تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/11/06 - 09:46
کد خبر: 459223

وقت‌کشی فدراسیون برای ماندن کی‌روش است؟!/ وزیر ورزش در تیم حامیان کی‌روش!

 وقت‌کشی فدراسیون برای ماندن کی‌روش است؟!/ وزیر ورزش در تیم حامیان کی‌روش!

تیم ملی ایران پس از جام جهانی هنوز بلاتکلیف است و وضعیت سرمربی آینده مشخص نیست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سپهر ستاری: نزدیک به دو ماه از آخرین بازی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ و حذف تلخ مقابل آمریکا می‌گذرد اما فدراسیون فوتبال هنوز تصمیمی برای نیمکت تیم ملی نگرفته است. در حال حاضر قرارداد کارلوس کی‌روش پرتغالی به پایان رسیده اما هیچ صحبتی در خصوص انتخاب سرمربی جدید مطرح نشده و به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال فعلا عجله‌ای برای تصمیم‌گیری در این خصوص ندارد. این درحالی است که یک سال دیگر تیم ملی ایران باید برای شرکت در جام ملت‌های آسیا راهی قطر شود و این بلاتکلیفی می‌تواند ضربه‌ای جدی به آماده‌سازی ملی‌پوشان وارد کند.

کی‌روش آمده بود که شش‌تایی نشویم!

چند ماه قبل از جام جهانی و در روزهایی دراگان اسکوچیچ به شدت مورد انتقاد قرار داشت بحث بازگشت کارلوس کی‌روش به تیم ملی مطرح شد. در آن زمان مرد پرتغالی به عنوان یک منجی به فوتبال ایران برگشت تا جلوی فاجعه در جام جهانی را بگیرد. در آن زمان منتقدان اسکوچیچ و موافقان کی‌روش بارها مدعی شدند که تیم ملی با مرد کروات در جام جهانی گلباران خواهد شد و این ادعا در جلسه پیش از بازی با الجزایر و حتی در آن جلسه معروف در نهاد ریاست جمهوری هم مطرح شده بود. جلسه‌ای که در آن در خصوص اهدای مجوز واردات خودرو به بازیکنان تیم هم صحبت شد. در آن جلسه یکی از مخالفان اسکوچیچ گفته بود که «اگر تیم ملی با اسکوچیچ مقابل انگلیس قرار بگیرد، شش‌ گل دریافت خواهد کرد و باید کی‌روش را بیاوریم تا این اتفاق رخ ندهد»؛ اتفاقی که بدون مرد کروات هم رخ داد و تیم ملی یکی از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ خود را مقابل سه‌شیر متحمل شد و این یعنی پروژه بازگشت کی‌روش نتیجه مورد نظر را نداشته است. او در جام جهانی تصمیمات فنی عجیبی گرفت که به خصوص در بازی با انگلیس به تیم ملی ضربه بزرگی زد و نیمکت‌نشینی و خط زدن چند بازیکن اصلی تیم ملی هم انتقادات را افزایش داد.

کی روش

در شرایط فعلی کی‌روش در میان اعضای هیئت رئیسه موافقان زیادی ندارد. به جز میرشاد ماجدی که در زمان انتخابات مخالفت علنی خود با سرمربی پرتغالی را نشان داده بود، طهمورث حیدری، یکی دیگر از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون هم پس از جام جهانی در گفتگویی مدعی شد موافق ماندن کی‌روش نیست. او در آن مصاحبه اخیرش مدعی شد اعضای هیئت رئیسه موافق ادامه همکاری با مرد پرتغالی نیستند؛ منطور حیدری احتمالا منصور قنبرزاده، خداداد افشاریان و بهرام رضاییان است که باهم رابطه خوبی دارند. آن‌ها به تازگی هم هدایت ممبینی را به جای داوود پرهیزکاری به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال انتخاب کردند.

در میان اعضای هیئت رییسه مهدی محمدنبی با کی‌روش رابطه بسیار خوبی دارد و این موضوع پیش از جام جهانی باعث شد با وجود مخالفت اعضای هیئت رئیسه به عنوان سرپرست تیم ملی انتخاب شود. نظر هیئت رئیسه روی سرپرستی رضاییان بود ولی در نهایت اتفاقات دیگری رخ داد و نبی سرپرست تیم ملی شد.

حضور کی‌روش در تیم ملی به معنای قدرت داشتن نبی است ولی اگر کی‌روش در تیم ملی ماندگار نشود قدرت او تا حد زیادی کاهش یافته و این شاید یکی از دلایل اعضای هیئت رئیسه برای مخالفت با ادامه حضور سرمربی پرتغالی است.

در شرایط فعلی احسان اصولی و براتی هم در دسته مخالفان کی‌روش قرار می‌گیرند و این یعنی تنها حامی اصلی او در فدراسیون فوتبال مهدی محمدنبی است که در بازگشت سرمربی پرتغالی هم نقشی اساسی داشت و همچنان به حضورش تاکید دارد.

وزیر ورزش در تیم حامیان کی‌روش!

مصاحبه‌های وزیر ورزش پس از جام جهانی نشان می‌دهد او هم به ادامه حضور کی‌روش تمایل دارد. حمید سجادی در چند مصاحبه گفت که احساس می‌کند فدراسیون فوتبال قصد دارد با کی‌روش همکاری کند. این درحالی است که مصاحبه‌های اعضای هیئت رئیسه خلاف این ادعا را نشان می‌دهد. به تازگی هم در تصمیمی که خیلی عرف نبوده مهدی محمدنبی که حامی شماره یک کی‌روش در ساختمان فدراسیون محسوب می‌شود، به عنوان مشاور سجادی انتخاب شده که این تصمیم هم سوالات زیادی را ایجاد کرده است.

سجادی حتی در خصوص حضور مربیان داخلی هم اظهار نظر جالبی داشته و گفته آن‌ها درگیر لیگ هستند. در میان مربیان ایرانی تنها امیر قلعه‌نویی شانس حضور در تیم ملی را دارد که البته سجادی تلاش کرده تا پرونده حضور سرمربی داخلی را به کل هم ببندد. او با انتخاب مربی موقت هم مخالفت کرده و در کل اظهاراتش بوی حمایت از حضور کی‌روش را می‌دهد.

با این حال افکار عمومی دیگر مثل سابق از سرمربی پرتغالی حمایت نمی‌کنند و عملکرد فنی تیم ملی در جام جهانی باعث شده مرد پرتغالی حامیان خود را از دست بدهد. حتی انتشار شایعاتی در خصوص مذاکره کی‌روش با فدراسیون فوتبال قطر هم نتوانسته اوضاع را به سود او تغییر دهد و ترفند قدیمی مرد پرتغالی هم این بار جواب نداده است.

در این بین شرایط تیم ملی با ماه‌های قبل از جام جهانی تفاوت زیادی دارد. اکنون دیگر بحث کمبود زمان مطرح نیست و سرمربی آینده تیم ملی در فرصت باقیمانده تا جام ملت‌ها می‌توانند تیم مورد نظر خودش را بسازد.