تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/08/30 - 16:18
کد خبر: 451209

بررسی عوامل موثر و موانع مشارکت زنان؛

زنان و لزوم مشارکت اجتماعی/ عدم مشارکت زنان را باید در عوامل فرهنگی جستجو کرد

زنان و لزوم مشارکت اجتماعی/ عدم مشارکت زنان را باید در عوامل فرهنگی جستجو کرد

با کمی تامل در این موضوع به نظر میرسد بر خلاف بعضی از نظرات که عدم مشارکت اجتماعی زنان را به اعتقادات و باورهای دینی نسبت مید هند، باید علت اصلی و مانع جدی در این مسیر را در عوامل فرهنگی جستجو نمود.

به گزارش سرویس زنان «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ جوامع برای رسیدن به پویایی در زمینه های مختلف، نیازمند مشارکت همه اقشار، اعم از زن و مرد هستند. همه افراد در جامعه بر اساس حق طبیعی خود ،حق تصمیم گیری در سرنوشت اجتماعی خود را دارند .بنابراین باید تاکید نمود که مسئولیت و نقش آفرینی در عرصه اجتماعی تنها به مردان اختصاص نداشته بلکه زنان هم نقش موثری در این زمینه دارند. .از این رو زنان نیزهمراه با مردان و در کنار مسئولیت ها و پذیرش نقش های خانوادگی،باید در جامعه مشارکتی فعال و پویا داشته باشند.از سوی دیگرمشارکت اجتماعی زنان موضوعی است که در دوران جدید و با توجه به ارتباط آن با توسعه، در سال های اخیر ابعادی جدید و گسترده پیدا کرده است و از آنجا که لازم است سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها در روند توسعه با نیاز ها و نقش زنان نیز هماهنگ باشد، مشارکت اجتماعی آنان را میتوان پیش زمینه دست یابی به این هدف دانست. از این رو همه کشورها به خصوص جوامع در حال توسعه در تلاشند تا بسترها و زمینه های مشارکت هر چه بیشتر زنان را فراهم نمایند.در این راستا باید در نظر داشت که تمامی ارزش ها و باورهایی که زمینه ساز  حضور زنان و یا مانعی جدی در جهت مشارکت آنان در اجتماع میباشند باید شناسایی شده و در جهت تقویت یا رفع آن ها ا اقدامی جدی صورت گیرد.

  عوامل و  موانع مشارکت اجتماعی زنان

به نظر می آید مشارکت اجتماعی زنان موضوعی است که تحت تاثیر عوامل و ویژگی های  مختلفی قرار دارد. در جامعه ی ما، با توجه به این نکته که آموزه های اسلام  بر فعالیت های اجتماعی زنان تاکید دارد،اما در این زمینه هنوز به سطح قابل قبولی نرسیده ایم.در سال های اخیر و به ویژه با گسترش امکانات آموزشی  و استقبال بسیار زنان در سطوح بالای تحصیلی به نظر می آید که باید شاهد مشارکت های اجتماعی بالاتری از آنان در جامعه باشیم.با کمی تامل در این موضوع به نظر میرسد بر خلاف بعضی از نظرات که عدم مشارکت اجتماعی زنان را به اعتقادات و باورهای دینی نسبت مید هند، باید علت اصلی و مانع جدی در این مسیر را در عوامل فرهنگی جستجو نمود.

در واقع در بسیاری از موارد، باورهای نادرست اجتماعی و فرهنگی است که مانعی جدی در مسیر مشارکت اجتماعی زنان میشود.باورها و تصورات غلط، گرایش های افراطی و تفریطی که زن را موجودی یک بعدی دانسته و تنها وظیفه و نقش زنان را محدود به نقش های خانوادگی و محیط خانه میدانند و حضور فعال آنان در اجتماع را منافی این نقش ها در نظر میگیرد و در عمق باورهای خود،مشارکت و حضور موثر و فعال زنان را به رسمیت نشناخته اند.در این زمینه نظام آموزشی نقش مهمی در تبیین ضرورت حضور و مشارکت اجتماعی زنان به عهده دارد و باید با آموزش های لازم در جهت آگاهی افراد جامعه و فراهم آوردن بسترهای مناسب جهت مشارکت فعال آنان،از نفوذ تصورات غلط در این زمینه جلوگیری نماید.

مسلما آموزش یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز در جهت افزایش مشارکت اجتماعی افراد جامعه است و در این خصوص اگر قرار است زنان بیش از پیش در عرصه های مختلف اجتماعی فعال باشند باید از آموزش های کافی بهره مند گردند تا بدینگونه هم خود برای پذیرش نقش های فعال در جامعه آماده گردند و هم با اصلاح باورهای عمومی، جامعه نیز پذیرای حضور هر چه بیشتر آنان باشد.نکته ی بسیار مهم در این زمینه این است که اگر همه افراد جامعه به اهمیت و ضرورت حضور فعال زنان در جهت رسیدن به توسعه و ترقی جامعه واقف گردند،شرایط و حمایت های بیشتری از طرف خانواده و اجتماع برای زنان مهیا میگردد تا بتوانند در کنار حفظ تمام نقش ها و مسئولیت های خانوادگی ،مشارکت اجتماعی را نیز به عنوان اصلی مهم و وظیفه ای اجتماعی به انجام برسانند . اینگونه هم زنان به واسطه فعالیت و ارائه اندیشه ها ونظرات خود،از حالت انفعال خارج شده و به صورت یک عضو فعال و پویا در عرصه اجتماع ظاهر میشوند و هم جامعه ازنیرو ، توان ، آگاهی و نظرات آنان به عنوان اعضای جامعه بهره مند میگردد.

