تاریخ انتشار: چهارشنبه 1402/07/05 - 09:17
کد خبر: 482986

همه‌چیز درباره ویروس کشنده‌ای که در هند جولان می‌دهد

همه‌چیز درباره ویروس کشنده‌ای که در هند جولان می‌دهد

هند در حال انجام اقدامات فوری برای توقف انتقال ویروس نادر اما کشنده‌ای است که از خفاش‌ها به انسان سرایت می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ویروسی که به تازگی در هند شیوع یافته مانند ابولا، زیکا و کووید-19 توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از بیماری‌های مستحق تحقیقات اولویت‌دار جهت داشتن پتانسیل منجر شدن به اپیدمی جهانی، فهرست شده است.

این کشور در حال حاضر با شیوع نادر ویروس نیپا دست و پنجه نرم می کند، بیماری خطرناکی که میزان مرگ و میر بالایی دارد. متأسفانه در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن موجود نیست و سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد که میزان مرگ و میر این ویروس از 40 تا 75 درصد متغیر است.

شیوع نیپا چهارمین مورد در ایالت کرالا هند طی 5 سال گذشته است (آخرین مورد در سال 2021 بود). اگرچه چنین شیوعی معمولاً یک منطقه جغرافیایی نسبتاً کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می‌تواند کشنده باشد و برخی از دانشمندان نگران هستند که افزایش شیوع در بین مردم منجر به همه گیری این بیماری شود.

مقامات ایالت جنوبی کرالا با انجام اقدامات پیشگیرانه در برابر این تهدید، برخی از مدارس و دفاتر را برای جلوگیری از انتشار ویروس تعطیل کردند.

ویروس نیپا چیست؟

این ویروس ماهیت مشترک بین انسان و دام دارد، به این معنی که می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. نیپا معمولاً از مایعات بدن حیوانات (خفاش‌ها و خوک‌های آلوده) یا از طریق غذای آلوده به انسان منتقل می شود اما می‌تواند مستقیماً بین افراد نیز سرایت کند.

این ویروس باعث ایجاد تب شدید و اغلب منجر به مرگ و میر بالا می شود. نام این ویروس از روستایی که در آن کشف شد گرفته شده است.

در حالی که شیوع نیپا نسبتاً نادر است، طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، نیپا در کنار ابولا، زیکا و کووید-19 توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از بیماری‌های اولویت دار جهت تحقیقات برای پتانسیل همه گیری فهرست شده است.

علائم و درمان نیپا

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، علائم ویروس نیپا شامل تب بالا، سردرد، استفراغ و مشکلات تنفسی است. در موارد شدید، تشنج و التهاب مغز می تواند منجر به کما شود.

متأسفانه در حال حاضر هیچ واکسنی برای نیپا موجود نیست و سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد که میزان مرگ و میر این ویروس از 40 تا 75 درصد متغیر است.

به گفته راجیو باهل، مدیر کل سازمان تحقیقات زیست پزشکی هند، میزان مرگ و میر نیپا بسیار بیشتر از کووید-19 است و مرگ و میر در میان افراد آلوده به ویروس نیپا بسیار بالا است؛ بین 40 تا 70 درصد در مقایسه با کووید که حدود 2 تا 3 درصد بود.

هند برای مبارزه با شیوع فعلی، با تهیه 20 دوز آنتی بادی مونوکلونال از استرالیا گام مهمی برداشته است. این آنتی بادی ها، برای درمان عفونت های ویروس نیپا، حیاتی هستند. آنتی بادی های مونوکلونال پروتئین های مصنوعی هستند که توانایی سیستم ایمنی را برای مبارزه با پاتوژن های مضر تقلید می کنند.

باهل گفت: «این دارو باید در مراحل اولیه عفونت تجویز شود و در صورت عدم وجود داروهای مجاز و رضایت بخش استفاده می شود.»

آنتی بادی های مونوکلونال برای درمان موفقیت آمیز 14 بیمار آلوده به ویروس نیپا در خارج از هند مورد استفاده قرار گرفته است.

شیوع های قبلی

اولین شیوع نیپا در مالزی منجر به مرگ بیش از 100 نفر شد. در آن زمان، تلاش برای جلوگیری از گسترش ویروس، به معدوم کردن یک میلیون خوک منجر شد.

