تاریخ : 1399,شنبه 29 شهريور15:53
کد خبر : 370713 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

زائران اربعین به سمت مرز عراق نروند!

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه حرکت زائران به سمت مرزهای عراق ممنوع است، گفت: تا این لحظه مجوزی برای حضور زائرین اربعین از سوی دولت عراق صادر نشده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تهران نیوز، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در جلسه ستاد مرکزی اربعین گفت: مردم و دولت‌‌های دو کشور ایران و عراق مشتاق برگزاری مراسم اربعین مانند سال‌های گذشته هستند، اما اهمیت و جان زائران باعث شده که تا این لحظه مجوزی برای حضور زائران اربعین از سوی دولت عراق صادر نشده است.

وی با تأکید بر اینکه در این مورد جز رعایت سلامت زائران بحث‌های دیگر و یا مسائل سیاسی مطرح نیست، ادامه داد: از مردم عزیز کشورمان و موکب‌داران خواهش دارم که به فراخوان‌ها و شایعات توجه نکنند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تأکید کرد: برخی اخبار جعلی در رسانه‌ها و فضای مجازی کشور عراق مطرح شده که با بررسی‌های صورت‌گرفته فاقد اصالت بوده است. برخی از عشایر و دوستانی که با موکب‌داران ایرانی ارتباط مستقیم دارند از موکب‌داران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین دعوت کرده‌اند، اما صرف دعوت عشایر و شیوخ عراقی که ارتباط نزدیکی با موکب‌داران ایرانی دارند کفایت نمی‌کند؛ چراکه باید مجوز ورود به کشور عراق را دولت این کشور صادر کند.

ذوالفقاری گفت: اگر دولت عراق مجوزی صادر نکند امکان تردد به این کشور وجود ندارد؛ لذا تقاضا دارم مردم عزیز و موکب‌داران گرامی و همه خدام عزیز حضرت اباعبدالله الحسین(ع) صرفاً به اخبار رسمی از طریق صدا و سیما و رسانه‌های رسمی توجه کنند و به شایعات توجهی نداشته باشند.

وی با اشاره به فراخوان‌های صادر شده برای ثبت‌نام کاروان‌های اربعین اظهار داشت: اینکار از نظر ما رسمیت ندارند. حرکت زائران به سمت مرزهای عراق ممنوع است و خواهش می‌کنم مردم عزیز این کار را نکنند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور خاطر نشان کرد: در مناطق مرزی امکانات لازم وجود ندارد به‌دلیل اینکه ورود برای مراسم اربعین به کشور عراق نداریم؛ لذا در این سو و آن سوی مرز عراق موکبی نداریم و امکان ارائه خدمات وجود ندارد.

ذوالفقاری گفت: زائران اگر به مرز با عراق بروند با ممانعت روبه‌رو می‌شوند. عراقی‌ها هم رسماً اعلام کرده‌اند مرزها را باز نخواهند کرد و زائران به سمت عراق نروند که نیروهای امنیتی و مسلح نیاز نداشته باشند درجایی جلوی آن‌ها را بگیرند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی یادآور شد: مراسم قرائت زیارت اربعین هم مثل مراسم تاسوعا و عاشورا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. اگر تصمیمی بر برگزاری مراسم اربعین در عراق با حضور زائران ایرانی گرفته شود ما به مردم اعلام می‌کنیم و با رعایت پروتکل‌ها و هماهنگی‌های لازم اجازه ورود به این کشور را می‌دهیم اما تا به الان هیچ تصمیمی برای ورود و حضور زائران ایرانی در عراق گرفته نشده است.