تاریخ انتشار: چهارشنبه 1402/02/20 - 14:24
کد خبر: 469777

انتشار ۲ کتاب تفسیری جدید از رهبر انقلاب

انتشار ۲ کتاب تفسیری جدید از رهبر انقلاب

انتشارات انقلاب اسلامی به تازگی دو عنوان کتاب «تفسیر سوره منافقون» و «تفسیر سوره صف» را از مجموعه تفاسیر قرآن رهبر معظم انقلاب منتشر کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛انتشارات انقلاب اسلامی در سی و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با 27 عنوان اثر جدید حضور خواهد داشت. از جمله این آثار می‌توان به کتاب «خون‌آورد» اشاره کرد؛ مشروح گفت‌وگوی سه جانبه‌ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و مرحوم دکتر علی شریعتی در سال 1355 که همزمان با تاسوعای حسینی درباره‌ قیام و انقلاب امام حسین(ع) انجام شده است.

گزارش ساواک از جلسه سه‌جانبه آیت‌الله خامنه‌ای، دکتر شریعتی و شهید بهشتی

جلسه‌ مذکور در دهم دی ماه سال 1355 در منزل یکی از تجار و بازرگانان متدین تهران با حضور تعدادی از چهره‌های دینی و انقلابی برگزار شد که هر یک، از شخصیت‌ها و اندیشمندان مهم دینی عصر خود محسوب می‌شدند.

طبق آنچه مأموران ساواک از این جلسه گزارش کرده‌اند، «عده‌ای از بازرگانان از جمله سید ابوالفضل موسوی زنجانی، مرتضی مطهری، صادق (شغل خیاط)، سیدعلی آقا خامنه‌ای، دکتر علی شریعتی و دکتر مفتح به منظور صرف ناهار به منزل عباس تحریریان دعوت شده بودند.»
انتشار ۲ کتاب تفسیری جدید از رهبر انقلاب

نشست چنین شخصیت‌هایی در ظهر تاسوعای حسینی برای دستگاه پهلوی و ساواک ایجاد حساسیت کرده بود. این جلسه، با قرائت قرآن توسط مرحوم حسین صبحدل آغاز می‌شود. پس از قرائت قرآن هم مرحوم دکتر علی شریعتی اقدام به خواندن سروده‌هایی درباره قیام حضرت سیدالشهدا(ع) می‌کند. این شعرخوانی با عبارت «پرشور» در اسناد ساواک توصیف شده است. ادامه جلسه از سوی آیت‌الله خامنه‌ای و شهید مطهری مدیریت می‌شود.

شکوه سیرت بانوی دو عالم از زبان رهبر انقلاب

همچنین انتشارات انقلاب اسلامی در این دوره از نمایشگاه، کتاب جدیدی را با محوریت شخصیت و سیره حضرت زهرا(س) در کلام رهبر معظم انقلاب عرضه می‌کند. این اثر که با عنوان «حقیقت عظیم» منتشر و به‌تازگی رونمایی شده است، مروری است بر سیر بیانات رهبر معظم انقلاب،حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله از سال 1351 در تبیین «شخصیت حضرت فاطمه سلام الله علیها»، «ابعاد زندگی ظاهری و فضایل عملی حضرت فاطمه سلام الله علیها»، «مقامات معنوی حضرت فاطمه سلام الله علیها» ،« برکات حضرت فاطمه سلام الله علیها»، «نمونه و الگو بودن حضرت فاطمه سلام الله علیها»، «وظیفه ی ما نسبت به حضرت فاطمه سلام الله علیها» ،« انقلاب اسلامی و حضرت فاطمه سلام الله علیها» و « زن از دیگاه اسلام و غرب» .
انتشار ۲ کتاب تفسیری جدید از رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب، حضرت فاطمه زهرا(س) را «معمای ناگشوده ذهن بشر و معارف بشری» معرفی می‌کنند. از منظر ایشان «هر چه درباره فاطمه زهرا سلام الله علیها بگوییم،کم گفته‌ایم و حقیقتاً هم نمی‌دانیم که ما چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. ابعاد وجود این انسیه حورا، این روح مجرد، این خلاصه نبوت و ولایت، به قدری برای ما پهناور و بی‌پایان و درک‌ناشدنی است که حقیقتاً متحیر می‌مانیم.» «فاطمه زهرا سلام الله علیها به صورت، یک بشر و یک زن، آن هم زنی جوان است؛ اما در معنا، یک حقیقت عظیم، یک نور درخشان الهی، یک بنده صالح و یک انسان ممتاز و برگزیده است.»

پاسخ به پرسش‌های نسل جوان

20عنوان از مجموعه «ره‌نامه» از دیگر آثاری است که انتشارات انقلاب اسلامی در نمایشگاه امسال عرضه خواهد کرد. این مجموعه 40 جلدی، در نظر دارد مبانی و اصول ارزش‌های اسلام را با در نظر گرفتن مخاطب امروز و پرسش‌هایی که در ذهن دارد، شرح دهد و پاسخ گوید.

مبانی مطرح شده در این مجلدات در حوزه‌های متنوعی گردآوری و تدوین شده‌اند که از این جمله می‌توان به رسانه و فضای مجازی، اسلام ناب و اسلام آمریکایی، دشمن‌شناسی، علم و فنّاوری، مهدویّت، حوزه و روحانیّت، کار و تلاش، هنر، سلامت و ورزش، ایمان، آزادی و استقلال، غرب شناسی، انقلاب اسلامی، جوان، همسرگزینی و همسرداری اشاره کرد.

تمامی مجلدات این مجموعه از خلال بیانات و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب استخراج شده است. مخاطب اصلی این آثار جوانان و نسل جدید هستند؛ هرجند برای دیگر مخاطبان نیز کاربردی و خواندنی است.

