تاریخ انتشار: سه شنبه 1402/02/12 - 02:19
کد خبر: 468853

معرفی ۱۰ نرم‌افزار کاربردی برای زمان زلزله +لینک

معرفی ۱۰ نرم‌افزار کاربردی برای زمان زلزله +لینک

متاسفانه هرسال بلایای طبیعی، از آب‌های خروشان و بادهای غرّان گرفته تا لرزش زمین، جان انسان‌های زیادی را می‌گیرد و خسارات مالی بسیاری به‌بار می‌آورد. در ایران، خصوصاً تهران، زلزله یکی از بلایای طبیعی است که افراد را تهدید می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»،  متاسفانه هرسال بلایای طبیعی، از آب‌های خروشان و بادهای غرّان گرفته تا لرزش زمین، جان انسان‌های زیادی را می‌گیرد و خسارات مالی بسیاری به‌بار می‌آورد. در ایران، خصوصاً تهران، زلزله یکی از بلایای طبیعی است که افراد را تهدید می‌کند.

تاکنون، بارها شاهد خرابی‌های ناشی از لرزش‌های زمین در کشورمان بوده‌ایم؛ اما آیا می‌توان کاری کرد که کمی از آسیب‌های آن کاسته شود؟ متأسفانه هنوز درزمینه‌ی زلزله‌نگاری به حدی نرسیده‌ایم که بتوانیم وقوع آن را از قبل پیش‌بینی کنیم؛ اما اپلیکیشن‌هایی تولید شده‌اند که می‌توانند اطلاعات مفیدی از زلزله در‌اختیارمان قرار دهند.

در این مقاله، چند نمونه از اپلیکیشن‌های ایرانی و خارجی را معرفی می‌کنیم که در زمان زلزله به کمکتان خواهد آمد. ناگفته نماند که برای نصب و استفاده از برنامه‌های معرفی‌شده به روت‌کردن گوشی هوشمند خود نیاز ندارید.

1) زلزله‌نگار: زلزله و نقشه و هشدار

فهرست اپلیکیشن‌های مرتبط را با برنامه‌ای ایرانی به نام «زلزله‌نگار: زلزله و نقشه و هشدار» شروع می‌کنیم؛ زیرا با آن می‌توان به اطلاعات بیشتری درباره‌ی کشورمان دسترسی داشت. اگر دوست دارید اطلاعات زلزله‌های اخیر ایران و جهان را روی گوشی هوشمند خود داشته باشید، می‌توانید این اپلیکیشن را دانلود و از آن استفاده کنید.

همچنین پس از مدت کوتاهی از زلزله، اعلانی برایتان ارسال می‌شود که شما را خبردار می‌کند؛ درنتیجه، به‌نظر می‌رسد می‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد. در توضیحات این اپلیکیشن نوشته شده است که زلزله‌نگار اطلاعاتش را از چندین منبع مختلف از تمام جهان به‌دست می‌آورد؛ پس می‌توان به دیتابیس آن اطمینان کرد.

از ویژگی‌های اپلیکیشن یادشده می‌توان به وجود نقشه و بررسی لحظه‌ای شرایط منطقه‌ای خاص روی آن اشاره کرد. درواقع، اطلاعات زلزله روی نقشه به کاربر نمایش داده می‌شود. همچنین، می‌توانید با اعمال فیلترهای مختلف مشخص کنید چه دیتایی در‌اختیارتان قرار بگیرد. در آخر نیز، باید گفت که به‌راحتی می‌توانید به اطلاعات زلزله‌های سال‌های پیش نیز دسترسی داشته باشید. این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل اندروید دردسترس است.

دانلود زلزله نگار - زلزله، نقشه و هشدار (برای اندروید)

2) لرزه‌یاب

یکی دیگر از اپلیکیشن‌های فارسی مقاله ما «لرزه‌یاب» نام دارد که با امتیاز زیاد خود نشان می‌دهد کاربران از آن راضی هستند. رابط کاربری لرزه‌یاب بسیار ساده، اما دوستانه‌ است و در یک نگاه می‌توانید به اطلاعات مدنظرتان دسترسی پیدا کنید.

درواقع، برنامه‌ی مذکور جدیدترین زلزله‌های رخ‌داده در محدوده‌ی جغرافیایی ایران را به‌نمایش می‌گذارد. افزون‌براین، اطلاعات زلزله‌های رخ‌داده را می‌توانید روی نقشه نییز مشاهده کنید. درضمن، تنظیمات پیش‌فرض برنامه تغییردادنی هستند.

