تاریخ : 1398,سه شنبه 04 تير23:19
کد خبر : 317139 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی از تامین انرژی در جهان

آژانس بین‌المللی انرژی در کنفرانس خبری نگرانی خود را از تامین نفت و انرژی جهان اعلام کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، آژانس بین‌المللی انرژی از افزایش تنش‌ها در منطقه که احتمالا امنیت انرژی را با خطر جدی مواجه می‌کند، ابراز نگرانی کرده است.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: افزایش قیمت نفت طی چند روز گذشته روی این حقیقت پا می‌فشارد که تنش‌ها در منطقه می‌تواند قیمت نفت را افزایش دهد. البته کاهش تقاضای جهانی تا حدودی مانع از بالا رفتن بیشتر قیمت شده است. تقویت قیمت نفت شیل آمریکا نیز هم طی چند روز گذشته تقویت شده است.

بیرول در کنفرانس خبری سالانه آژانس بین‌المللی انرژی در دوبلین اعلام کرد: «ما شرایط را از نزدیک کاملا رصد می‌کنیم. البته بسیار نگران هستیم و هر گونه ایجاد اختلال در عرضه نفت را با روش‌های مناسب جبران خواهیم کرد.»

طی هفته گذشته شاخص برنت ۵ درصد و همچنین شاخص نفت آمریکا ۱۰ درصد پس از آنکه ایران پهپاد آمریکایی را در فراز تنگه هرمز ساقط کرد افزایش یافت.

بیرول اعلام کرد: اوایل این ماه که حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان انجام شد نگرانی‌ها درباره عرضه نفت خام و نگرانی از مهم‌ترین مسیر رفت و آمد کشتی‌ها در این منطقه را افزایش داد و همچنین نگرانی نسبت به امنیت انرژی جهان را بیشتر کرد.

وی همچنین تاکید کرد که افزایش تولید نفت شیل آمریکا تا حدود زیادی از افزایش بیش از اندازه قیمت نفت جلوگیری کرده و این خبر بسیار خوبی برای مصرف‌کنندگان است.