انتشار 2 کتاب تفسیری جدید از رهبر معظم انقلاب

از دیگر آثاری که انتشارات انقلاب اسلامی در این دوره نمایشگاه برای نخستین‌بار عرضه می‌کند، دو اثر از مجموعه تفاسیر رهبر معظم انقلاب است که با تأکید بر سوره «منافقون» و سوره «صف» منتشر شده‌اند. پیش‌تر انتشارات انقلاب اسلامی چهار اثر از مجموعه تفاسیر رهبر معظم انقلاب را منتشر کرده بود:  «تفسیر سوره حمد»، «تفسیر سوره جمعه»، «تفسیر سوره حشر» و «تفسیر سوره ممتحنه».

ویژگی این تفاسیر، ساده و قابل فهم بودن آن است. این مجموعه‌ها تلاش دارند تا با شرح و تبیین آیات قرآن کریم، انس با آن را در جامعه همگانی کنند؛ بنابراین مطالب ذکر شده در کتاب برای تمامی گروه‌های سنی قابل درک است.

رهبر معظم انقلاب بر همگانی شدن انس با قرآن و تأثیر آن بر هدایت جامعه تأکید دارند؛ چنانکه ایشان در این زمینه فرموده‌اند: نکته اول این است که فهم و تبیین قرآن، در هدایت عمومی جامعه و همچنین در هدایت فردی و کمال فردی هر شخصی دارای تأثیر بسزایی است؛ یعنی در جامعه اسلامی اگر مردم با قرآن آشنا باشند، با قرآن اُنس بگیرند و از راهنمایی‌های قرآن استفاده بکنند، هم به حرکت عمومی جامعه به سمت اهداف اسلامی کمک خواهد شد، و هم هر فردی به خودیِ خود، در درون خود، در ذهن و روح و قلب خود، به آن کمالی که اسلام برای شخص مسلمان معین کرده نزدیک‌تر خواهد شد.

به فرموده معظم‌له؛ منهای حرکت عمومی جامعه، هر فردی موظف است که خود را به کمال انسانی برساند؛ یعنی تعالی در روح خود ایجاد بکند و رابطه خود را با خدا و کیفیت یافتن خود را در جهت اهداف الهی روز به روز افزایش بدهد. این به برکت قرآن حاصل خواهد شد؛ با قرآن اگر انس داشته باشیم، خود ما به عنوان یک فرد و یک شخص، روحاً کیفیت پیدا می‌کنیم، تعالی پیدا می‌کنیم، به خدا نزدیک می‌شویم، اخلاق انسانی و اخلاق الهی در ما تقویت خواهد شد.

«زندگی اینجاست» شامل کوتاهه‌هایی از زندگی آیت‌الله سیّدجواد خامنه‌ای(ره)، «مجسمه» شامل روایت حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّ‌ظلّه‌العالی) از دوران شاهنشاهی و کتاب «صراط» باموضوع سیاست‌فهمی و سیاست‌ورزی در اندیشه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدّ‌ظلّه‌العالی) به قلم ابراهیم برزگر از دیگر آثار جدیدی است که این ناشر در سی و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌کند.

منبع: تسنیم

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه هلند در نیویورک
توزیع واکسن آنفلوانزا از شنبه در داروخانه‌های هلال احمر
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آفریقای جنوبی در نیویورک
«بشار اسد» با رئیس‌جمهور چین دیدار کرد
طالبان: شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برای دختران هنوز مساعد نیست
فرزندان مسی و رونالدو اجازه استفاده از موبایل را ندارند
تصاویر| پرچم حرم سامرا سیاه شد
تصاویر| مراسم تشییع پیکر شهید حجت الاسلام اعتبار
افضلی: البرز قطب هوش مصنوعی کشور می‌شود
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
شکایت باشگاه استقلال از پرسپولیس
اصحاب فرهنگ و هنر پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند
فیلم| نگاهی به جایگاه کمیسیون اصل نود قانون اساسی
تصاویر| عکسهای یادگاری رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ تحمیلی
آغاز سال تحصیلی جدید ۱۶.۵ میلیون دانش‌آموز از شنبه اول مهر
پیشنهاد افزایش علی‌الحساب ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در ۱۴۰۳
تصاویر| حضور پررنگ پهپادهای ارتش در رژه ۳۱ شهریور
وحیدی: خسارت مناطق سیل زده آستارا جبران می شود
ضرورت ترسیم نقشه راه توسعه روابط ایران و اکوادور
امیرعبداللهیان: جنگ را راه‌حل بحران اوکراین نمی‌دانیم
امیرعبداللهیان: به حمایت از دولت و ملت سوریه ادامه می‌دهیم
نصب «نظام‌نامه اخلاق» در دانشگاه تهران
گنجی: به دانشگاه‌ها اعلام کردیم با کیفیت‌ترین غذاها را در اختیار دانشجویان قرار دهند
دروغ ۱۳ درباره مهاجرت دانشجویان شریف
پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند
اختصاص ۲ خط ویژه ترمینال خاوران برای دانشجویان واحد تهران شرق دانشگاه آزاد
اعلام نتایج اولیه کدرشته های خاص کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی
زمان مرحله دوم آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی اعلام شد
شورای مشورتی دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی تشکیل شد
اعلام فراخوان جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های اجرایی
پذیرش ۱۳۰۰ دستیار تخصصی پزشکی در تکمیل ظرفیت با اجرای بومی گزینی
طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال ۱۴۰۳ اجرایی نمی‌شود
برنامه های آغاز سال تحصیلی به دانشگاه ها ابلاغ شد
اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اعلام شد
فراخوان جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی به‌زودی اعلام می‌شود
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top