تاریخ انتشار: چهارشنبه 1403/01/15 - 09:55
کد خبر: 500355

۱۲ ماده غذایی که مانع کاهش وزن می‌شوند

 ۱۲ ماده غذایی که مانع کاهش وزن می‌شوند

اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است از آبمیوه‌ها دوری کنید. گرچه آبمیوه‌ها به دلیل درست شدن از میوه گزینه سالمی به نظر می‌رسند، اما بسیاری از آنها فرآوری‌شده و مملو از قند هستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند، تمام دغدغه شان ترازویی می شود که خود را دائماً با آن وزن می کنند. به علاوه تصور می کنند کمتر غذا خوردن، بدون ورزش ایرادی ندارد، در حالی که اینگونه نیست. دلیلش این است که با این روش شما به همراه چربی های بدن تان، ماهیچه های خود را هم از دست می دهید و اگر ماهیچه ی زیادی از دست دهید، نرخ متابولیکی تان (مقدار انرژی مورد نیاز بدن در حالت استراحت در یک محیط معتدل، زمانی که دستگاه گوارشی غیرفعال است) هم تغییر می کند. این ها تنها ۲ مورد از اشتباهاتی است که اغلب افراد در تلاش برای کاهش وزن مرتکب می شوند و اشتباهات رایج بسیار دیگری هم در رابطه با مصرف مواد غذایی وجود دارد.

در ادامه از مواد غذایی ای خواهیم گفت که مانع کاهش وزن می شوند.

۱- نوشیدنی های قنددار

محبوب ترین نوشیدنی ها چیزی بین ۴۰ تا ۶۰ گرم قند در خود دارند. این میزان ۲ تا ۳ براری حداکثر مقدار قندی است که روزانه باید مصرف کرد. و این مقدار تنها از یک نوشیدنی است. نوشابه ها و آبمیوه ها که مملوء از کربوهیدرات و کالری هم هستند، کماکان شما را گرسنه باقی می گذارند، به این دلیل که مراکز مرتبط با اشتها در مغز آن واکنشی که به کالری خوراکی ها دارند را به به کالری های مایع ندارند.

به جای این کار، آب بنوشید. اگر میانه ی خوبی با مزه ی آب ساده ندارید، چند قاچ لیموترش، چند برگ نعناع یا چند تکه از میوه های مورد علاقه تان را درون آن بریزید تا کمی مزه بگیرد. چای سبز بدون شکر هم گزینه ی خوبی است.

۲- پاستا

پایتا کربوهیدرات بسیار بالایی دارد. کربوهیدرات ها می توانند مفید باشند، اما اگر به مقدار زیادی مصرف شوند می توانند مشکلات متعددی ایجاد کنند. تحقیقات نشان داده مصرف زیاد کربوهیدرات می تواند ریسک ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. همچنین مصرف بالای کربوهیدرات باعث افزایش سطح فند خون می شود. به همین دلیل است که مصرف کربوهیدرات باید به میزان متعادل باشد، به ویژه اگر قصد کاهش وزن داشته باشید.

۳- اغلب آبمیوه ها

اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است از آبمیوه ها دوری کنید. گرچه آبمیوه ها به دلیل درست شدن از میوه گزینه ی سالمی به نظر می رسند، اما بسیاری از آن ها فرآوری شده و مملوء از قند هستند. بنابراین برای کاهش وزن مضر هستند چون به همان اندازه ی نوشابه قند دارند، اگر بیشتر از آن نباشد. از آنجایی که آبمیوه ها هیچ فیبری در خود ندارند، بهتر است به جای خرید یک پاکت آبمیوه ی پرتقال که ممکن است واقعاً میوه ای در خود نداشته باشد، خود پرتقال را بخورید.

۴- برنج

برنج برای بسیاری غذایی سبک به نظر می رسد اما اینگونه نیست. مصرف برنج می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند، مانند کاهش سطح کلسترول مفید، بالا رفتن سطح گلیسیرید و بالا رفتن فشار خون. مصرف برنج به میزان متعادل می تواند بی ضرر باشد. با این حال، مصرف زیاد این ماده غذایی مشکل ساز خواهد بود.

۵- غلات صبحانه ی درست شده از آرد سفید

غلات صبحانه شاید گزینه ی خوبی برای شروع روز خود به نظر برسد، اما مملوء از غلات تصفیه شده و قند است. مصرف زیاد قند می تواند باعث مشکلاتی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و مشکلات کبدی شود. غلات صبحانه همچنین فیبر کمی دارند و این در حالی است که تنها با فیبر است که می توانیم بعد از خوردن غذا احساس سیری کنیم.

۶- نودل های آماده

نودل های آماده سدیم بالایی دارند. یک وعده نودل حاوی حدود ۸۶۱ میلی گرم سدیم است و اگر تمام بسته را بخورید، این میزان تقریباً ۲ برابر می شود و به ۱،۷۲۲ میلی گرم می رسد. به علاوه، مصرف بالای سدیم می تواند باعث مشکلات متعددی برای افرادی شود که بدن آن ها با نمک سازگار نیست.

ریسک بالا رفتن فشار خون در این افراد بالا است. همچنین تحقیقات نشان داده کاهش مصرف سدیم باعث پایین آمدن احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی تا ۳۰ درصد می شود. بنابراین نودل های آماده هم برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند، مناسب نیستند.

۷- غذاهای مایکروفری

اغلب غذاهای منجمد برای کاهش وزن بسیار مضر هستند. غذاهای منجمد و مایکروفری معمولاً سدیم و قند بالایی دارند، به همراه مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده ای که کارشان تازه نگه داشتن این غذاها است.

