تاریخ : 1400,چهارشنبه 15 ارديبهشت15:34
کد خبر : 394339 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

نخبگان زیادی خروج از کشور را به ماندن ترجیح داده‌اند

کبگانیان گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این نگرانی‌ را دارند که نخبگان زیادی خروج از کشور را به ماندن ترجیح داده‌اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، درباره بررسی شورای عالی از مهاجرت نخبگان اظهار کرد: از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چند ماه قبل درخواست کردیم که گزارشی درباره مهاجرت نخبگان ارائه دهند.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: این گزارش توسط معاونت علمی به شورای عالی ارسال شد و چند بار این گزارش مورد بررسی قرار گرفت اما رفت و برگشت داشت و اصلاحات جدیدی به این گزارش اضافه شد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: البته به دلیل در دستور کار بودن کنکور این مسئله کمی به تعویق افتاد ولی در نهایت این گزارش تحویل شد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نگرانی‌هایی دارند که نخبگان زیادی خروج از کشور را به ماندن ترجیح داده اند که البته این نگرانی کاملا درست است.

باید آسیب مهاجرت نخبگان را به حداقل برسانیم

کبگانیان بیان کرد: باید برای حفظ و نگهداشت نخبگان که سرمایه های ارزشمندی برای کشور هستند، حمایت‌های لازم انجام شود تا آسیب مهاجرت نخبگان را به حداقل برسانیم. در آمار اعلامی معاونت علمی تفاوت هایی وجود دارد و باید این آمار بررسی شود تا یک آمار ملی خوب استخراج شود.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: آمار دقیق مهاجرت  نخبگان بعد از اینکه تبدیل به گزارش ملی شود ارائه خواهد شد.

گفتنی است، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تازگی اعلام کرده تنها ۵۴ هزار نفر ایرانی به خاطر تحصیل در خارج از کشور حضور دارند؛ که حضور آن‌ها بیشتر در تحصیلات تکمیلی است و از جایگاه علمی خیلی خوبی برخوردار هستند. برای مثال از لحاظ تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا، ایران رتبه سیزدهم را دارد، ولی به لحاظ رتبه فارغ التحصیلان دوره دکتری در میان دانشجویان خارجی رتبه چهارم را دارد.  باید توجه کرد که در جدول مهاجرت بر اساس آمار‌های رسمی بین المللی رتبه ایران به لحاظ مهاجرت ۸۷ است.