تاریخ انتشار: سه شنبه 1402/01/01 - 12:10
کد خبر: 465176

پیام نوروزی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛

رستمی:  عزیزانمان عرصه‌های مختلف دانشگاه را باید بشناسند و در این عرصه ها ارتباط بگیرند

رستمی:  عزیزانمان عرصه‌های مختلف دانشگاه را باید بشناسند و در این عرصه ها ارتباط بگیرند

پیام نوروزی حجت الاسلام‌ والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به مناسبت آغاز سال نو و ماه مبارک رمضان

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ پیام نوروزی حجت الاسلام‌ والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به مناسبت آغاز سال نو و ماه مبارک رمضان.

متن پیام به شرح ذیل می باشد؛

بسم الله الرحمن الرحیم

 یا مقلّب الْقلوب و الْأبْصار یا مدبّر اللّیْل و النّهار یا محوّل الْحوْل و الْأحْوال حوّلْ حالنا إلی أحْسن الْحال

 فرارسیدن سال جدید هجری شمسی، سال هزار و چهارصد و­ دو را  به همه‌ی عزیزان و همکاران، دوستان، دانشگاهیان، تلاشگران و مجاهدان عرصه‌ی مهم علم و دانش تبریک عرض می‌کنم. آغاز سال جدید با همزمانی ماه مبارک رمضان و بهار قرآن، بهار معنویت، بهار عبادت و ضیافت الهی با سفره‌های زیبای هفت سین و سنتی و ملی عزیزانمان قرین شده است. این اتفاق ان­شاالله اتفاق مبارکیست برای اینکه ما در سال چهارصد و دو در پرتو عنایات و تفضلات خداوند تبارک و تعالی و پذیرایی که از بندگان خوب خودش دارد اتفاقات خوبی را برای کشورمان، برای جامعه‌مان، برای دنیا و برای جامعه‌ی دانشگاهیمان ان­شاالله شاهد باشیم.

نوروز نماد نو شدن و کنار گذاشتن کهنگی ها و فرسودگی‌ها و بدی ها و پذیرفتن طراوت و شادابی و رشد و نمو و حرکت رو به جلو هست. در خانه تکانی قبل از عید بسیاری از غبارهایی که ممکن بود در مسیر عادی دیده نشود زدوده شد. بعضی از وسایلی که ممکن بود جایی را در خانه‌ی ما اشغال کرده باشد کنار گذاشته شد. در ماه مبارک رمضان و این سال جدید و نوروزی که با ضیافت الهی همراه هست ان­شاالله این اتفاق هم در وجود و در جان در دل ما رخ بدهد. ان شاالله غبارها زدوده و آلودگی‌ها برطرف شود. امیرالمومنین(ع) می فرماید: "هر روزی که در آن معصیت  خداوند اتفاق نیفتد آن روز عید هست." ان­شاالله که سال چهارصد و دو و عمر ما هر روزش نوروز و هر روزش عیدی باشد که سرشار از اتفاقات خوب و مواهب الهی باشد. ما برای همه‌ی عزیزانمان در فضای دانشگاه، دانشگاهیان و اساتید گرانقدر، مدیران تلاشگر آموزش عالی، همکاران گرانقدرمان در دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، اساتید گرانقدر معارف اسلامی، مجموعه‌ی جوانان پرتلاش، مومن و با صفای تشکل‌های اسلامی، کانون‌های فرهنگی و بچه‌های خوب هیات مذهبی که در این روزها تلاش‌های فراوانی دارند و خواهند داشت آرزوی توفیق و بهروزی و سلامتی و سربلندی از خداوند تبارک و تعالی خواستاریم.

