تاریخ : 1399,دوشنبه 13 مرداد23:01
کد خبر : 366028 - سرویس خبری : آخرین اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات

شیائومی یکی از قابلیت‌های iOS ۱۴ را به MIUI ۱۲ می‌آورد

بتای iOS 14 حاوی قابلیتی است که به‌لطف آن می‌توانید با ضربه زدن روی پنل پشتی گوشی کارهایی نظیر بازکردن دوربین انجام دهید. ظاهرا شیائومی می‌خواهد نسخه‌ی بهبودیافته‌ی این قابلیت را به MIUI 12 بیاورد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اعضای انجمن بزرگ XDA-Developers همواره با واکاوی کد اپلیکیشن‌ها و سیستم‌های عامل، قابلیت‌هایی را که در آینده قرار است به آن‌ها اضافه شوند پیدا می‌کنند. این افراد در جدیدترین تلاش خود سراغ کد نسخه‌‌ی جدید رابط کاربری گوشی‌های شیائومی یعنی MIUI 12 رفته‌اند تا به بررسی دقیق آن بپردازند. XDA-Developers در جریان این بررسی‌ها توانسته شواهدی پیدا کند که نشان می‌دهند شیائومی در پی اضافه کردن یکی از قابلیت‌های جدید iOS 14 به MIUI 12 است.
اپل از مدتی پیش نسخه‌ی بتای iOS 14 را دردسترس قرار داده و امروزه افراد زیادی در حال استفاده از آن هستند. یکی از قابلیت‌های جالبی که iOS 14 به برخی از آیفون‌ها می‌آورد (زومیت اضافه‌شدن این قابلیت را به آیفون ۱۱ تأیید می‌کند) این است که می‌توان با ضربه زدن روی پشت گوشی، کارهایی نظیر گرفتن اسکرین‌شات انجام داد. آن‌طور که کد MIUI 12 نشان می‌دهد گوشی‌های شیائومی در آینده به قابلیت مشابهی مجهز خواهند شد. برخی گزارش‌ها همچنین می‌گویند گوگل قصد دارد قابلیت ضربه زدن به پنل پشتی را به پیکسل‌هایش اضافه کند.
شواهد پیداشده توسط رسانه‌ی XDA-Developers نشان می‌دهند در آینده پیکسل‌ها به قابلیتی مجهز می‌شوند که اگر کاربر دو بار روی پنل پشتی ضربه بزند، گوشی به‌صورت خودکار اپلیکیشن دوربین، گوگل اسیستنت و موارد مشابه را اجرا می‌کند. حتی می‌توان قابلیت را به‌گونه‌ای تنظیم کرد که اگر روی پنل پشتی ضربه زدید موسیقی پخش یا متوقف شود. گرفتن اسکرین‌شات و مشاهده‌ی فهرست اپلیکیشن‌های اخیر، جزو دیگر کارهایی هستند که خواهید توانست با ضربه زدن روی پنل پشتی در گوشی‌های پیکسل انجام دهید. در نظر داشته باشید که مدت‌ها قبل از معرفی iOS، کارشناسان XDA-Developers شواهد اضافه شدن آن را به پیکسل‌ها پیدا کرده بودند؛ بااین‌حال اپل توانست سریع‌تر از گوگل آن قابلیت را در iOS قرار دهد. در iOS 14 اگر دو یا سه بار روی پنل پشتی ضربه بزنید می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید. از قرار معلوم شیائومی قرار است قابلیت موردبحث را به‌شکلی بهتر در گوشی‌هایش پیاده‌سازی کند.
همان‌طور که در اسکرین‌شات‌های داخل این مقاله می‌بینید شیائومی می‌خواهد قابلیت «سه بار ضربه زدن روی پنل پشتی» را درکنار «دو بار ضربه زدن» به گوشی‌هایش اضافه کند. به‌علاوه فهرست کارهایی که ازطریق این روش می‌توان به‌انجام رساند گسترش پیدا کرده تا دست کاربر بیش‌ازپیش باز باشد. به‌لطف این کار، با ضربه زدن روی پنل پشتی می‌توانید کنترل سنتر، پنل نوتیفیکیشن و اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین را باز کنید یا اینکه از صفحه‌ی خود اسکرین‌شات بگیرید.
تمامی این‌ کارها را می‌توانید با دو یا سه ضربه‌ی متوالی روی پنل پشتی گوشی انجام دهید. کد پیداشده در بتای MIUI 12 نشان می‌دهد قابلیت موردبحث «فعالانه در حال توسعه است». کارشناس XDA-Developers توانسته اسکرین‌شات‌های زیر را که مربوط به بخش تنظیمات قابلیت جدید هستند استخراج کند. این قابلیت روی ردمی نوت ۷ شیائومی آزمایش شده و ظاهرا کار نکرده است.

درکنار این‌ها شیائومی به کاربر امکان می‌دهد ازطریق ضربه زدن روی پنل پشتی کارهای دیگری نظیر خاموش کردن صفحه‌نمایش،‌ بستن اپلیکیشنِ درحال‌اجرا، استفاده از قابلیت اسپلیت اسکرین یا نمایش منو در اپلیکیشنی که در حال استفاده از آن است، انجام دهد. در نظر داشته باشید که این قابلیت فعلا مراحل آزمایشی را می‌گذارند و قطعا به‌مرور زمان فهرست کارهایی که از پس انجام دادن‌شان برمی‌آید گسترش پیدا خواهد کرد.
تمامی این قابلیت‌ها بسیار کاربردی هستند و می‌توانند لذت کار با گوشی‌هایش شیائومی را بیشتر کنند. بااین‌حال اضافه شدن آن‌ها به تمامی گوشی‌های شیائومی قطعا به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. فعلا شیائومی به‌صورت رسمی چیزی در این زمینه اعلام نکرده و ما نمی‌دانیم به‌روزرسانی حاوی این قابلیت چه‌ زمانی برای دستگاه‌های سازگار با MIUI 12 دردسترس قرار می‌گیرد. در هر صورت، با قابلیت بسیار جالبی مواجه هستیم.

منبع: gsmarena


کد خبرنگار : 28