تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/09/17 - 10:40
کد خبر: 453199

برداشتن محدودیت توسعه رشته های تخصصی بالینی

برداشتن محدودیت توسعه رشته های تخصصی بالینی

مشاور اجرایی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به ارائه شرایط خاص برای توسعه رشته های بالینی در دانشگاه های علوم پزشکی، نحوه پذیرش دستیار بومی را تشریح کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر محسن عباسی افزود: بر اساس سند توسعه متوازن آموزش علوم پزشکی که در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی تصویب شده تا سال ۱۴۰۸ میزان توسعه رشته‌های علوم پزشکی مشخص شده است. در این اسناد برای توسعه رشته‌های تخصصی بالینی نیز محدوده‌ای در نظر گرفته شده بود.

توسعه رشته‌های تخصصی بالینی در برخی رشته‌ها خارج از محدودیت سند توسعه متوازن صورت می‌گیرد

مشاور اجرایی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: بنابر نیاز کشور به توسعه رشته‌های تخصصی بالینی در برخی رشته‌ها، شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی درصدد بازنگری سند توسعه متوازن آموزش علوم پزشکی است و با بازنگری این سند، توسعه رشته‌ها بر اساس نیاز کشور و امکانات و زیرساخت‌های دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: از همین رو تا زمان بازنگری سند توسعه متوازن، برای اینکه توسعه رشته‌های بالینی متوقف نشود، مقرر شد که توسعه رشته‌های بالینی دانشگاه‌ها به محدودیت‌های موجود در سند گره نخورد و دانشگاه‌ها بتوانند مشکلات خود را برای افزایش مراکز تربیت دستیار با کیفیت و استاندارد وزارت بهداشت حل کنند، با نظر معاونت آموزشی وزارت بهداشت بازدیدهایی برای توسعه این رشته‌ها صورت می‌گیرد.

عباسی گفت: بر اساس نتیجه بازدیدهای معاونت آموزشی وزارت بهداشت از دانشگاه‌هایی که درخواست توسعه رشته خود را دارند تصمیم گرفته می‌شود که آیا برنامه جدید آموزشی به کلان منطقه آمایشی داده شود یا خیر. در مورد ظرفیت و تعداد پذیرش دستیار نیز در بازدیدها و نتیجه آن تصمیم گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مدارک دانشگاه‌ها برای توسعه این رشته‌ها کافی باشد و بارگذاری شود بازدید صورت می‌گیرد و در غیر این صورت، نقص مدارک موجب برگزاری جلسه مجازی با دانشگاه پیشنهاد دهنده می‌شود. نتیجه بازدید با حضور دانشگاه مربوطه و اعضای ستادی و مدیران مربوطه به وزارت بهداشت بررسی می‌شود و نتیجه نهایی به مجوز یا عدم مجوز به دانشگاه برای توسعه آن رشته بالینی مدنظر منجر خواهد شد.

نحوه اجرای بومی گزینی برای دستیار پزشکی در دوره چهل و نهم آزمون دستیاری پزشکی

مشاور اجرایی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به موضوع اجرای بومی گزینی برای دستیار پزشکی در دوره چهل و نهم آزمون دستیاری پزشکی اظهار داشت: بعد از پایان تکمیل ظرفیت بومی گزینی دستیار پزشکی را اجرایی خواهیم کرد. به هر حال بومی گزینی در صورتی اجرا می‌شود که پس از پایان تکمیل ظرفیت همچنان ظرفیت خالی بماند و یا برخی از دانشگاه‌ها نیازی به رشته‌ای داشته باشند که در ظرفیت اولیه نبوده باشد.

وی گفت: اما پذیرش بومی از میان داوطلبانی صورت می‌گیرد که در آزمون دستیاری شرکت کرده باشند و نمره حداقل لازم را کسب کرده باشند، با تعهد خاصی که به دانشگاه می‌دهند. مشخصات افراد بومی دقیقاً مطابق مشخصات پذیرش بومی در همه آزمون‌ها است. یعنی باید همان شروط فرد بومی که در تمامی آزمون‌ها لحاظ می‌شود را داشته باشند. اگر فرد شرایط بومی را داشت، نمره حداقل را کسب کرد، رشته مدنظر ظرفیت داشت، فرد می‌تواند به عنوان دستیار با تعهد به همان منطقه‌ای که تحصیل می‌کند کار خود را شروع کند.

عباسی یادآور شد: دانشگاه‌ها پس از پایان مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری و در صورت خالی ماندن ظرفیت، به وزارت بهداشت اعلام می‌کنند که به طور مثال یک رشته با کمبود دستیار مواجه است. ما در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی این موضوع را راستی آزمایی می‌کنیم و در صورت نیاز دانشگاه اگر فرد بومی برای آن رشته که شرایط را نداشته باشد، جذب نمی‌شود و ظرفیت خالی می‌ماند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
شکست پرسپولیس با امضای ستاره ماتادور
شماره پنجاه و دوم نشریه دانشجویی « کاکتوس »منتشر شد+ دانلود
واکنش فرمانده ناو سبلان به توهین‌‌های علی کریمی
شماره جدید نشریه دانشجویی « موذن »منتشر شد+ دانلود
فیلم| اعتراف اولیه ضارب حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
فیلم| هتک حرمت قرآن کریم؛ این‌بار در دانمارک!
نامه شورای رقابت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به سهامداران ضرر زد
نباید حادثه سفارت آذربایجان بر مناسبات دو کشور تأثیر منفی بگذارد
«تیام» جزو گزینه‌های استقلال نیست
تشخیص حق و باطل در جنگ سخت، راحت است
کرملین با ترامپ به توافق رسید
آمار مبتلایان به کرونا در کشور روندی کاهشی دارد
تازه‌ترین خبر از وضعیت بازیکن مصدوم تراکتور
گوگل مجبور به تغییر شیوه فعالیت اندروید در هند شد
تربیت نیروی متخصص برای فعالیت‌های اقتصادی دریا محور ضروری است
فاصله روستاها تا آبادانی
باید در مقابل رویکرد کتمان و تحریف دشمن، تبیین کرد
امدادرسانی به ۳ خانواده گرفتار در برف جوانرود
۴ بازیکن جدید در فهرست استقلال
عاملان گستاخی و توهین به مقدسات مسلمانان مواخذه شوند
توسعه اراضی صنعتی بر اساس نیاز استان‌ها با حفظ اراضی کشاورزی
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top