تاریخ : 1400,پنجشنبه 20 خرداد23:18
کد خبر : 398147 - سرویس خبری : آخرین اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات

با تلاش پژوهشگران؛

اختراع روشی جدید برای تولید برق

محققان یکی از دانشگاه‌های آمریکا با ابداع دستگاهی مجهز به تعدادی نانولوله موفق شده‌اند روش جدیدی برای تولید برق اختراع کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»به نقل از خبرگزاری دانشجو، محققان دانشگاه ام آی تی با ابداع دستگاهی مجهز به تعدادی نانولوله دارای ذرات خاص موفق شده‌اند روش جدیدی برای تولید برق اختراع کنند. ذرات موجود در این نانولوله‌ها از جنس کربن هستند و غوطه‌ور شدن آن‌ها در یک حلال آلی باعث شکل‌گیری جریانی برای ایجاد واکنش‌های شیمیایی و تولید برق می‌شود.

این نانولوله‌های کربنی هادی الکتریسیته هستند و برای افزایش کارآیی آن‌ها از پلیمر‌های تفلنی استفاده می‌شود. وقتی این مجموعه در یک حلال آلی غوطه‌ور می‌شود، مایع مذکور شروع به بیرون کشیدن الکترون‌ها از قسمت بدون پوشش این نانولوله‌ها می‌کند و در نهایت الکترون‌ها از قسمت دارای پوشش تفلونی منتقل شده و در نتیجه جریان برق ایجاد می‌شود.

این دستگاه متشکل از یک ورق از نانولوله‌های کربنی، پوشش پلیمری و ذرات کربنی ۲۵۰ میکرومتری است. هر یک از این ذرات قادر به تولید ۰.۷ ولت الکتریسیته هستند. کوچک بودن این ذرات نیاز به استفاده از هرگونه سیم را از بین می‌برد.