دانلود لرزه یاب (اندروید)

3) زلزله‌بین

حال که دو اپلیکیشن مربوط به اطلاعات زلزله را معرفی کردیم، سراغ برنامه‌ای می‌رویم که کارایی آن کمی متفاوت است. درواقع، «زلزله‌بین» وظیفه دارد اگر لرزشی احساس کرد، این موضوع را سریعاً به کاربران اطلاع دهد.

تصور کنید که قصد دارید بخوابید؛ اما می‌ترسید که شاید هنگام زلزله خواب بمانید و آسیب ببینید. تنها کافی است زلزله‌بین را اجرا کنید و، کلید فعال را بزنید و گوشی هوشمندتان را به‌صورت افقی روی سطحی مسطح قرار دهید. اگر برنامه لرزشی حس کند، آن را به شما اطلاع خواهد داد تا سریع از خواب بیدار شوید و درصورت بروز زلزله، پناه بگیرید.

کارایی زلزله‌بین مانند دیگر برنامه‌های موجود در فهرست این مقاله نیست؛ اما می‌توان از آن به‌عنوان ابزاری یاد کرد که انسان را از وقوع زلزله می‌تواند آگاه کند. البته نمی‌توان از این مسئله چشم‌پوشی کرد که ممکن است اپلیکیشن لرزش را اشتباه احساس کند.

دانلود زلزله بین (برای اندروید)

4) Earthquake Alert

حال سراغ برنامه‌ای می‌رویم که ایرانی نیست و می‌توان آن را گزینه‌ای عالی برای زلزله‌شناسان تازه‌کار دانست. Earthquake Alert اطلاعاتی درباره‌ی تمام زمین‌لرزه‌های قوی‌تر از ۱.۰ ریشتر در ایالات متحده‌ی آمریکا و نیز زمین‌لرزه‌های قوی‌تر از ۴.۵ ریشتر در مقیاس بین‌المللی را جمع‌آوری می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید هر‌لحظه در سرتاسر جهان یا نزدیکی شما چه اتفاقی می‌افتد، فهرستی حاوی اطلاعاتی مفید نیز در‌اختیارتان قرار داده می‌شود.

از ویژگی‌های مثبت اپ مذکور می‌توان به رابط کاربری دوستانه و عملکرد آسان آن اشاره کرد. همچنین، Earthquake Alert اطلاعات دقیقی از‌جمله شدت، مکان، زمان و عمق درون زمین زلزله در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد. درضمن، اگر به دانستن اطلاعات بیشتر درباره‌ی زلزله علاقه‌مند هستید، برنامه‌ی مذکور حقایق سرگر‌م‌کننده‌ای نیز ارائه می‌دهد.

دانلود Earthquake Alert (برای اندروید)

5) My Earthquake Alerts

این برنامه به شما کمک می‌کند تا زمین‌لرزه‌ها را در سراسر جهان ردیابی کنید. همان‌طور که از نام این اپلیکیشن پیدا است، در‌صورت وقوع زلزله در محل زندگی خود، هشداری دریافت خواهید کرد.

تنظیمات My Earthquake Alerts را می‌توان به‌گونه‌ای اعمال کرد که تنها درصورت وقوع زلزله در منطقه‌ی شما هشدار ارسال شود یا حتی می‌توانید میزان حساسیت را افزایش دهید و کل کشور و وقوع زمین‌لرزه را بررسی کنید.

همچنین، فهرستی از زمین‌لرزه‌های اخیر را در صفحه‌ی اصلی My Earthquake Alerts دریافت می‌کنید تا بتوانید به‌روز باشید. این فهرست از‌طریق فیلترهای ناحیه و بزرگی و بازه‌ی زمانی تنظیم‌‌شدنی است. درضمن، می‌توانید زمین‌‌لرز‌ه‌ها را در مناطقی غیر از منطقه‌ی خود جست‌وجو کنید.

اپ مذکور به‌رایگان در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ اما تبلیغات نیز در آن به‌نمایش درمی‌آید. برای حذف آن‌ها هم می‌توانید نسخه‌ی پرو را بخرید.

