تاریخ : 1399,پنجشنبه 25 دي16:50
کد خبر : 382619 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

واکنش شورای صنفی دانشگاه تهران به برگزاری نامطلوب امتحانات مجازی

متاسفانه با وجود تمامی اطلاع رسانی‌های انجام شده توسط شورای صنفی، امروز شاهد برگزاری یکی از امتحانات برخط پردیس‌فنی، بدون درنظر گرفتن شرایط دانشجویان بودیم که با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته، نتوانستیم پیش از برگزاری امتحان با معاونت آموزشی برای انتقال این موضوع ارتباط برقرار کنیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از روابط عمومی شورای صنفی کل دانشجویان دانشگاه تهران، متاسفانه با وجود تمامی اطلاع رسانی‌های انجام شده توسط شورای صنفی، امروز شاهد برگزاری یکی از امتحانات برخط پردیس‌فنی، بدون درنظر گرفتن شرایط دانشجویان بودیم که با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته، نتوانستیم پیش از برگزاری امتحان با معاونت آموزشی برای انتقال این موضوع ارتباط برقرار کنیم.

استاد محترم این درس، تمامی دانشجویان را ملزم به‌ داشتن وب‌کم و میکروفون فعال در طی برگزاری آزمون کرده‌ بود  و درصورتی که شخصی نمی‌توانست شرایط ذکر شده را فراهم‌کند، از آزمون حذف می شد. 

اکنون سوال این است؟!؛ چگونه می‌شود برای دانشگاهی دولتی با چند ده هزار دانشجو از سرار کشور که شامل تمامی اقشار جامعه می باشند ، شرایط کاملا یکسانی در نظر گرفت؟!

اگر هدف شما از تعیین این رویه، برقراری عدالت آموزشی در ازشیابی‌های پایانی بوده است، باید پیش از اجرایی کردن آن، پیش‌بینی های لازم برای مشکلات احتمالی صورت می‌گرفت. گفته شده است که برای برگزاری امتحانات در این محیط، استاد مربوط باید از دسترسی تمام دانشجویان به امکانات گفته شده اطمینان حاصل کند.

اما چه ‌کسی ناظر بر صحت آن خواهد بود؟

در صورت بروز ناعدالتی در حق دانشجو، چه‌کسی پاسخگو خواهد بود؟! 

تکلیف زحمات یک‌ترم دانشجویان آن هم در این شرایط بحرانی کرونا و مجازی بودن کلاس‌‌ها چه خواهد شد؟!

اگر هدف برقرای عدالت آموزشی است، باید چاره ای برای قطعی برق دانشجویان در حین برگزاری امتحان اندیشیده شود  ،نه آن‌ مشکل‌جدیدی به آن اضافه کنید.

تا به امروز تمامی اختیارات در حوزه آموزشی به اساتید سپرده شده بود، سوال این است که چه کسی در این مدت ناظر بر فعالیت اساتید دانشگاه بوده است؟!

شورای صنفی تا به امروز سعی بر پیگیری مسالمت ‌آمیز مسائل با دانشگاه را داشت، اما دیگر ساکت نخواهد ماند.

طبق ماده ۶ منشور حقوق دانشجویی: تعرض به اطلاعات و داده های شخصی اعم از الکترونیکی و غیر الکترونیکی افراد مجاز نیست. محیط امن ازمون دسترسی کامل به میکروفون، دوربین و حافظه گوشی را خواستار است. اگر صحبت از اعتماد است، شما خود در این مدت میزان اعتماد خود به دانشجویان را نشان‌داده اید.

حال چگونه انتظار دارید دانشجویان به حفظ اطلاعات خود در این محیط اطمینان داشته باشند؟

طبق ماده ۴۵ منشور حقوق دانشجویی؛ آزادی بیان از حقوق اساسی و اولیه دانشجویان است. هنگامی که استاد قبل از امتحان گروه مربوط خود را بسته و اجازه هرگونه اعتراض به دانشجویان را نمی‌دهد، چه‌کسی پاسخگو خواهد بود؟!    

اختیار استاد در استفاده از این سامانه موجب فراهم آمدن مشکلات زیادی اعم از نگرانی و اضطراب دانشجویان برای امتحانات پایان ترم شده است.  

شورای صنفی از مسئولین دانشگاه درخواست لغو سامانه امن آزمون را دارد.