تاریخ : 1399,چهارشنبه 15 مرداد13:06
کد خبر : 366203 - سرویس خبری : خبرهای ویژه

ماجرای تعرض استاد به دانشجوی دختر در دانشگاه مازندران؛

استاد هتاک به دانشگاه برمی‌گردد؟

در ماه پایانی سال 98 دانشگاه مازندران درگیر حواشی زیادی شده بود، آن زمان در فضای مجازی و بین دانشجویان خبری مبنی بر اینکه یکی از اساتید دانشکده حقوق و علوم سیاسی (الف.ر) در اتاق کار خود به یک دانشجوی دختر تعرض کرده، پخش شد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بحث نگاه نادرست اساتید مرد به دانشجویان دختر و از طرفی در موارد خیلی کمتر نگاه اساتید زن به دانشجویان پسر، مسئله‌ای حساس و اجتناب ناپذیر است. آنچه که در این بین مهم جلوه می‌کند، لزوم وجود قوانین و ایجاد سازوکاری محدود برای این قبیل ارتباطات است. اجرای قوانینی مناسب که نه آنقدر این ارتباط را محدود و سخت کند که کرامت انسانی هر دو طرف زیر سوال برود و روابط علمی استاد و دانشجو را تحت تاثیر خود قرار دهد و نه آنقدر آسان، به ویژه برای اساتید، که راه سوءاستفاده از موقعیت علمی و اجتماعی را برای فرصت‌طلبان را باز بگذارد.

هر از چندگاهی در فضای مجازی و رسانه‌ها، خبری منتشر می‌شود که فلان استاد دانشگاه در اقدامی هنجارشکن به یک دانشجوی دختر تعرض یا تجاوز کرده است. اما پیگیری و اثبات این قضیه از طرف دانشجو یا سخت بوده و یا اینکه آن استاد بنابر قدرتی که بخاطر موقعیت شغلی و علمی دارد، با فرافکنی از این ماجرا قسر در رفته است!

گزارش پیش رو قرار بود در اسفندماه 98 منتشر شود ولی با درخواست فعالان دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه مازندران بنا شد، «خبرنامه دانشجویان ایران» تا زمان روشن شدن زوایای این پرونده از انتشار این گزارش خودداری کند؛

پس از چندین ماه وقفه و با عملکرد نامناسب مسئولان دانشگاه مازندران نسبت به بررسی وضعیت پرونده این استاد متعرض، ما نسبت به این ناهنجاری اخلاقی که رخ داده موظف به نشر آن هستیم.
در ماه پایانی سال 98 دانشگاه مازندران درگیر حواشی زیادی شده بود، آن زمان در فضای مجازی و بین دانشجویان خبری مبنی بر اینکه یکی از اساتید دانشکده حقوق و علوم سیاسی (الف.ر) در اتاق کار خود به یک دانشجوی دختر تعرض کرده، پخش شد. خبری که شاید در روزهای اول تنها یک شایعه به‌نظر می‌رسید ولی با پیگیری خبرنگار ما درباره صحت و سقم این خبر و گفتگو با بعضی اساتید و فعالان تشکل‌های دانشجویی، درستی این خبر تایید شد.

پس از این اتفاق، دانشجوی دختر برای اعاده حیثیت خود، ماجرا را با سند و مدرک برای رئیس دانشکده و رئیس حراست شرح می‌دهد. در روزهای نخستین با پیگیری تشکل‌های دانشجویی و مسئولین دانشگاه برای پیگرد حقوقی و قانونی این اتفاق، هم از ورود استاد مربوطه به دانشگاه جلوگیری شده و هم اینکه وی را تا صدور حکم نهایی از کار تعلیق کرده و از منصب مدیرگروهی رشته علوم سیاسی عزل شد.

پیمان ابراهیمی از اعضای ادوار انجمن اسلامی دانشگاه مازندران در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: پس از انتشار چنین خبری در دانشگاه مازندران و همچنین با توجه به اینکه چنین اتفاقی در محیط آموزشی دارای سابقه بوده، ما به همراه تعداد زیادی از دانشجویان دیگر جلوی دفتر دکتر نوذری رئیس دانشگاه تحصن کردیم و خواستار برخورد شدید و اخراج این استاد از دانشگاه شدیم. در این جلسه دکتر ابهری رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی و همچنین دکتر رورده رئیس حراست قول پیگیری جدی را دادند.

وی همچنین در ادامه افزود: پس از طولانی شدن روند بررسی حقوقی وضعیت استاد مربوطه، دانشجویانی که از این حادثه منزجرکننده به ستوه آمده بودند، جهت محکوم کردن و همچنین مطالبه‌گری پیرامون این حادثه بصورت خودجوش در دانشکده حقوق و علوم سیاسی تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولین شدند.