در سال گذشته هم دانشگاه‌ها و هم مجموعه‌ی همکاران و تلاشگران عرصه‌ی دانش اتفاقات متنوعی را شاهد بودند. از سویی دانشگاه‌های ما علی رغم محدودیت‌های فراوان؛ به تلاش‌های علمی، تربیت دانشجو و فعالیت‌های پژوهشی و توجه به مسایل جامعه برای حلشان اقبال داشتند و همین مسیر ارزشمند رشد علمی کشور را تلاش کردند حفظ بکنند. در کنار آن مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در بخش‌های مختلف شاهد بودیم. شاید وجه تمایز اتفاقاتی که در سال هزار و چهارصد و یک رخ داد مجموعه اتهاماتی بود که در پاییز هزار و چهارصد و یک فضای جامعه به ویژه دانشگاه‌ها را تحت تاثیر خودش قرار داد. برنامه‌ی پیچیده‌ی دشمن برای اثرگذاری بر باور، تصویر و شناخت جامعه‌ی ایران به ویژه نسل جوان، برنامه‌ایست که هر چند در سال چهارصد و یک آغاز نشده و در پایان التهابات و فتنه‌ی چهارصد و یک هم به پایان نرسیده است اما بروز و ظهور آن در این سال یک اتفاق قابل تامل و قابل توجه برای همه‌ی متولیان عرصه آموزش کشور بود. موضوع تغییر باور و شناخت جوان ایرانی نسبت به خودش، نسبت به محیطش، نسبت به کشورش، نسبت به ارزش‌هایش و نسبت به دوستان و دشمنانش کاری است که در دستور عملیات اتاق‌های جنگ علیه نظام مردمی و مقدس جمهوری اسلامی در خارج از کشور بوده است. چه جریان‌های مرتجع سلطنت طلب، چه جریان‌های جنایتکار و روسیاه نفاق و منافقین خلق، چه استعمارگران و اربابان این دو گروه که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در راسشان هستند برای این اثرگذاری سرمایه‌گذاری فراوانی داشتند و تلاش‌های فراوانی کردند که ما نتایج آن را در فضای عمومی در کشور و دانشگاه شاهد بودیم. جنایتکارانی که هم نسبت به زن، هم نسبت به مقام انسان هیچ زشتی ای نبوده که مرتکب نشده باشند، در کارنامه‌ی سیاه برده داری و استعمار و کارنامه‌ی سیاه جاری فشار بر اقشار مختلف جامعه و طبقات ضعیفشان در دنیا مملو از جنایات فراوان هست، این‌ها مدعی دفاع از حقوق زنی در ایران شدند که اینها به برکت انقلاب اسلامی و نظام اسلامی به بالاترین درجات علمی، اثرگذاری اجتماعی و سیاسی، جریان‌سازی فکری، تلاش برای بروز استعدادها و خلاقیت‌ها در عرصه‌های مختلف حتی عرصه‌های ورزشی رسیده که اصلا با جامعه‌ی ایران قبل از انقلاب و تحت ستم پهلوی‌ها قابل مقایسه نیست. ولی در همین فضا می آیند و القائ شعار حمایت از حقوق زن را در دستور کار قرار می­دهند. این اتفاق در فضای دانشگاهی ما هم التهاباتی را داشت. دوستانمان می دانند که ما تقریبا از بهار چهارصدو­یک پیش بینی بروز التهاباتی را در فضای دانشگاهی به واسطه‌ی تغییر باور و نظام ارزشی بخشی از جامعه‌ی جوانمان داشتیم. حضور مجموعه‌ی جوان تحت آموزشمان، چه بچه‌های دبیرستانی و چه ورودی‌های دانشگاه در فضای مجازی و عدم حضورشان در فضای حقیقی، عدم ارتباط با اساتید خوب، محیط‌های ارزشمند، جریان‌های دینی، فرهنگی و مذهبی انقلابی دانشگاه یک رفتار و شناختی را برای این بچه ها رقم زده بود که در بخشی از اینها انتظار رفتارهای بر خلاف قواعد معمول و متداول دانشگاهی می‌رفت.

پیش‌بینی‌ها منجر به برنامه‌ریزبی شد که دوستانمان در نهاد خاطرشان هست که ما موضوع نشست سراسری و موضوع برنامه‌های تابستان را متناسب با این احساس نیاز تغییر دادیم. طرح تقویت حلقه‌های میانی جبهه‌ی انقلاب اسلامی که به عنوان طرح حامیم مشهور شد؛ در همه ‌استانهای کشور اجرا شد. من همینجا از عزیزانمان در دانشگاه‌ها و دفاتر نهادی که در اجرای این طرح کمک کردند تشکر می کنم. یک طرح ارزشمندی که بعد از سه سال فاصله‌ ای که بین مجموعه جوان دانشگاهی با متولیان دانشگاه و بین خودشان افتاده بود در کنار هم قرار گرفتند. تلاش شد که این فاصله را جبران کند و بتواند مجددا آن محیط شناخت هم آوایی و هم نوایی و عمل جبهه‌ای را در فضای بچه‌های انقلابی تقویت کند که اقدامی ارزشمند و روبه جلو بود و حتما ادامه خواهد یافت.