دانلود My Earthquake Alerts (برای اندروید)

6) QuakeFeed Earthquake Alerts

یکی از برنامه‌های جامع در حوزه‌ی زمین‌لرزه QuakeFeed Earthquake Alerts است. صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن مذکور فهرستی از زمین‌لرزه‌های اخیر در سراسر جهان را در‌اختیارتان قرار می‌دهد. این اطلاعات به‌طور‌پیش‌فرض بر‌اساس تاریخ مرتب شده‌اند؛ اما آن‌ها را بر‌اساس بزرگی یا فاصله یا عمق نیز می‌توانید مرتب کنید.

اگر بخواهید برای دسترسی به نسخه‌ی کامل QuakeFeed Earthquake Alerts هزینه کنید، به اطلاعات مربوط به آتش‌سوزی‌ها نیز دسترسی خواهید داشت. حتی این برنامه نقشه‌ای دارد که راحت‌تر بتوانید مکان دقیق زلزله‌های اخیر سراسر جهان را بررسی کنید.

درنهایت، باید بگوییم یکی از قابلیت‌های مهم اپ یادشده امکان شخصی‌سازی هشدار وقوع زلزله است که می‌توان آن را برای منطقه‌ای خاص تنظیم کرد. درضمن، داده‌های QuakeFeed Earthquake Alerts از USGS به‌دست می‌آید؛ در‌نتیجه، می‌توان به آن کاملاً اعتماد کرد. فراموش نکنید که این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل iOS منتشر شده است.

دانلود QuakeFeed Earthquake Alerts (برای iOS)

7) Earthquake Tracker

Earthquake Tracker اپلیکیشنی مربوط به زلزله است که رابط کاربری ساده‌ای دارد و اطلاعات زلزله‌های اخیر نزدیک شما را به‌صورت کارت در صفحه‌ی اصلی به‌نمایش می‌گذارد. با بازکردن کارت‌ها می‌توانید جزئیات هر زلزله را بررسی کنید.

همچنین، اپ مذکور به شما امکان می‌دهد تا زلزله‌ای خاص را بر‌اساس بزرگی، فاصله، زمان یا تاریخ جست‌وجو کنید. درضمن، با استفاده از حالت نقشه می‌توانید زلزله‌های اخیر سراسر جهان را بررسی کنید. شایان ذکر است که اعلان‌های این اپلیکیشن نیز سفارشی‌سازی‌کردنی هستند.

دانلود Earthquake Tracker (برای اندروید)

8) EarthQuake+

شاید بتوان گفت یکی از اپلیکیشن‌های ساده‌ی موجود در فهرست حاضر EarthQuake+ است؛ اما این بدان‌معنا نیست که کارش را به‌درستی انجام نمی‌دهد. برنامه‌ی EarthQuake+ فهرستی از زمین‌لرزه‌های اخیر را دراختیارتان قرار می‌دهد و با ضربه‌زدن روی یکی از آن گزینه‌ها، اطلاعات مربوط به ساده‌ترین شکل به‌نمایش در‌می‌آید. این داده‌ها درباره‌ی مورد بزرگی و فاصله از نزدیک‌ترین مکان زمین و مختصات دقیق صحبت می‌کنند.

دیتابیس اپلیکیشن مذکور از USGS ،EMSC و CNDC استفاده می‌کند و همین مسئله نشان می‌دهد که می‌توان به اطلاعات آن اطمینان کرد. علاوه‌براین، EarthQuake+ از اپل واچ نیز پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا هشدارهای سفارشی را براساس بزرگی و منطقه تنظیم کنید.

این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل iOS طراحی شده است.

دانلود EarthQuake+ (برای iOS)

9) Earthquakes - Latest & Alert

Earthquakes - Latest & Alert برنامه‌ی ردیابی زلزله‌ای کاربردی و جالب است. به‌محض اجرا، اپلیکیشن از شما می‌خواهد که از ۲۲ منبع مختلف اطلاعات مربوط به فعالیت لرزه‌ای را انتخاب کنید. منابع مذکور شامل USGS ،EMSC ،BGS و... می‌شود. هربار فقط می‌توانید یکی از آن‌ها را فعال کنید که البته منطقی به‌نظر می‌رسد؛ زیرا وجود اطلاعات زیاد روی صفحه‌ی اصلی برنامه باعث شلوغی می‌‌شود.

می‌توانید فید را براساس منابع داده، حداکثر بزرگی، منطقه و تاریخ فیلتر کنید. Earthquakes به شما می‌گوید چند ساعت پیش زلزله‌ای خاص به‌همراه تاریخ و زمان دقیق رخ داده است. این برنامه از اپل مپس برای مکان و نماهای مختلف استفاده می‌کند.

