تاریخ انتشار: چهارشنبه 1402/03/03 - 22:59
کد خبر: 471345

دهقانی فیروزآبادی: زمینه‌های همکاری گسترده‌ بین ایران و اندونزی در حوزه علم و فناوری

دهقانی فیروزآبادی:  زمینه‌های همکاری گسترده‌ بین ایران و اندونزی در حوزه علم و فناوری

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در دومین سفر رئیس جمهور و هیأت ایرانی به اندونزی، از ظرفیت بالای ایران برای نقش‌آفرینی در زمینه بازار تجهیزات پزشکی گفت و بر افزایش همکاری‌ها در زمینه علم و فناوری تأکید کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌ جمهوری فروم تجهیزات پزشکی اندونزی برگزار و ظرفیت‌های ایران در این حوزه و صادرات به بازارهای بین‌الملی مطرح شد.

روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌ جمهوری، در ادامه سفر به کشور اندونزی و در فروم تجهیزات پزشکی این کشور که با حضور رئیس آژانس بین‌المللی علمی و تحقیقاتی اندونزی، جمعی از مدیران و فعالان حوزه سلامت دو کشور، از ظرفیت‌های زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان ایران برای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه سلامت گفت.

دهقانی، در ادامه سفر به اندونزی با اشاره به ظرفیت بازارهای بین‌المللی برای تعاملات دانش‌بنیان در حوزه سلامت، همراهی تاریخی دو کشور را محوری برای ادامه همکاری‌ها دانست و افزود: اشتراکات گسترده فرهنگی بین دو کشور وجود دارد که ظرفیت بالقوه بسیار گسترده‌ای برای همکاری بین دو کشور در حوزه سلامت و دارو را فراهم می‌کند. لازم است بخش خصوصی به  این مسئله ورود داشته و با شناسایی نیازها، با همکاری دو جانبه، در مسیر رفع این نیازها گام بردارند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه هم‌اکنون حدود 70 سال از اولین ارتباطات دیپلماتیک بین دو کشور ایران و اندونزی می‌گذرد، گفت: ایران و اندونزی دارای پیشینه‌ای درخشان در تعاملات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و دانشی هستند که این پیشینه ارزشمند می‌تواند نقطه اتکایی برای گسترش تعاملات علمی و فناورانه بین دو کشور باشد.

وی ادامه داد: طبیعتا در این بین هم نهادهای بالادستی نظارتی حوزه سلامت در هر دو کشور، می‌بایست با همکاری و تعامل بیشتر، تسهیل‌گر و تسریع‌گر این امر باشند.

دهقانی، با اشاره به وجود ظرفیت‌های گسترده همکاری ایران و اندونزی در حوزه سلامت، عنوان کرد: برای توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه تجهیزات پزشکی، دارو و سلامت، امکان تعریف زمینه‌های همکاری گسترده‌ای وجود دارد که مطمئنا در بلندمدت و با توجه به اشتراکات گسترده فرهنگی بین دو کشور، بازار رو به توسعه فناوری و گسترش بازارهای اقتصادی دو کشور ایران و اندونزی که روی هم رفته حدود 400 میلیون جمعیت مسلمان را شامل می شود، به یاری خداوند متعال شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی خواهیم بود.

بازار 500 میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، با بیان این‌که استفاده از تجهیزات پزشکی در زندگی انسان‌ها قدمتی به اندازه تاریخ تمدن دارد، ادامه داد: ابزارهای پزشکی ساده ابداع شده هزاران سال قبل، هم اکنون جای خود را به پیشرفته ترین ابزارها و وسایل پزشکی، کمک تشخیصی و درمانی داده که اندازه بازار جهانی آن هم اکنون به حدود 500 میلیارد دلار می رسد.

دهقانی ادامه داد: دانش فنی به کار رفته در ساخت بسیاری از این تجهیزات، از بالاترین و به روز ترین نوع خود در دنیا و محل پیوند و همگرایی علوم پایه و مهندسی و پزشکی است. این دستاوردها ماحصل سال‌ها تحقیقات دانشمندان در مجهزترین آزمایشگاه‌های علمی بوده است.

وی  اضافه کرد: بازار مصرف بسیار گسترده و اهمیت راهبردی تجهیزات پزشکی در حفظ جان شهروندان یک کشور باعث می شود تا همواره سرمایه گذاری های گسترده ای از طرف بخش خصوصی مورد حمایت دولت در این حوزه انجام شود.

