دانشجویان پیرو خط امام نبود جریان مبارزه با استعمار ناقص بود، حرکت عظیم دانشجویان با بصیرت ما جریان مبارزه با استکبار را کامل کرد.

رئیسی افزود: مبارزه با استبداد داخلی در ۲۲ بهمن ۵۷، مبارزه با استعمار خارجی نماد و نمود آن در ۱۳ آبان ۵۸ روز مبارزه با استکبار جهانی که نماد اقتدار و مظلومیت بزرگ ایران است، هم در تبعید رهبر عظیم‌الشأن ما امام بزرگوار، هم در شهادت دانش‌آموزان عزیزمان که روز دانش‌آموز و هم در حرکت با بصیرت دانشجویی ما است.

 وی تأکید کرد: امروز، روز دانش‌آموز و روز مبارزه با استکبار جهانی است؛ در این روز، باید ابعاد حرکت فرعونی و استکباری مستکبرین تبیین شود. بر همه تریبون‌داران و مسئولان است تا در جهاد تبیین توطئه‌ها و فتنه‌های مستکبرین به ویژه آمریکایی‌ها را روشن کنند، این را روشن کنند که چگونه با فتنه‌گری می‌خواهند در میان ملت‌ها اختلاف‌افکنی کنند و می‌خواهند به سلطه خودشان به هر نحو ممکن ادامه بدهند. اگر شما بخواهید یک طومار از جنایت پا و حق‌کشی‌ها در عالم ارائه دهید آمریکا در صدر آن قرار دارد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: حضور آمریکا در بیش از ۳۰۰ جنگ در جهان، انجام ۶۲ کودتا بر خلاف رأی ملت‌ها، بمباران اتمی در هیروشیما و ناکازاکی و کشته شدن میلیون‌ها انسان، مشارکت در جنگ‌هایی که پرتلفات‌ترین جنگ‌ها هستند؛ افغانستان و ویتنام جنگ‌هایی هستند که بیشترین تلفات را در جهان داشته‌اند و آمریکا نقش اول را در این جنگ‌ها و خونریزی‌ها دارد.

رئیسی ادامه داد: دخالت‌های نظامی آمریکا در کشورها به نام مبارزه با تروریست و آزاد کردن ملت‌ها، بنیان‌گذاری گروه‌های تکفیری مثل داعش و النصره، بنیان‌گذار و حامی گروه‌های تروریستی و کشورهای منطقه، حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب و تروریست، راه‌اندازی نظام‌های تحریمی علیه کشورهای مستقل به ویژه در ایران اسلامی و بسیاری از جنایت‌های دیگری است که می‌توان آن را بیان کرد.

وی با تأکید بر اینکه روحیه آمریکا استکباری و سلطه‌گری است و نمی‌خواهد در جهان حرف، رأی و سخن مردم سازگار باشد و می‌خواهد خواسته خودش عملی شود، گفت: می‌خواهد مردم مثل او بیندیشند و عمل کنند و کشورها هم گاو شیرده برای آمریکایی‌ها شوند، این خواسته نظام سلطه و آمریکایی‌ها است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ در میان همه این جنایت‌ها خودشان را به عنوان طرفدار آزادی و حقوق انسان هم معرفی می‌کنند؛ عجیب است، کجای جهان از شما می‌پذیرد که گروه تکفیری که به اعتراف خودتان بنیانگذار گروه داعش بودید، امروز در عالم جنایت می‌کند.

وی تصریح کرد: افغانستان را ببینید، نتیجه حضور دو دهه آمریکایی‌ها غیر از جنگ و خونریزی و جنایت، ویرانی نبوده است. ۳۵ هزار کودک معلول نتیجه جنگ آمریکایی‌ها در افغانستان است. 

رئیس‌جمهور ادامه داد: اقداماتی که آن‌ها انجام داده‌اند، امروز پیش روی شما قرار دارد. نقاطی که آمریکایی‌ها حضور داشتند، هشدارهایی که همواره نسبت به حضور آمریکایی‌ها وجود دارد، فعالیت‌های تروریستی را آمریکایی‌ها با روش‌های مختلف در همه جای دنیا به نام آزادی انجام می‌دهند.

رئیسی اظهار کرد: چند ساعت قبل مطلع شدم که رئیس‌جمهور آمریکا سخنانی را شاید از روی حواس پرتی که دارد، بر زبان آورده است، شاید اولین باری بود که این سخنان پشت تریبون رسمی بیان شد، به من خبر دادند که او گفته است بنا داریم ایران را آزاد کنیم؛ به او میگویم آقای رئیس‌جمهور ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد و مصمم است به اسارت شما در نمی‌آید و ما هرگز گاو شیرده شما نخواهیم شد.

وی با تأکید بر اینکه ملت ایران بارها این مواضع را از روی بصیرت دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی اعلام کرده است، گفت: امروز دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌های ما هم همین را بر زبان جاری می‌کنند و همین نگاه را دارند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: نگاه نکنید به برخی از افراد معدود گول خورده و خائن، ملت بزرگ ایران سخنش این است و بارها اعلام تأکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تمامی تهدیدها و تحریم‌های شما امروز مسیر پیشرفت را ادامه می‌دهد.