دانلود Earthquakes - Latest & Alert (برای iOS)

10) LastQuake

به عناون آخرین گزینه در فهرستمان سراغ اپی قدیمی رفته‌ایم که به‌خوبی می‌داند باید چه کاری انجام دهد؛ اما رابط کاربری آن شاید برای نسل‌های جدید زیاد دوستانه به‌نظر نرسد. دقت بسیار زیاد آن شاید نظر این افراد را نیز تغییر دهد.

LastQuake می‌تواند تاریخ، زمان، مکان و منطقه وقوع زمین‌لرزه را اطلاع دهد. همچنین، نقشه‌ی موجود در اپلیکیشن دقیقاً می‌گوید کدام مناطق بیشتر تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند. این برنامه بخش Near Me نیز دارد که به شما می‌گوید آیا اخیراً در منطقه‌تان زلزله‌ای رخ داده است. همچنین، LastQuake شامل منویی می‌شود که درصورت وقوع زلزله یا سونامی، نکات ایمنی را ارائه می‌دهد.

دانلود LastQuake (برای iOS)

کلام آخر

زلزله اتفاقی است که ناگهانی رخ می‌دهد و متأسفانه هنوز علم بشر به جایی نرسیده است که بتوان آن را پیش‌بینی کرد؛ اما اخیراً دانشمندان به روش‌های جدیدی برای تشخیص آن رسیده‌اند که برای رسیدن به توانایی پیش‌بینی آن به ما امید می‌دهد. در این تکنیک که «سنجش صوتی توزیع‌شده (DAS)» نام دارد، از کابل‌های فیبر نوری برای شناسایی لرزش زمین استفاده می‌شود.

منبع: زومیت

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تکلیف وزارت اقتصاد برای ارائه سالانه برنامه تامین مالی رشد اقتصادی کشور
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
کمبود آب و غذای سالم در جهان امروز
خوش آمدگویی جالب پرسپولیسی ها به بازیکن جدید
اجرای یک میلیون و ۷۵۹ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور
ابوترابی: مجمع تشخیص، دولت و قوه قضائیه را از طرح شفافیت مستثنی کرد
مخبر: سپاه کارهایی فراتر از تصور انجام داد
دلیل تمرکز وزارت جهاد کشاورزی روی کشت کلزا
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
حملات هوایی تل‌آویو به شرق غزه
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
قیمت نفت از ۹۳ دلار عبور کرد
تقابل تیم ملی والیبال با میزبان برای رسیدن به طلا
اعتصاب۴ روزه شد/اعتراض بازیکنان استقلال به بی پولی ادامه پیدا کرد
برنامه روز سوم کاروان ایران در بازی‌های آسیایی اعلام شد
ایران سومین کشور دنیا در تولید ماده اولیه داروی ضد سرطان خون
ایران، دومین کشور موفق دنیا در تولید داروی سکته مغزی شد
رئیسی: برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات مسکن عملکرد قابل قبول ندارند
رسانه‌های بیگانه چگونه در اغتشاشات از سلبریتی‌ها بهره‌کشی می‌کنند؟
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
کسب ۹ مدال المپیاد علمی از سوی دانشجویان شریف
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
انتصاب رضا آزاد به عنوان معاون امور روابط عمومی و حوزه وزارتی وزارت علوم
آیین غبارروبی و تجدید میثاق با شهدا در دانشگاه علوم پزشکی اهواز +عکس
تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی با شهدای گمنام +عکس
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
کتب معارفی دانشگاه با توجه به تغییر نسل‌ها نیاز به بازنویسی دارند
دانشجویان دانشگاه شریف در المپیاد علمی کشور ۹ مدال کسب کردند
خوابگاه‌های دانشگاه تهران بهسازی و آماده ورود دانشجویان شد
فرصت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
نفرات برتر المپیاد دانشجویی برای معرفی به دانشگاه درخواست دهند
دانشجویان الکترونیکی حاضر غایب می شوند
آغاز حذف و اضافه ترم مهر دانشگاه آزاد استان تهران
ثبت‌نام بورسیه دانشجویان مستعد دانشگاه تهران آغاز شد
بهره‌برداری از خوابگاه۲۰۰ نفری دانشگاه خواجه نصیر
حملات به سایت وزارت علوم دفع شد
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top