تاریخ : 1398,دوشنبه 18 آذر01:01
کد خبر : 337747 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

دانشگاه گیلان در جمع سه دانشگاه برتر سبز کشور قرار گرفت

دانشگاه گیلان برای سومین بار متوالی در نظام رتبه‌بندی، با ارتقای ۶۵ پله‌ای رتبه ۱۹۸ در جمع دانشگاه‌های سبز جهان و رتبه ۳ در میان دانشگاه‌های سبز کشور را کسب کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از پایگاه رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌های سبز دنیا «GreenMetric» که در دانشگاه دولتی اندونزی مستقر است، دانشگاه گیلان با حضور پررنگ خود برای سومین بار متوالی در این نظام رتبه بندی، با ارتقای ۶۵ پله‌ای در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸، رتبه ۱۹۸ را در جمع دانشگاه‌های سبز جهان و رتبه ۳ در میان دانشگاه‌های سبز کشور در سال جاری از آن خود کرد.

دانشگاه گیلان با بهره گیری از مدیریت و برنامه ریزی صحیح در خصوص حمایت از محیط زیست و الگوسازی برای کاهش مصرف انرژی و گاز‌های گلخانه‌ای به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های ۲، ۳ و ۴ ملی در شاخص‌های آموزش، حوزه‌ اقلیم و انرژی و مدیریت زیرساخت بین ۲۲ دانشگاه ایرانی صاحب صلاحیت در این رتبه بندی شده است.

رتبه بندی جهانی دانشگاهی گرین متریک با هدف ارائه چشم انداز جامع از شرایط و سیاست‌های مرتبط با محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه‌های کشور‌های مختلف راه اندازی شده و از سال ۲۰۱۰ میلادی به صورت سالانه از ۶ شاخص کلیدی (محیط زیست و زیرساخت، انرژی و تحقیقات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل، آموزش) برای ارزیابی استفاده می‌کند.

گرین متریک ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاستگذاران در محیط‌های دانشگاهی فراهم کرده و سالانه بیش از ۱۰ هزار موسسه توسط این نظام رتبه بندی ارزیابی می‌شوند و در نهایت فهرست موسسات برتر انتشار می‌یابد. این فهرست در سال جاری ۷۸۰ موسسه از ۸۵ کشور در سراسر جهان را شامل می‌شود که در این میان؛ دانشگاه وخنینگن هلند، دانشگاه آکسفورد انگلستان و دانشگاه کالیفرنیا-دیویس رتبه‌های برتر جهانی را از آن خود کرده اند.