این بیماری همچنین به سنگاپور سرایت کرد و باعث بیماری و یک مرگ در میان کارگران کشتارگاه شد که با خوک های مالزی در تماس بودند.

«استفان لوبی» اپیدمیولوژیست در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، اظهار کرد سویه‌ای که در هند و بنگلادش در حال گردش است با گونه‌ای که در مالزی ظاهر شده متفاوت است. در حالی که سویه مالزی از حیوانات به انسان سرایت کرد، انتقال کمی بین انسان ها وجود داشت. اما نسخه ای که پشت آخرین شیوع در کرالا است، می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و بسیار کشنده تر است. لوبی می گوید: «این نشان می دهد که نیپا ویروس خوبی نیست.»

متعاقباً، اکثر موارد در بنگلادش و هند ثبت شده است و هر دو کشور شیوع اولیه خود را در سال 2001 تجربه کردند.

بنگلادش در سال‌های اخیر بار سنگین نیپا را متحمل شده و از سال 2001 تاکنون بیش از 100 کشته برجای گذاشته است.

از سوی دیگر، هند با 2 شیوع اولیه دست و پنجه نرم کرد که قبل از مهار، بیش از 50 قربانی گرفت. اخیراً، ایالت کرالا در هند درگیر شده که چهارمین شیوع آن در 5 سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیپا در سال 2018 جان 17 نفر را در کرالا گرفت. شیوع های قبلی در آنجا با موفقیت در طی چند هفته از طریق آزمایش های گسترده و ایزوله کردن افرادی که در تماس با بیماران بودند، مهار شد.

باهل، در پاسخ به سوالی در مورد ظهور مجدد ویروس در کرالا گفت: در سال 2018 متوجه شدیم که شیوع در کرالا مربوط به خفاش ها است. ما مطمئن نیستیم که چگونه عفونت از خفاش ها به انسان منتقل شده است. باز هم این بار در حال تلاش برای یافتن علت هستیم.

«دنیل اندرسون» ویروس شناس در بیمارستان سلطنتی ملبورن استرالیا، می گوید، ویروس نیپا علیرغم پتانسیل مرگ و میر، مانند عفونت های منتقله از طریق حیوانات به راحتی گسترش پیدا نمی کند و این احتمال انتشار آن به خارج از مرزهای یک کشور را کاهش می دهد. مطالعه ای در سال 2019 روی نزدیک به 250 مورد ویروس نیپا در بنگلادش طی 14 سال نشان داد که تقریباً یک سوم عفونت های انسانی به شخص دیگری منتقل می شود. اندرسون می گوید که انتظار ندارد این بیماری در سطح جهانی گسترش یابد.

«کریستوفر برودر» متخصص بیماری‌های عفونی نوظهور در دانشکده پزشکی مریلند، می‌گوید که نرخ بالای مرگ‌ومیر ویروس فرصت کمتری برای انتشار سریع در میان جمعیت‌ها به آن می‌دهد و این به نفع ویروس نیست که همه افرادی را که آلوده می کند، بکشد. او می‌افزاید که سویه‌ای که در کرالا در گردش است، از زمانی که برای اولین بار بیش از 2 دهه پیش در بنگلادش ظاهر شد، تغییر چندانی نکرده است، اگرچه شیوع‌های آتی در صورت جهش به سویه‌های خفیف‌تر اما مسری‌تر می‌توانند بزرگ‌تر باشند. برودر می‌گوید احتمالاً انواعی نیز وجود دارد که در حال حاضر در گردش هستند و هنوز شناسایی نشده‌اند.

مدیریت خفاش ها

«اندرو برید» اپیدمیولوژیست دامپزشکی دانشگاه کوئینزلند، می‌گوید گام کلیدی در جلوگیری از شیوع نیپا و سایر ویروس‌های منتقله از خفاش، ایجاد راه‌های بهتر برای مدیریت حیات وحشی است که نزدیک به جوامع زندگی می‌کنند. مطالعات روی ویروس هندرا (یکی دیگر از پاتوژن‌های منتقله از خفاش که ارتباط نزدیکی با نیپا دارد) نشان می‌دهد که خفاش‌های آلوده در هنگام استرس، ذرات ویروس بیشتری گسترش می دهند. برید می‌گوید یکی از روش‌هایی که می‌تواند راه طولانی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های آینده داشته باشد، احیای مناطق جنگلی برای بهبود زیستگاه خفاش‌ها است که منبع غذایی قابل اعتماد بیشتری برای آنها فراهم می‌کند.

