تاریخ : 1399,سه شنبه 07 مرداد20:57
کد خبر : 365372 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

جذب بالاترین تعداد متخصصان خارج از ایران در دانشگاه شریف

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: ۷۰ درصد اعضای هیئت علمی جذب شده در دانشگاه طی سال های ۹۴ تا ۹۷ متخصصان غیرمقیم بوده اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، محمود فتوحی امروز در مراسم رونمایی از نخستین سالنامه مهاجرتی ایران که در محل معاونت علمی با حضور معاون علمی و فناوری انجام شد، گفت: بیشترین تعداد بازگشتی ها از طرح بازگشت دانشمندان و کارآفرینان ایرانی به کشور جذب دانشگاه صنعتی شریف شده اند.

وی با بیان اینکه از سال ۹۴ تا ۹۷ نزدیک به ۱۰۰ عضو هیئت علمی به دانشگاه جذب شده اند، گفت: ۷۰ درصد این تعداد از بازگشتی های غیرمقیم به کشور بوده اند که با حمایت معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه فعالیت می کنند.

به گفته فتوحی، مهاجرت و بازگشت متخصصان ایرانی جزو یکی از طرح های مهم بوده که توانسته اند بعد از یکی دو سال شرکت های دانش بنیان شوند؛ این شکل ماندگاری متخصصان ایرانی غیرمقیم بهترین شکل ماندگاری بود.

وی در خصوص رصدخانه مهاجرت ایران گفت: این رصدخانه در بهار ۹۸ ایجاد شد که تدوین نخستین سالنامه مهاجرتی ایران از نتایج فعالیت آن تاکنون بوده است.

فتوحی تأکید کرد: چنین پروژه مشابهی اکنون در چین در حال پیاده سازی است که بتوانند نخبگان خود را به کشور چین بازگردانند.

وی با تأکید بر اینکه باید از پتانسیل ایرانیان مقیم خارج استفاده کنیم، گفت: کشورهای دیگر درصدد هستند این اقدام را پیاده سازی کنند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود: کرونا به عنوان یک تهدید بود اما ما توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم، به طوری که ۶۰ وبینار را در دانشگاه اجرا کردیم و با ایرانیان مقیم خارج ارتباط گرفتیم.

به گفته فتوحی، این فرصتی بود که در قالب بستر آنلاین از تجربیات آنها بهره ببریم.