تجمع خانواده شهدا و ایثارگران مقابل سفارت آلمان

رئیسی به محدویت‌ها و تحریم‌ها در دوران دفاع مقدس اشاره و خطاب به آمریکایی‌ها، تصریح کرد: کشوری که شما یک روز به آن سیم خاردار نمی‌دادید، امروز یکی از پیشرفته‌ترین تولیدکنندگان در صنایع پیچیده است؛ چه صنعت هسته‌ای و چه صنایع نظامی، شما گمان می‌کردید، امروز ۹۵ درصد از داروی مورد نیاز داخل در کشور ما تولید شود؟! 

وی اضافه کرد: اولین سخن دبیرکل سازمان ملل در نیویورک به بنده این بود که آقای رئیس‌جمهور، من از شما و ملت ایران عذر می‌خواهم که نتوانستم علی‌رغم تلاش‌ها تحریم را برای ویروس کرونا از کشور شما بردارم، من گفتم آقای دبیرکل امروز ۶ واکسن در ایران تولید می‌شود و ما از واردکننده واکسن به صادرکننده واکسن در جهان تبدیل شده‌ایم. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در صنایع فضایی و صنایع مختلف و نیز در حوزه سایبری جوانان برومند ایرانی حرف برتر را در منطقه و جهان می‌زنند، گفت: مگر ما با تحریم‌ها و تهدید‌های شما متوقف می‌شویم؟ مگر قطار حرکت پیشرفت پیشرفت در کشور کُند خواهد شد؟

وی اضافه کرد: البته شما به دنبال کند کردن این قطار پرشتاب هستید و می خواهید تا آن را کم کنید، اما، زهی خیال باطل که جوانان، مردان و زنان و دختران و پسران با اراده ما هرگز اجازه نخواهند داد که امیال پلید شما در این کشور اجرایی شود.

رئیسی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم همه تحریم‌ها مسیر پیشرفت را طی می‌کند، کشوری که شما سیم خاردار به رزمندگانش نمی‌دادید، یکی از تولیدکنندگان در صنایع هسته‌ای و دفاعی است.

رئیس‌جمهور همچنین درباره اغتشاشات اخیر نیز، گفت: هر کس در جهت ناامنی و اغتشاش در کشور حرکت کند، در جهت خواست دشمنان نظامی اسلامی گام برداشته است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه هلند در نیویورک
توزیع واکسن آنفلوانزا از شنبه در داروخانه‌های هلال احمر
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آفریقای جنوبی در نیویورک
«بشار اسد» با رئیس‌جمهور چین دیدار کرد
طالبان: شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برای دختران هنوز مساعد نیست
فرزندان مسی و رونالدو اجازه استفاده از موبایل را ندارند
تصاویر| پرچم حرم سامرا سیاه شد
تصاویر| مراسم تشییع پیکر شهید حجت الاسلام اعتبار
افضلی: البرز قطب هوش مصنوعی کشور می‌شود
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
شکایت باشگاه استقلال از پرسپولیس
اصحاب فرهنگ و هنر پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند
فیلم| نگاهی به جایگاه کمیسیون اصل نود قانون اساسی
تصاویر| عکسهای یادگاری رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ تحمیلی
آغاز سال تحصیلی جدید ۱۶.۵ میلیون دانش‌آموز از شنبه اول مهر
پیشنهاد افزایش علی‌الحساب ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در ۱۴۰۳
تصاویر| حضور پررنگ پهپادهای ارتش در رژه ۳۱ شهریور
وحیدی: خسارت مناطق سیل زده آستارا جبران می شود
ضرورت ترسیم نقشه راه توسعه روابط ایران و اکوادور
امیرعبداللهیان: جنگ را راه‌حل بحران اوکراین نمی‌دانیم
امیرعبداللهیان: به حمایت از دولت و ملت سوریه ادامه می‌دهیم
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
گنجی: به دانشگاه‌ها اعلام کردیم با کیفیت‌ترین غذاها را در اختیار دانشجویان قرار دهند
دروغ ۱۳ درباره مهاجرت دانشجویان شریف
پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند
اختصاص ۲ خط ویژه ترمینال خاوران برای دانشجویان واحد تهران شرق دانشگاه آزاد
اعلام نتایج اولیه کدرشته های خاص کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی
زمان مرحله دوم آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی اعلام شد
شورای مشورتی دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی تشکیل شد
اعلام فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی
پذیرش ۱۳۰۰ دستیار تخصصی پزشکی در تکمیل ظرفیت با اجرای بومی گزینی
طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال ۱۴۰۳ اجرایی نمی‌شود
برنامه های آغاز سال تحصیلی به دانشگاه ها ابلاغ شد
اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد
فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی به‌زودی اعلام می‌شود
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top