توانمندی 340 شرکت دانش‌بنیان در ساخت تجهیزات پزشکی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با بیان این‌که ایران با اتکا به توانمندی داخلی و نیروی انسانی نخبه توانسته است، موانع و چالش‌های حوزه سلامت را به سلامت عبور کند، ادامه داد: سال‌ها تحریم ظالمانه ای که بر آن اعمال شده باعث شده است نگاه به توانمندی‌های داخلی و حمایت از شرکت‌های فناور در حوزه تجهیزات پزشکی گسترش یابد.  هم اکنون 340 شرکت دانش بنیان در زیست‌بوم فناوری‌ها و نوآوری‌های سلامت فعالیت دارند و ضمن تامین نیازهای کشور، برای حضور در بازارهای بین‌المللی از ظرفیت کافی برخوردارند.

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این شرکتها توانایی تولید تجهیزات پیشرفته ای مانند سی تی اسکن، ماشین دیالیز، ونتیلاتور آی سی یو، الکتروشوک های قلبی، یونیت های  دندانپزشکی، انواع ایمپلنتهای دندانی،  گرفتهای استخوانی، کیتهای تشخیصی، و طیف وسیعی از لوازم مصرفی مورد نیاز اتاق های عمل و بیمارستان ها را دارند.

وی افزود: این تجهیزات و لوازم مصرفی در بسیاری از مراکز پزشکی خصوصی و دولتی در ایران نصب شده و در حال استفاده هستند.

کیفیت و کارمدی تجهیزات پزشکی ساخت ایران هم‌تراز نمونه‌های خارجی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری عنوان کرد: تولید این تجهیزات پزشکی، ضمن رونق تولید، تحقیق و توسعه در حوزه صنایع پیشرفته در داخل کشور، نیازهای حیاتی کشور را برطرف کرده و توانسته به صورت مستقیم یا  غیر مستقیم به «کشورهای حوزه منا» صادرات داشته و در بازارهای رقابتی این کشورها نیر حضور پیدا کند.

وی با اشاره به توانمندی ایران در تولید تجهیزات پزشکی هم‌تراز نمونه‌های مطرح خارجی، عنوان کرد: تجهیزات، ملزومات پزشکی و داروهای ایرانی امروز از نظر قیمت و کیفیت، امکان رقابت و حضور در بازارهای گسترده جهانی را دارند.

دهقانی، با بیان اینکه یکی از شاخص ترین زمینه هایی که طی سالهای اخیر امکان  اشنایی دو طرف با فناوری پیشرفته ایجاد شده «پزشکی از راه دور» بوده است، افزود: ربات جراح از راه دور سینا، حاصل زحمات و تلاش‌های یک شرکت دانش بنیان ایرانی است که به اندونزی هم صادر شده و  این امکان را فراهم می کند تا پزشکان بتوانند با غلبه بر محدودیتهای جغرافیایی، از کیلومترها دورتر، جراحی های مورد نیاز بیمارانشان را شخصا انجام دهند.

وی گفت: در کنار آن، ونتیلاتورهای تولیدی شرکت دانش بنیان ایرانی هم توانسته‌اند با اثبات برتری خود، به بازارهای این کشور راه پیدا کنند و در بیمارستان ها، نجات دهنده جان بیماران نیازمند باشد که این موارد تنها بخش کوچکی از توان بالقوه موجود در هر دو کشور برای همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری از «تجهیزات پزشکی» و «دارو» به عنوان دو بال حرکت حوزه سلامت یاد کرد و افزود: خوشبختانه ایران در زمینه تولید انواع داروهای با فناوری بالا شامل انواع نانوداروها، داروهای ضد سرطان، آنتی بادی‌های درمانی و واکسن‌های پیشرفته نیز در سالهای گذشته پیشرفتهای بسیار خوبی داشته و زیست‌بوم شرکت‌های دانش بنیان حوزه تشخیص و درمان بیماری‌ها، بخش بزرگی از نیازهای دارویی کشور به داروهای پیشرفته ضد سرطان را برطرف می کند.

وی گفت: صنعت دارویی دانش بنیان در ایران به قدری توانمند است که بسیاری از داروهایی که در دنیا به تازگی معرفی شده اند تنها بعد از گذشت چندسال از مرحله تولید ماده اولیه بومی سازی شده است و محصول نهایی آن در اختیار بیماران ایرانی قرار می گیرد.

صادرات 70 میلیون دلاری صنعت داروی ایران

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به حضور صنعت داروی ایران در بازارهای بین‌المللی افزود: صنعت دارویی ایران در سال گذشته حدود 70 میلیون دلار صادرات داشته که اغلب آن مربوط به محصولات دارویی با فناوری بالا و دانش بنیان بوده است.

