تاریخ : 1400,شنبه 04 ارديبهشت05:36
کد خبر : 393159 - سرویس خبری : صنفی آموزشی

«خبرنامه دانشجویان ایران» در گزارشی بررسی کرد؛

شرایط دانشگاه‌هایی که به دانشجویان دکتری ۱۴۰۰ خوابگاه می‌دهند +جدول

شیوع کرونا بر زندگی همه اقشار مردمی تأثیر مستقیم گذاشته است. دانشجویان با تغییر شرایط تحصیل مواجه شدند و از طرف دیگر در برخی دانشگاه‌ها که با کمبود امکاناتی نظیر خوابگاه مواجه نبودند، مشکلات از نوع دیگری به وجود آمد.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ شیوع کرونا بر زندگی همه اقشار مردمی تأثیر مستقیم گذاشته است. دانشجویان با تغییر شرایط تحصیل مواجه شدند و از طرف دیگر در برخی دانشگاه‌ها که با کمبود امکاناتی نظیر خوابگاه مواجه نبودند، مشکلات از نوع دیگری به وجود آمد.

با توجه به انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور دکتری ۱۴۰۰ که انتخاب‌های خود را در سامانه سازمان سنجش ثبت کردند. یکی از مسائل مهم در انتخاب رشته کنکور دکتری، آگاهی از اختصاص خوابگاه دانشجویی به داوطلبان است که دانشجویان می‌توانند با توجه به اطلاعات اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها مبنی بر اختصاص خوابگاه نسبت به انتخاب رشته و دانشگاه خود اقدام نمایند.

از میان دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی دولتی شرایط اختصاص خوابگاه اعلام شده که برخی از آن‌ها تعهدی در قبال تامین خوابگاه ندارند؛ به ویژه اینکه دانشجویان نوبت دوم کمترین شانس را برای گرفتن خوابگاه دانشجویی در دوره دکتری دارند.

از میان دانشگاه‌هایی که اعلام ظرفیت برای پذیرش دانشجو دارند، ۱۱ دانشگاه شرایط اختصاص خوابگاه را ندارند و سایر دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی برای ارائه خوابگاه شروطی را اعلام کرده اند.

برخی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و دانشگاه صنعتی مالک اشتر و پژوهشکده امام خمینی (س) و انقلاب اسلامی به دلیل شیوع ویروس کرونا خوابگاه ارائه نمی‌دهند.

اولویت اختصاص خوابگاه به دانشجویان روزانه است و دانشگاه‌ها براساس ظرفیت اعلام شده نمی‌توانند به دانشجویان نوبت دوم خوابگاه ارائه دهند. همچنین اختصاص خوابگاه متاهلی همچنان یکی از مشکلات بزرگ دانشگاه هاست که حتی برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان دکتری اعلام کردند که فاقد خوابگاه برای دانشجویان متاهل هستند.

شرایط خوابگاهی ۱۶ دانشگاه کشور در پذیرش داوطلبان دکتری ۱۴۰۰ را در جدول زیر مشاهده می‌کنید؛

گزارش از محمد رمضانی


کد خبرنگار : 91