تاریخ : 1400,سه شنبه 11 خرداد15:19
کد خبر : 396982 - سرویس خبری : باشگاه نویسندگان

فاطمه پاسدار

ضرورت حمایت از زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آنها

در حال حاضر بیش از سه میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور زندگی می‌کنند که اغلب آنها زیر بار تورم اقتصادی کمر خم کرده‌اند و برای تحمل آسان‌ترین مسائل و مشکلات به حمایت مسئولین احتیاج دارند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» فاطمه پاسدار*// در جوامعی مانند جامعه ایران معمولا مردان نان‌آور خانه بوده و زنان به کار خانه‌داری مشغول هستند. مشکلات و موانعی در دنیای بیرون بر سر راه این زنان به‌وجود آمده و باعث می‌شود تا زنان سرپرست خانوار به عنوان قشری آسیب‌پذیر شناخته شوند.

زنان سرپرست خانوار مادرانی با نقش پدرانه هستند که با مشکلات و مسائل جدی دست و پنجه نرم می‌کنند. با وجود فقر و تورم، زنان سرپرست خانوار بیش از قشرهای دیگر در تنگنا قرار گرفته‌اند.

سالانه بخشی از زنان جامعه به‌دلایل مختلف از جمله طلاق، فوت و اعتیاد همسر و بد سرپرستی به زنان سرپرست خانوار تقسیم می‌شوند.

زنان سرپرست خانوار جزو یکی از گروه‌های پرتلاش در جامعه ما محسوب می‌شوند. اما بیکاری، ارمغان کرونا برای زنان سرپرست خانوار بوده است، طیف گسترده‌ای از زنان سرپرست خانوار را زنان دستفروش در بر می‌گیرند که با توجه به شیوع بیماری کرونا در حال حاضر به سختی از پس تامین معیشت خود و دیگر اعضای خانواده بر می آیند.

این زنان روزانه باید معاش خود و خانواده را تامین کنند و پس‌انداز آنها بسیار کم یا صفر است، پس نمی‌توانند در ایام کرونا و دوران قرنطینه در خانه بمانند و سرکار نروند، بنابراین باید هر روز سرکار بروند تا از پس هزینه‌های زندگی بر بیایند؛ علاوه بر آن شیوع‌ بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از مشاغل، شرایط روانی بدی را برای زنان سرپرست خانوار به‌وجود آورده و آنها دائما نگران آینده زندگی خود هستند، از این‌جهت با حساسیت بیش از حد، افزایش اضطراب و... رو به رو هستند.

در حال حاضر بیش از سه میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور زندگی می‌کنند که اغلب آنها زیر بار تورم اقتصادی کمر خم کرده‌اند و برای تحمل آسان‌ترین مسائل و مشکلات به حمایت مسئولین احتیاج دارند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم در جامعۀ امروزی ما زنان سرپرست خانواری وجود دارند که با وجود نهادهای حمایتی و همچنین کمیته امداد و بهزیستی همچنان بار خانه را به تنهایی به دوش می‌کشند.

زنان سرپرست خانوار از جمله گروه‌های محروم جامعه محسوب شده که هم از حیث مادی و هم از جنبه‌های عاطفی و روانی در معرض خطراتی قرار دارند، در سال‌های اخیر تعداد خانواده‌های زن سرپرست در حال افزایش است و از طرفی این گروه از زنان از لحاظ اجتماعی شرایط بسیار حساسی دارند.

حمایت به هنگام از زنان سرپرست خانوار که علاوه بر تامین نیازهای زندگی خود مسئولیت یک خانه و خانواده را بر دوش می‌کشند، آنها را از افسردگی و استرس و در نهایت تصمیم به خودکشی باز می‌دارد.

زنان سرپرست خانوار نسبت به مردان به دلیل داشتن چند نقش مختلف به طور همزمان مانند اداره امور خانه، تربیت، مراقبت از فرزندان به تنهایی و کار خارج از خانه با دستمزد کم، استرس و مشکلات روانی بیشتری را تجربه می‌کنند چرا که با فشار منفی اجتماعی مانند نگرش منفی نسبت به زنان بیوه و مطلقه نیز رو به رو هستند، بنابراین با توجه به این شرایط حمایت از زنان سرپرست خانوار و تلاش برای توانمندسازی آنها یک ضرورت است.

*دبیر فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان


کد خبرنگار : 38