وی افزود: در صنعت دارویی توجه ویژه ای به پیاده سازی زنجیره ارزش داخلی شده به نحوی که دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت داروسازی و زیست فناوری کشور نیز هم اکنون به صورت داخلی تولید می شود که هم از نظر قیمت و هم از نظر کارایی و کیفیت امکان رقابت با بسیاری از برندهای معتبر و روز دنیا را دارند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان ایرنی در زمینه تولید واکسن های مختلف از جمله آنفلوآنزا، HPV، روتاویروس، پنومونی و مننژیت، فعالیت گسترده ای دارند. برخی از این واکسن‌ها مانند انفلوآنزا و اچ پی وی، هم اکنون در دسترس مردم قرار داشته و واکسن‌های دیگر نیز در آخرین مراحل ثبت و ورود به بازار قرار دارند که با توجه به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خوبی که کشور اندونزی از این بابت دارد و به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان، امکان همکاری های فناورانه و سرمایه گذاری مشترک در حوزه های مورد علاقه دو طرف وجود دارد.

گفتنی است کاروان علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دولت در سفر به اندونزی، ضمن بازدید از مراکز علمی، فناورانه و زیرساخت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان این کشور، زمینه را برای تعاملات دانشی و بر محور شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان فراهم کرده است. طی سفر آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری کشورمان به این کشور که با همراهی روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و جمعی از مدیران حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان صورت از دوم خردادماه سال جاری آغاز شده است، زمینه برای همکاری‌های فناورانه و عرضه توانمندی این شرکت ‌ها به بازار دارای ظرفیت اندونزی فراهم شده است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کشف ۵۰۰ تقلب و تخلف در امتحانات نهایی خرداد +جزئیات تقلب‌ها
اولین خرید پرسپولیس مشخص شد
علت تأخیر در تحویل ۲ خودرو ایران خودرو به متقاضیان
اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره رتبه بندی معلمان
ساعت کاری‌ بانوان دارای فرزند شناور می‌شود
بازگشت یک پرسپولیسی در صورت جدایی گل‌محمدی
مصوبه جدید شورای رقابت به خودروسازان درباره رهن سند خودروهای سواری
ساعات کاری سامانه‌های ساتنا و پایا تغییر کرد
زمان تعطیلی خوابگاه‌های دانشگاه تهران اعلام شد
برنامه هفتم توسعه یکشنبه به مجلس می‌رود
جشن دانش آموختگی دانشگاه شهیدبهشتی برگزار می‌شود
فیلم| واکنش تند و تیز مجری شبکه سه به اظهارات ظریف
بازگشت ستاره پرسپولیس به سپاهان؟
باریک شدن مرز صلح میان اسرائیل و مصر
سید ابراهیم رئیسی فردا به تبریز می‌رود
تاکید و دستور رئیس جمهور درباره تغییر ساعت کاری کارمندان در جلسه هیات دولت
اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد اعلام شد
دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عضو انجمن بین‌‍‌المللی دانشگاه‌ها شد
خودزنی به سبک محمدجواد ظریف
دیگ ظریف کجاست؟
ادعای عجیب فعال اصلاح‌طلب درباره انقلاب اسلامی
کشف ۵۰۰ تقلب و تخلف در امتحانات نهایی خرداد +جزئیات تقلب‌ها
زمان تعطیلی خوابگاه‌های دانشگاه تهران اعلام شد
اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد اعلام شد
دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عضو انجمن بین‌‍‌المللی دانشگاه‌ها شد
رشته‌های جدید به دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ اضافه شد
وام مسکن نخبگان یک میلیارد تومان شد
امکان تدریس «دانشجویان دکتری» دانشگاه آزاد فراهم شد
ضوابط پذیرش دانشجوی بدون آزمون ارشد اعلام شد
مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ تمدید شد
نتایج پنجاه و چهارمین انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان ۱۳۴۸ اعلام شد
۱۲۱ هزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ انتخاب رشته کردند
جزئیات آزمونهای ارزشیابی و ارتقای دانش آموختگان داروسازی اعلام شد
۸۵۷ کد رشته محل جدید مورد نیاز بازار کار ایجاد شد
اخراج دانشجویان به دلیل اعتراض به اجاره‌بهای خوابگاه‌
شرایط متقاضیان انتقال به داخل کشور در دو رشته داروسازی و دندان‌پزشکی
سهم معدل در پذیرش نهایی داوطلبان ارشد چقدر است؟
آمار نگران‌کننده کمبود معلم در آموزش و پرورش
ماجرای فوت دانشجوی دانشگاه آبدانان چه بود؟
نظرسنجی
عملکرد مجلس یازدهم را در آستانه ورود به سال چهارم چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top