همچنین ایجاد فرصت ها و زمینه های لازم و مناسب با شرایط و حضور بانوان، برای فعالیت و حضور آنان در اجتماع باید فراهم گردد.چه بسا زنانی که از لحاظ فردی توانایی لازم جهت مشارکت و حضور فعال اجتماعی را دارا هستند ولی به علت اینکه فرصت ها و زمینه های مناسب برای آنان مهیا نیست،امکان حضور موثر برایشان فراهم نمیشود.

سخن آخر

مساله مهم و قابل توجه این است که این میزان از مشارکت اجتماعی زنان در شرایط حال حاضر جامعه ی ما،تناسبی با ظرفیت ها و توانمندی های آنان ندارد. به نظر میرسد در جامعه ما و در شرایط حال حاضر تعداد زیادی از زنان فارغ التحصیل از مراکز آموزش عالی با آگاهی و مهارت و توانمندی های مختلف هستندکه شرایط مطلوب و لازم جهت کنشگری اجتماعی را نداشته و در این مسیر با موانع و مشکلات مختلف فرهنگی،اجتماعی ، عرفی و ...روبرویند. باید توجه داشت آنچه که بیش از همه به افزایش و گسترش مشارکت و حضور فعال زنان در جامعه کمک میکند این است که جامعه ضرورت و اهمیت مشارکت اجتماعی زنان را مورد پذیرش قرار داده و تلاش شود به واسطه نظام آموزشی و رسانه های عمومی زمینه باورهای اشتباه و نادرست و سلیقه ای نسبت به مشارکت اجتماعی زنان از بین برود.

سمیه جمشیدی - کارشناسی ارشد مطالعات زن و خانواده

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
موشک کروز عاصف رونمایی شد
محاسبات غلط اروپا درباره ایران ناشی از وابستگی به منابع اطلاعاتی معاند است
حجم تجارت خارجی کشور تا پایان سال به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید
آمریکا تلاش دارد جنگ اوکراین را تا می‌تواند طولانی‌تر کند
وضعیت هوای تهران در روزهای آخر هفته
حمله اراذل و اوباش به ملی پوش ایران/ حمله و ضربات متعدد با چاقو در منزل +عکس
ماجرای خودکار هویدا +عکس
حواشی اظهارنظر کارگردان بالا گرفت/ خانه سینما واکنش نشان داد
پرونده عجیب شبکه‌ قاچاق دختران بی کس و کار/ پای مسائل امنیتی در میان است
هوا سردتر می‌شود/ برف از چه روزی به تهران می‌رسد؟
فیلم| پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش
موضوع اول فیلم ها در جشنواره چهل و یکم فجر
فیلم| سونامی هم در ترکیه شروع شد
عکس| تصاویری از پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش
نیروی هوایی ارتش از نخستین پایگاه هوایی زیرزمینی خود با نام عقاب ۴۴ رونمایی کرد
اولین تصویر از پایگاه هوایی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش
مهدیون: عفو محکومان، اقتدار نظام و مهر پدری رهبر انقلاب نسبت به جوانان فریب خورده را نشان داد
فیلم| لحظات سخت مجری زن ترکیه روی آنتن؛ زلزله در حین پخش زنده
"کاسبان عفو رهبری" اما و اگر تعیین می‌کنند!
اندکی شرف خانم کارگردان!
عکس/ بهت زلزله‌زدگان از ویرانی‌ها در ترکیه
مهدیون: عفو محکومان، اقتدار نظام و مهر پدری رهبر انقلاب نسبت به جوانان فریب خورده را نشان داد
فعال دانشجویی: کشورهای غربی آزادی بیان را بازیچه دستشان کرده‌اند
اعلام شرایط میهمان شدن دستیاران پزشکی
اخذ هزینه لغو تعهد آموزش رایگان قانونی است
پرونده ۲۳۰ دانشجو دانشگاه شریف مختومه شد
برگزاری اردوی راهیان نور توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علامه
دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران عجله کنند/ مهلت ثبت‌نام وام‌ اعلام شد
همکاری دانشگاه تهران و بنیاد ملی نخبگان برای تامین مسکن هیات علمی
رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی منصوب شد
نظام آموزش کشور مسئله محور تعریف نشده است
اعلام زمان حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد
تسریع در فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه
گزارش تصویری نشست خبری بیست و یکمین اردوی جهاد اکبر
وزیر علوم وارد سمنان شد
استعدادیابی دانش‌آموزان بی‌بضاعت مستعد در دستور کار بنیاد ملی نخبگان
سخنگوی دولت در پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز
نقد دانشجویی فیلم عطرآلود
فیلم| سخنگوی دولت خطاب به دانشجوی معترض دانشگاه چمران
فیلم| سخنگوی دولت در پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز
تقویت گروه‌های آموزشی از اولویت های جدی دانشگاه علوم پزشکی تهران
انتشار عملکرد ۱۸ ماهه وزارت بهداشت در حوزه فرهنگی و دانشجویی
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top