یک دلیل دیگر برای پرهیز از این نوع غذاها بسته بندی پلاستیکی آن ها. این ظروف حاوی افزودنی های پلاستیک یا فتالات (موادی که به منظور بهبود خواص و عملکرد پلاستیک به آن اضافه می ‌شوند) هستند که می توانند وارد غذا شوند و سلامت ما را به خطر بیاندازند. این نوع غذاها هم مانع کاهش وزن هستند.

۸- نوشابه های رژیمی

تصور رایج این است که نوشابه های رژیمی به کاهش مصرف قند کمک می کنند اما حقیقت این است که در نوشابه های رژیمی قند صرفاً جای خود را به شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، سیکلامات و ساخارین داده است. تحقیقات نشان داده میان مصرف نوشابه های رژیم و بروز مشکلات مختلف پزشکی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد.

۹- مواد غذایی فرآوری شده ی کم چرب یا بدون چربی

مواد غذایی کم چرب با بدون چربی اغلب به عنوان گزینه هایی سالم تبلیغ می شوند. با این حال، این نوع مواد غذایی اغلب مملوء از قند و دیگر مواد افزودنی هستند تا مزه ی بهتری پیدا کنند. مثلاً یک ماست کم چرب طعم دار می تواند به اندازه ی یک قالب شکلات قند داشته باشد.

به جای این کار، از مواد غذایی کاملی که حداقل فرآوری را دارند یا فرآوری نشده هستند و هم به طور طبیعی چربی اندکی دارند و هم حاوی چربی های سالم هستد، استفاده کنید. مواد غذایی کامل (Whole Foods) مواد غذایی گیاهی ای هستند که فرآوری یا تصفیه نشده اند یا کمترین فرآوری یا تصفیه را داشته اند و عاری از مواد افزودنی و دیگر مواد غیر طبیعی هستند.

اگر مجبور به خرید محصول کم چربی یا بدون چربی ای شدید، فهرست مواد تشکیل دهنده را بر روی بسته بندی آن چک کنید تا مطمئن شوید قند یا مواد افزودنی زیادی ندارد و در حقیقت، کالری آن از محصولات پرچرب کمتر است.

۱۰- پروتئین های حیوانی

پروتئین های حیوانی بخشی از رژیم غذایی اغلب افراد هستند. تخم مرغ، شیر، گوشت و غیره، برای هر کسی ضروری هستند. با این حال، مصرف زیادی هر چیزی همیشه مشکل ساز است. زیاده روی در مصرف پروتئین های حیوانی هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

پروتئین های حیوانی حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند که می تواند مشکلات کلیوی و استخوانی ایجاد کند. این پروتئین ها می توانند فشار زیادی به کلیه ها وارد کنند، چون گوشت نسبت به سبزیجات، ماده غذایی بسیار سنگین تری است. تصفیه ی آن ها برای کلیه ها وقت گیر است و بار سنگینی بر دوش آن ها می گذارد. بنابراین از مصرف زیاد پروتئین های حیوانی هم خودداری کنید.

۱۱- گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده برای کاهش وزن بسیار مضر هستند، چون نیترات بالایی دارند. مصرف آن ها مشکلات متعددی از جمله سرطان می تواند ایجاد کند. این نوع گوشت ها از نیترات سدیم درست می شوند که برای حفظ رنگ گوشت به آن ها اضافه می شوند.

گوشت های فرآوری شده همچننی مملوء از سدیم کلراید هستند و گرچه تنها ماده غذایی حاوی سدیم نیستند، اما میزان سدیم موجود در رژیم غذایی را به میزان چشمگیری افزایش می دهند.

۱۲- گرانولا بارها

اغلب گرانولا بارها چیزی جز ترکیبی از قند و روغن های هیدروژنه نیستند و هیچ پروتئین واقعی ای در خود ندارند.

آن ها به دلیل کالری پایین شان نمی توانند جای غذا را بگیرند و به شما احساس سیری دهند. اگر به دنبال گنجاندن مقادیری پروتئین در رژیم غذایی خود هستید، بهتر است از یک پروتئین بار خوب استفاده کنید.

 منبع:روزیاتو

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تذکر جدی جواد نکونام به ستاره استقلال
تصادف مرگبار در مسابقه اتومبیل‌رانی +فیلم
پیشتازی ۲۶ درصدی داوطلبان زن در نوبت اول کنکور
کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول است
حمایت ۴ میلیارد تومانی بخش صنعتی از پژوهشگران امیرکبیر
شلیک داماد خشمگین به ۴ عضو خانواده همسرش
بالاگرفتن اختلافات داخلی میان مقامات تل آویو
ناتو هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین ندارد
سقوط پهپاد اسراییلی در جنوب لبنان بر اثر اصابت موشک
نقدی مومنانه بر خط رسانه‌ای غیرمومنانه فرهیختگان
بررسی جزییات طرح تشکیل «سپند» وزارت دفاع در دستور کار مجلس
استقبال از رئیس جمهور در فرودگاه اسلام آباد +فیلم
استقبال پاکستان از رئیس جمهور ایران
حزب‌الله عراق از آغاز مجدد حملات به نیروهای آمریکایی خبر داد
تیم لیگ برتری دست روی ۴ ستاره نامدار پرسپولیس گذاشت
هشدار هواشناسی برای بارش‌های فراگیر اردیبهشتی در ۱۷ استان کشور
آیا جهان‌گیری ویروسی دیگری در چشم‌انداز قرار دارد؟
ادعاهای رئیس رژیم صهیونیستی علیه ایران
اسپوتنیک: موشک‌های ایران به حفاظت‌شده‌ترین نقطه اصابت کرد
اولین گروه زائران عمره پس از ۹ سال عازم حج شدند
شرق: هیبت اسرائیل در حماسه حمله ایران فرو ریخت
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top