تاریخ انتشار: سه شنبه 1402/06/28 - 10:54
کد خبر: 482139

نصف صندلی‌های دانشگاه‌ها بورس صنعت می شود

نصف صندلی‌های دانشگاه‌ها بورس صنعت می شود

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به جزئیات تشکیل دانشگاه حکمت بنیان گفت: در صورت تصویب یک بند قانونی در برنامه هفتم توسعه ۵۰ درصد صندلی دانشگاه ها بورس شده و اشتغال در آنها تضمین می شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ قاسم عموعابدینی با اشاره به چگونگی تشکیل دانشگاه حکمت‌بنیان گفت: بحث مربوط به استادمحوری، شاگرد پروری و برنامه‌محوری که در لایحه برنامه هفتم توسعه هم گنجانده شده از برنامه ‌ها و اولویت‌های اصلی وزارت علوم و از برنامه هایی است که در نظام آموزش عالی قبل و بعد از انقلاب برای اولین بار اجرا خواهد شد، در حال حاضر نیز در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا اجرا می شود.

وی ادامه داد: یونسکو اعلام کرده است که اولین دانشگاه در دنیا با حکمرانی دانشگاهی در ایران بوده و توسعه آن در جهان نیز از ایران شروع شده که می توان به جندی شاپوراشاره کرد.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: تا قبل از ایجاد دانشگاه تهران، مدلی که از حکمرانی آموزش مشاهده می شود مبتنی بر استادمحوری، شاگرد پروری و برنامه‌محوری است یعنی استاد یک برنامه دارد که براساس همان برنامه جذب دانشجو صورت گرفته و سپس برمبنای آن استاد و برنامه وی رشته درسی ارائه می شود. درحال حاضر پذیرش دانشجو براساس «استاد محوری» در دانشگاه های ما شروع شده است.

وی با بیان اینکه استادمحوری، شاگرد پروری و برنامه‌محوری کاملا در برنامه تمدنی ایرانی اسلامی موجود بوده است ،گفت: یکی از تفاوتهای دانشگاه حکمت بنیان با دانشگاه های غربی اخلاق‌محوری است که در نظام آموزشی حوزه تمدنی ایران وجود داشته و افرادی که در حکمت‌خانه‌ها تربیت می‌شدند، حکیم نام داشتند. این افراد مانند ابن سینا افراد موثری در جامعه ایرانی و توسعه دانش در سطح جهان بودند.

عموعابدینی با اشاره به اینکه ایران در گذشته جاده علم بوده است و دانشمندان نقش مهمی در توسعه علم در جهان داشته‌اند افزود: باید به تمدن ایرانی و اسلامی برگردیم و جاده علم را تقویت کنیم. نتایج کار دانشمندان ایرانی قبل از رنسانس در اروپا اثر داشت.

وی ادامه داد: بنابراین پایه دانشگاه حکمت بنیان شامل ۴ مولفه، برنامه‌محوری، استادمحوری، شاگردپروری و اخلاق‌محوری است. برای تحقق این نوع دانشگاه، پذیرش و آموزش از این طریق در ۳۰ دانشگاه بزرگ و معین که ۱ درصد تولید علم جمهوری اسلامی را برعهده دارند در ۵ سال آینده به صورت نمونه آزمایشی انجام می شود.

وی توضیح داد: در حال حاضر استعدادهای درخشان به روش استادمحوری با درخواست استاد وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌شوند و بورسیه هم به آنها تعلق می‌گیرد. اساس کار استاد باید برنامه‌محوری باشد و هر استاد دانشگاه باید یک برنامه مشخص داشته باشد که بر اساس آن کار کند، این روند در دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران انجام شد.

عموعابدینی ادامه داد: برای تحقق دانشگاه‌ تمدن ساز و حکمت‌بنیان همه آیین‌نامه‌های پژوهشی، آموزشی، فناوری و جذب دانشجو بازنگری می‌شود تا از سال آینده اجرا شود.

وی درباره اینکه آیا از سال آینده تمام پذیرش ها در مقطع تحصیلات تکمیلی به صورت صد درصد استاد محور و استعداد درخشان خواهند بود یا خیر توضیح داد: نه به این صورت نخواهد بود، پذیرش دانشجو باید در دو بخش شکل گیرد، یک بخش در حوزه نیاز محوری است یعنی صنعت و جامعه، شرکت های دانش بنیان، شرکت های علوم انسانی، شرکت های غیر علوم انسانی، کشاورزی، رشته های مورد نیاز خود را معرفی می کنند سپس در دفترچه کنکور اعلام می شود، دانشجویان این رشته ها را انتخاب کرده، پس از معرفی و مصاحبه، بورس می شوند که این مساله هم اکنون نیز اجرایی شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: شکل دیگر پذیرش شامل پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان است که این دانشجویان وارد رشته‌های اولویت‌دار می‌شوند و به روش استادمحوری در کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفته می‌شوند. اکنون یک مدل و برنامه ای را در دانشگاه های حکمت بنیان و تمدن ساز برنامه ریزی کرده ایم که براساس آن، دانشجویان استعداد برتر ما به جای پذیرش از فوق دیپلم به کارشناسی و از کارشناسی به کارشناسی ارشد و از کارشناسی ارشد به دکتری، این دانشجویان از دیپلم در فوق لیسانس پذیرش شوند که به آن «فوق لیسانس پیوسته» می گویند و همچنین بتوانند از لیسانس در مقطع دکتری پذیرش شوند.