در کنار آن توجه به رتبه‌های برتر کنکور جز اتفاقات خوبی بود که سال‌ها از آن غفلت شده و متاسفانه این قشر ارزشمند و مستعد کشور در فضای عمومی دانشگاه مثل سایر دانشجوها با آنها مواجهه صورت می‌گرفت در حالی که فرصت‌های فراوانی در بین این‌ها برای رشد استعدادها، بروز نخبگی و اثرگذاری در حل مسایل کشور و جریان‌های عمومی کشور وجود دارد که ان‌شاالله در طرح آینده روشن و کانونهای آینده‌ی روشن به این موضوع جدی‌تر پرداخته خواهد شد.

برای اولین بار بعد از دوره‌ی کرونا؛ ما اعتکاف دانشگاهیان را داشتیم .الحمدلله استقبال ارزشمند و برگزاری اعتکاف در بیش از صد و ده دانشگاه و مرکز آموزش عالی، در کنار اعتکافهای شهری که عزیزان دانشجویمان شرکت می‌کردند اتفاق ارزشمندی بود که رخ داد. هیات مذهبی علیرغم اینکه دانشگاه‌ها به واسطه کرونا حالت نیمه تعطیل داشتند و علی رغم اینکه تابستان بود و فضای ترم تعطیل شده بود در بسیاری از دانشگاه‌ها فعال بودند و عملا اتفاقات خوبی در این بخش رخ داد و برنامه‌هایی که عزیزانمان در تبلیغ حضوری و مجازی، برگزار نمازهای جماعت و بحث فعالیتهای ارزشمند اجتماعی مثل توجه به امور خیریه و بحث ازدواج دانشجویی داشتند این اتفاقاتی بود که ما در سال گذشته داشتیم.

تشکیل ستاد ملی ازدواج دانشگاهیان جز اتفاقات ارزشمندی بود که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ ریاست محترم جمهوری رخ داد و هم در سطح کشور و هم در سطح استان‌ها عزیزانمان آماده‌ی یک عملیات خوب برای تسهیل ازدواج جوانان عزیزمان و ا­­ن­شاالله رقم خوردن یک جریان عمومی فرهنگی و گفتمانی برای ترویج ازدواج آسان را باید ان­شاالله در فضاهای دانشگاهی خودمان شاهد باشیم.

 طبیعتا در سال پیش رو به واسطه‌ی پیچیدگی شرایطی که وجود دارد عملیات دشمن پیچیده‌تر شده و توانمندی‌های نظام اسلامی به برکت حضور مردم بیشتر شده است. ما در سال گذشته حماسه عظیم بیست و دو بهمن را داشتیم که یک اتفاق تاریخی را برای کشور ما پس از چند ماه جنگ ترکیبی دشمن که تلاش می‌کردند به ذهن جامعه‌ی عزیز ایرانی القای ناامیدی و فرسودگی و خستگی و ضعف داشته باشند رقم زد. حضور حماسی مردم با وجود فشارهای سنگین اقتصادی که از ناحیه‌ی دشمن برای کشور تحمیل شده و مشکلاتی که در این عرصه‌ها وجود داشت حضور معجزه‌آسا و الهی بود که بسیاری از توطئه‌ها را خنثی کرد، بسیاری از کدورت‌ها و سیاهی های را که بر دل و جان جامعه‌ی ما نشسته بود زدود و مجددا شفافیت و طهارت و امید را به این جامعه برگرداند. این مواجهه و هم تلاش دشمن برای اثرگذاری بر جامعه و تخریب چهره‌ی زیبای جامعه‌ی ما ادامه پیدا خواهد کرد. از آن سمت هم این حضور و این حماسه سازی و این پایمردی همراه با تلاش برای حل مشکلات از طرف جریان مومن و انقلابی کشور، ملت عزیزمان و مدیران خدمتگذار باید ادامه پیدا کند. در فضای دانشگاهی ما همین مواجهه را انتظار داریم. روسای عزیز دانشگاه‌ها و مسولان محترم دفاتر نهاد باید محور حرکت دانشگاه به سمت اهداف متعالی باشند. تلاش دشمن متوقف کردن جریان علمی هست. به هیچ عنوان این اتفاق نباید بیفتد. تلاش دشمن برای مخدوش کردن جریان تربیتی دانشگاه‌هاست. از این حوزه نباید تنزلی اتفاق بیفتد. باید بچه‌های انقلابی دانشگاه‌ها تقویت شوند،  مورد حمایت قرار بگیرند و در معرض ارتباط و گفتگو باشند. در کنار آن بدنه‌ی عمومی دانشگاه که جوانان خوب، شایسته و با صلاحیتی هستند در فضای بانشاط علمی، فرهنگی، تربیتی و دینی دانشگاه‌ها باید قرار بگیرند و رشد اتفاق بیفتد و ان­شاالله بالندگی این مجموعه‌ی جوان را ما شاهد باشیم. در کنار آن باید در مقابل حرکتی که دشمن در فضای عمومی و در دانشگاه‌ها تلاش می کند وقفه ایجاد بکند ایستاد. مقاومت اتفاق بیفتد و فرصت نباید به بدخواهان این کشور و ملت و بدخواهان دانشگاه برای ضربه‌زدن به وجهه دانشگاه و حرکت دانشگاه داده شود.