ایمان فندرسکی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران گفت: در تجمع دانشجویی که برگزار شده بود، دکتر ابهری رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی در پاسخ به مطالبه دانشجویان گفت که پیگیری قانونی درباره استاد مربوطه در حال انجام است.

در بحبوحه روزهای پایانی سال 98، در نامه تشکل‌های دانشجویی به مسئولین دانشگاه آورده شده است:

«این واقعه به جرئت دل دانشجویان و خانواده های آنان را به درد آورده و سخن حضرت علی(ع) را یادآور می گردد که "اگر از شدت درد حوادث این چنینی و حتی کمتر از آن مرد مسلمان بمیرد هم کم است." در روزگاری که سلیمانی ها برای عزت ناموس ایرانی خون می‌دهند هستند افرادی که به وقاحت از حقوق بیت المال ارتزاق می کنند و لگد به غیرت ایرانی میزنند!

معهذا با وجود اظهار نظر های گوناگون و بعضا غیرکارشناسی در این مدت، تشکل های دانشجویی به نمایندگی از دانشجویان فهیم دانشگاه مازندران از روزهای اول با حضور در دفتر ریاست محترم، مطالبات به حق دانشجویان در برخورد متناسب با فرد بزهکار را مطرح نموده و تاکنون نیز در لحظه لحظه این روزها با ارتباط مداوم خود با مسئولین جهت اقدامات بعدی پای کار بوده اند و وعده هایی گرفته بودند.»

در ادامه این نامه آمده است:

«ما به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه مازندران از هیئت محترم رسیدگی به تخلفات می‌خواهیم ضمن حفظ آرامش و بدون تاثیر پذیرفتن از جنجال‌های رسانه‌ای و اعمال نفوذ افراد خاص به این پرونده به طور کامل طبق صلاحیت های پیش بینی شده در بندهای ۱۱ و ۱۲ ماده ۷ قانون مقررات انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها (مصوب ۲۲/ ۱۲ / ۱۳۶۴) رسیدگی نموده و همچنین باتوجه به اطلاق ماده ۱۳ قانون پیش‌گفته و تبصره آن در خصوص تکلیف این هیئت در معرفی فرد خاطی به مراجع قضایی در موارد اینچنینی با جمع آوری مستندات و ادله ای قابل اتکا اقدام نمایند.»

پس از 6 ماه...

فراگیری ویروس کرونا در کشور باعث شد تا ماجرای تعرض جنسی این استاد به دانشجوی دختر، به حاشیه رانده شود. اما طی چند روز گذشته اخبار ناگواری مبنی بر تغییر حکم استاد هتاک علوم سیاسی به یک سال انفصال موقت از جانب هیئت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اساتید به سمع فعالان دانشجویی و دانشجویان دانشگاه مازندران رسیده که موجبات تعجب و نگرانی همه از این حکم را فراهم آورده است!

هیئت رسیدگی دانشگاه در مرحله بدوی با توجه به حدود صلاحیت های خود اقدام به صدور حکم بازخرید استاد و قطع همکاری وی با دانشگاه نمود که این حکم در مرحله تجدید نظر بررسی شده و با توجه به شنیده ها از منابع آگاه یکسال انفصال موقت برای این استاد در نظر گرفته شده که مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفت.

پس از این اتفاق، جمعی از تشکل‌های دانشجویی ازجمله مجمع عدالتخواه، انجمن اسلامی دانشجویان، انجمن ایران اسلامی، بسیج دانشجویی و نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاه مازندران در بیانیه‌ای خطاب به مسئولین اعتراض خود را پیرامون تعیین وضعیت استاد هتاک و متعرض علوم سیاسی اعلام کرده و خواستار برخورد مجدانه دانشگاه با وی شدند.

در قسمتی از این بیانیه آمده است:

«...اجرای فرآیند‌های حقوقی و رسیدگی عادلانه طبق قانون رسیدگی به تخلفات اساتید با توجه به مستندات موجود در پرونده استاد اشاره شده، برخلاف اعمال نظر‌های سلیقه‌ای و بعضا سیاسی جهت بازگرداندن وی به دانشگاه مازندران، خواسته تمام دانشجویان دانشگاه مازندران است روحیات پاک و معصوم نوامیس ما، خواهران ما بازیچه هواس رانی‌های یک شخص معلوم الحال که الحق و الانصاف شان استادی را به سخره گرفته نبوده و تلاش برای حفظ امنیت جسمی و روحی ایشان که حاصل خون صد‌ها شهید گلگون کفن است وظیفه تک تک دست اندرکاران امر می‌باشد.
...خواسته ما اخراج این استاد از دانشگاه بوده و جهت تحقق این امر پیگیری‌های لازم از مراجع اداری و قضایی انجام خواهیم داد.»


کد خبرنگار : 38