وی افزود: در برخی از رشته ها که خاص این دانشجویان است این نوع پذیرش مجاز است که این دانشجویان به صورت استاد محوری فوق لیسانس پیوسته پذیرش شوند و به صورت استاد محوری و مستقیم از لیسانس در دوره دکتری پذیرش شوند. این پذیرش خاص استعداد های درخشان و استعداد های برتر در دانشگاه حکمت بنیان قابل انجام است.

وی افزود: این روند در بسیاری دانشگاه‌های دنیا انجام می‌شود. دانشجو با ارائه برنامه به یک استاد، شاگرد او می‌شود و پذیرش از کارشناسی تا دکتری هم رواج دارد.

معاون آموزشی وزیر علوم درباره ابلاغ آیین نامه دانشگاه حکمت بنیان گفت: ما منتظر هستیم برنامه هفتم توسعه ابلاغ شود تا چنین دانشگاهی از سال آینده کار خود را آغاز کند اما شورای گسترش آموزش عالی برای دانشگاه هایی که جزء یک درصد بودند، مجوز داده است که این دانشگاه ها یک دانشکده را به نام «دانشکده علوم و فناوری های راهبردی» تاسیس کنند. اکنون ۴ دانشکده مجوز دریافت کرده اند که مدل این دانشکده ها «حکمت بنیان» شود و مقطع تحصیلی آنها از دیپلم به فوق لیسانس و از لیسانس به دکتری باشد و رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ آزمون سراسری بتوانند وارد این دانشکده ها شوند. کل دانشجویان این دانشکده ها بورس هستند و آینده شغلی آنها ۱۰۰ درصد تامین است.

وی افزود: از سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰۰ نفر با این روش جدید پذیرش شده اند که ۴۰ واحد آنها در اختیار صنعت بوده و بورس شده اند و به آن «کارشناسی حرفه ای» می گویند. امسال ۵ هزار نفر بورس شدند، همچنین با برنامه ریزی که انجام داده ایم مایل هستیم تعداد بورس در دفترچه کنکور به ۷۰ هزار بورس افزایش یابد امسال ۳۵ صفحه دفترچه کنکور به این بورس ها اختصاص یافته بود.

وی افزود: سال آینده نیز برنامه ریزی برای ۷۰ هزار بورس خواهد بود، البته یک قانون در برنامه هفتم توسعه وجود دارد که در صورت تصویب آن توسط نمایندگان مجلس، ۵۰ درصد صندلی دانشگاه ها بورس صنعت شده و شغل دانشجویان در این رشته ها تضمین شده خواهد بود.

عموعابدینی گفت: اگر این قانون تصویب نشود، تعداد بورس ها ممکن است کمتر شود. در حال حاضر دانشجوی بورس ما ماهانه ۳ تا ۷ میلیون حقوق می گیرد و بیمه است و کاروزی خاص داشته و هشت درس خاص آن صنعت را طی می کند و شغلش هم تضمین است.

وی ادامه داد: پارسال فقط دانشگاه یزد بورس صنعت را اجرایی کرد امسال ۵۰ دانشگاه آن را انجام دادند و سال آینده امیدواریم با تصویب بند مرتبط با صنایع توسط مجلس در برنامه هفتم، نصف صندلی های دانشگاه ها را تبدیل به بورس کنیم.

منبع: مهر

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تکلیف وزارت اقتصاد برای ارائه سالانه برنامه تامین مالی رشد اقتصادی کشور
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
کمبود آب و غذای سالم در جهان امروز
خوش آمدگویی جالب پرسپولیسی ها به بازیکن جدید
اجرای یک میلیون و ۷۵۹ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور
ابوترابی: مجمع تشخیص، دولت و قوه قضائیه را از طرح شفافیت مستثنی کرد
مخبر: سپاه کارهایی فراتر از تصور انجام داد
دلیل تمرکز وزارت جهاد کشاورزی روی کشت کلزا
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
حملات هوایی تل‌آویو به شرق غزه
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
قیمت نفت از ۹۳ دلار عبور کرد
تقابل تیم ملی والیبال با میزبان برای رسیدن به طلا
اعتصاب۴ روزه شد/اعتراض بازیکنان استقلال به بی پولی ادامه پیدا کرد
برنامه روز سوم کاروان ایران در بازی‌های آسیایی اعلام شد
ایران سومین کشور دنیا در تولید ماده اولیه داروی ضد سرطان خون
ایران، دومین کشور موفق دنیا در تولید داروی سکته مغزی شد
رئیسی: برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات مسکن عملکرد قابل قبول ندارند
رسانه‌های بیگانه چگونه در اغتشاشات از سلبریتی‌ها بهره‌کشی می‌کنند؟
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
کسب ۹ مدال المپیاد علمی از سوی دانشجویان شریف
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
انتصاب رضا آزاد به عنوان معاون امور روابط عمومی و حوزه وزارتی وزارت علوم
آیین غبارروبی و تجدید میثاق با شهدا در دانشگاه علوم پزشکی اهواز +عکس
تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی با شهدای گمنام +عکس
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
کتب معارفی دانشگاه با توجه به تغییر نسل‌ها نیاز به بازنویسی دارند
دانشجویان دانشگاه شریف در المپیاد علمی کشور ۹ مدال کسب کردند
خوابگاه‌های دانشگاه تهران بهسازی و آماده ورود دانشجویان شد
فرصت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
نفرات برتر المپیاد دانشجویی برای معرفی به دانشگاه درخواست دهند
دانشجویان الکترونیکی حاضر غایب می شوند
آغاز حذف و اضافه ترم مهر دانشگاه آزاد استان تهران
ثبت‌نام بورسیه دانشجویان مستعد دانشگاه تهران آغاز شد
بهره‌برداری از خوابگاه۲۰۰ نفری دانشگاه خواجه نصیر
حملات به سایت وزارت علوم دفع شد
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top