 عزیزانمان عرصه‌های مختلف دانشگاه را باید بشناسند و در این عرصه ها ارتباط بگیرند. ارتباط چهره به چهره با جوانان عزیزمان از همه‌ی طیف ها. ارتباط چهره به چهره و صمیمانه با اساتید دانشگاه‌ها، طراحی و استفاده از ظرفیت ارزشمند اساتید و مدرسان دروس معارف، استفاده از ظرفیت‌های مختلف مذهبی و معنوی و دینی و انقلابی که در فضای دانشگاهها وجود دارد این‌ها باید مورد اهتمام همه‌ی ما قرار بگیرد و برای تک تک این فرصت‌ها ما باید برنامه داشته باشیم. به طوری که در آن طراحی راهبردی دانشگاه هیچ فردی در دانشگاه نباید باشد که مدیریت فرهنگی و علمی و تربیتی دانشگاه برای آن برنامه نداشته باشد و این طراحی کامل و سیصد و شصت درجه ان­شاالله نتایجش به خود دانشگاه برمی‌گردد و اتفاقات خوبی در فضای دانشگاه رخ خواهد داد.

 در مجموعه فعالیت‌هایی که همکاران عزیزانمان در نهاد پیش رو دارند، در کنار تلاش‌هایی که عزیزانمان در دفاتر نهاد علی رغم همه محدودیتها انجام میدهند؛ دوستانمان می دانند که حضور نهاد در دانشگاه‌ها حضور اجرایی نیست و مجموعه‌ی محدود با چندنفر همکار بناست در کنار دانشگاه و با استفاده از ظرفیت دانشگاهها و با به فعلیت رساندن استعدادهای دانشگاه‌ها به تعقیب اهداف خودش بپردازد و همین مسیر ان­شاالله ادامه پیدا خواهد کرد. اما عزیزانمان چه مسولان محترم دفتر نهاد، چه همکارانمان در گروه‌های معارف، ائمه محترم جماعات و بقیه بخش‌هایی که در مجموعه‌ی همکاران ما حضور دارند جهاد تبیین ماموریت اصلیشان هست. چون تلاش دشمن شبهه‌افکنی و وارونه‌نمایی حقایق در این عرصه است و ما نیز وظیفه‌ی تبیین و روشنگری و نشان‌دادن به اصطلاح نهضت روایت حقیقت جز ماموریتهایمان باید باشد. ارتباط مستمر با جوانان و دانشجویان عزیزمان از رویکردهای ما خواهد بود. طبیعتا پاسخگویی به شبهات و سوالات فراوانی که در ذهن جوان‌ها هست و بخشی از شبهات هم ناشی از تلاش‌هایی که برای شبهه افکنی صورت می‌گیرد، عزیزانمان باید ملجا و مرکز تبیین و پاسخگویی به این شبهات باشند.