«رجب اسلام» دامپزشک می‌گوید یکی دیگر از راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های منتقله از طریق خفاش به انسان، کاشت درختان بیشتری است تا میوه‌هایی تولید کنند که برای خفاش‌ها اشتها آور اما برای انسان اینگونه نیست. این می تواند به جلوگیری از آلوده شدن غذا خفاش های آلوده کمک کند.

منبع: فارس

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
استقلال در جلسه کمیته انضباطی تبرئه می‌شود؟
نوروبیون سرطان زاست؟
رئیس‌جمهور عازم روسیه شد
اقدام بی سابقه گوترش برای آتش‌بس فوری در غزه/ ماده ۹۹ فعال شد
بدهی‌های سنگین تتلو در ترکیه ؛ تتلیتی‌ها، کی فکرشو می‌کرد؟
تاسیس یک شهر جدید در استان تهران تصویب شد
اعتراف تلخ رسانه های عبری ؛ چند هزار صهیونیست فلسطین اشغالی را ترک کردند؟
روزهای آینده برای اسرائیل بسیار وحشتناک خواهد بود
ایجاد خط ویژه برای موتورسواران تهرانی؟
لحظه سوار شدن تتلو داخل ماشین پلیس در ایران
تنفس مصنوعی به صف از هم پاشیده ضدانقلاب
این نامه بی‌سابقه گوترش خشم اسرائیل را برانگیخت ؛ ماده ۹۹ فعال می شود؟
شایعه عجیب پس از حذف پرسپولیس/ برگزاری دربی در قطر؟
سرپرست باشگاه سپاهان مشخص شد؛ سمت جدید محمدرضا ساکت پس از استعفا
جزئیات دقیق افزایش حقوق کارمندان ؛ مالیات حقوق‌بگیران برای سال آینده افزایش می یابد؟
مدیر عامل تیم مهم لیگ برتر استعفا کرد
امروز پنجشنبه، آلودگی هوا در تهران در چه وضعیتی قرار می گیرد؟
فرصت کمیاب برای دانشجویان؛ صدور گواهینامه رانندگی بین المللی
یک ترفند ساده برای امنیت وای‌فای | با این روش هک نمی‌شوید
سرمایه‌گذاری جالب ایلان ماسک برای پروژه زندگی در مریخ
این خوردنی‌ها تمرکز شما را افزایش می‌دهند
تشریح جزئیات آزمون عملی کنکور کارشناسی ارشد
فهرست جدید دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم اعلام شد
گنجی: روز دانشجوی امسال به دلیل نگاه دقیق نسل آگاه دانشگاهی به حوادث غزه متفاوت‌ است
۱۶ آذر ۱۳۳۲ از زبان دانشجویان امروزی
دانشگاه شیراز در جایگاه نخست ملی رتبه بنی پایداری قرار گرفت
تسهیل تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها
گزارش وضعیت تخصیص ردیف استخدامی عضویت هیأت علمی به نخبگان اعلام شد
مراسم بزرگداشت روز دانشجو با حضور رئیس مجلس
بیانیه جامعه اسلامی مدیران به مناسبت روز دانشجو
در حوزه ناباروری گام‌هایی در سطح جهانی برداشته‌ایم
لیست جدید دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم اعلام شد
دانشجویان با معرفی ماهیت اسرائیل به ملتهای دنیا خودآگاهی جهانی علیه صهیونیستها را سرعت می‌بخشند
بلاتکلیفی داوطلبان برای ثبت‌نام در کنکور فرهنگیان
پرداخت ۳۰‌ درصد از پاداش فرهنگیان بازنشسته ۱۴۰۱ تا فردا
تصاویر| آئین روز دانشجو در دانشگاه امام حسین(ع)
تصاویر| برگزاری «زنگ فرهنگ» در شریف
افزایش سطح سواد سلامت دانشجویان در دانشگاه‌ها ضروری است
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top