تاریخ : 1400,شنبه 18 ارديبهشت21:33
کد خبر : 394679 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

شب‌های قدر در استان تهران و اهدای ۳۰۰۰ واحد خون

طی شب‌های قدر در استان تهران دو هزار و ۹۲۱ واحد خون اهدا شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو، در شب‌های نوزدهم، بیستم و یکم و بیست و سوم ماه رمضان اهدا کنندگان بااهدای خونخود به ضیافت نجات پیوستند و با ادای نذر خون خود، جان بیماران را نجات دادند؛ بنابراین گزارش در شب‌های قدر سال جاری ۳ هزار و ۷۳۹ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد، دو هزار و ۹۲۱ نفر موفق به اهدای خون شدند.

شب‌های قدر در استان تهران و اهدای ۳۰۰۰ واحد خوندر این میان یک هزار و ۳۷۴ نفر اهدا کننده مستمر، یک هزار و ۱۹ نفر اهداکننده با سابقه و ۵۲۸ نفر اهدا کننده بار اولی بودند.

دو هزار و ۸۰۱ نفر از اهدا کنندگان این شب‌ها مرد و ۱۲۰ نفر از آنان زن بودند؛ بنابراین گزارش آمار مراجعه در شب‌های قدر سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹، نزدیک به ۹ درصد افزایش داشته است. همچنین میزان اهدای خون بیش از ۱۱ درصد، اهدای مستمر بیش از ۹ درصد و اهدای خون اهداکنندگان با سابقه بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است که با وجود تداوم همه گیری کووید ۱۹ دستاورد مهمی به شمار می‌رود.

اهدای خون هموطنان تهرانی در شب‌های قدر با استقبال خوبی مواجه بود و با وجود قرنطینه ناشی ازکرونادر سطح شهر، فاصله گذاری اجتماعی که در مراکز انتقال خون اجرا می‌شود و نزول باران در هفته گذشته، نذر خون تهرانی‌ها در شب‌های قدر با نظم و شوری وصف ناپذیر اجرا شد و در این شب‌ها مراکز انتقال خون از صبح تا سحر پذیرای اهدا کنندگان خون بودند.

اداره کل انتقال خون استان تهران ضمن تشکر و آرزوی قبولی طاعات شهروندان تهرانی که تا کنون برای اهدای خون مراجعه کرده‌اند، اعلام کرد: نیاز به خون همیشگی است و عمر پلاکت فقط ۳ روز است؛ بنابراین از مردم دعوت می‌کنیم تا مراکز انتقال خون را خالی نگذارند و به طور مستمر در روز‌های آینده خون اهدا کنند.

همچنین اهدا کنندگان خون تا پایان ماه رمضان طبق جدول زمانی که در سایت این اداره کل درج شده است می‌توانند تا نیمه شب برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.