 ماموریت دیگر عزیزانمان در مجموعه‌ی نهاد بازآرایی و بروزرسانی دروس معارف هست. دروس معارف یک ظرفیت بزرگ دارد که رسالت‌های سنگینی را در دانشگاه به دوش دارد. اساتید معارفمان مشاوران خوب دانشجوها. پاسخگویان شبهات و سوالات دانشجویانمان،  کمک کاران و فعالان در عرصه‌ی تعلیم و تربیت و حوزه‌ی علم و فرهنگ دانشگاه هستند. این حوزه نیاز به تقویت دارد و این تقویت هم باید در بروز رسانی محتوا، سرفصل، کتاب‌ها و جریان عمومی دروس معارف متناسب با تغییرات و تحولات محیط دانشگاه باشد و هم در تقویت اساتید معارف و جذب استادان خوب و مهارت افزایی برای استادان عزیز موجود در دروس معارف هست که ان­شاالله ادامه پیدا خواهد کرد. طبیعتا نهاد (رهبری در دانشگاهها)رسالت‌های مختلف دیگری در بخش‌هایی نظیر حمایت از تشکل‌های انقلابی و کانون‌های فرهنگی برای اجرای برنامه‌های خودشان، تقویت و گسترش فعالیت‌های هیات مذهبی و پوشش کامل‌تر فعالیت‌های هیات مذهبی در بخش‌های مختلف دانشگاه، ارتباط با دانشجویان جهان اسلام و برنامه‌ریزی ویژه برای دانشجویان عزیز بین‌المللی میهمان جمهوری اسلامی بر عهده دارد. اینها فعالیت‌هایی هست که حتما عزیزانمان متناسب با میدان در دانشگاه برای آن طراحی خواهند داشت و ان­شاالله اثرگذار خواهند بود.

 سال هزار و چهارصد و دو را سال پر برکتی برای همه مسلمانان عالم ، برای ملت عزیز ایران و برای جامعه‌ی دانشگاهی آرزو می‌کنم و به فضل خداوند ان­شاالله این سال، سال پیروزی‌های بزرگ ، عرصه‌های درخشان و فتح قله‌های پیشرفت و حضور در عرصه‌های اصلی تصمیم‌گیری و اثرگذاری در نظام بین‌المللی و منطقه و کشور خواهد بود.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه هلند در نیویورک
توزیع واکسن آنفلوانزا از شنبه در داروخانه‌های هلال احمر
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آفریقای جنوبی در نیویورک
«بشار اسد» با رئیس‌جمهور چین دیدار کرد
طالبان: شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برای دختران هنوز مساعد نیست
فرزندان مسی و رونالدو اجازه استفاده از موبایل را ندارند
تصاویر| پرچم حرم سامرا سیاه شد
تصاویر| مراسم تشییع پیکر شهید حجت الاسلام اعتبار
افضلی: البرز قطب هوش مصنوعی کشور می‌شود
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
شکایت باشگاه استقلال از پرسپولیس
اصحاب فرهنگ و هنر پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند
فیلم| نگاهی به جایگاه کمیسیون اصل نود قانون اساسی
تصاویر| عکسهای یادگاری رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ تحمیلی
آغاز سال تحصیلی جدید ۱۶.۵ میلیون دانش‌آموز از شنبه اول مهر
پیشنهاد افزایش علی‌الحساب ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در ۱۴۰۳
تصاویر| حضور پررنگ پهپادهای ارتش در رژه ۳۱ شهریور
وحیدی: خسارت مناطق سیل زده آستارا جبران می شود
ضرورت ترسیم نقشه راه توسعه روابط ایران و اکوادور
امیرعبداللهیان: جنگ را راه‌حل بحران اوکراین نمی‌دانیم
امیرعبداللهیان: به حمایت از دولت و ملت سوریه ادامه می‌دهیم
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
گنجی: به دانشگاه‌ها اعلام کردیم با کیفیت‌ترین غذاها را در اختیار دانشجویان قرار دهند
دروغ ۱۳ درباره مهاجرت دانشجویان شریف
پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند
اختصاص ۲ خط ویژه ترمینال خاوران برای دانشجویان واحد تهران شرق دانشگاه آزاد
اعلام نتایج اولیه کدرشته های خاص کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی
زمان مرحله دوم آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی اعلام شد
شورای مشورتی دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی تشکیل شد
اعلام فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی
پذیرش ۱۳۰۰ دستیار تخصصی پزشکی در تکمیل ظرفیت با اجرای بومی گزینی
طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال ۱۴۰۳ اجرایی نمی‌شود
برنامه های آغاز سال تحصیلی به دانشگاه ها ابلاغ شد
اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد
فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی به‌زودی اعلام می‌شود
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟



مشاهده نتایج
go to top