تاریخ : 1400,شنبه 22 خرداد11:24
کد خبر : 398257 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

اسکناس آمریکایی در معاملات پشت‌خطی نزولی شد

در آخرین روز هفته، دلار نتوانست خود را بالای مرز ۲۴ هزار تومانی نگه دارد و تا محدوده ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومانی عقب نشست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرآنلاین، روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۱۲۰ تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۳ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. با وجود افت قیمت دلار در روز آخر هفته، بازدهی این ارز طی هفته گذشته مثبت شد و رشد ۷/ ۰ درصدی را تجربه کرد. برخی فعالان با وجود افت روز آخر دلار باور دارند که بازار از مسیر افزایشی خارج نشده است و به همین بازدهی هفتگی مثبت اسکناس آمریکایی اشاره می‌کنند.

در شرایطی که دلار در هفته گذشته در مجموع بازدهی مثبتی را تجربه کرد، در بازار سکه و طلا، قیمت‌ها کاهش پیدا کردند. سکه امامی در آخرین روز هفته ۱۹۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار گرفت. با ثبت این افت، میزان بازدهی سکه امامی در هفته گذشته به منفی ۹/ ۰ رسید. با توجه به بازدهی منفی فلز گرانبهای داخلی و بازدهی مثبت اسکناس آمریکایی، می‌توان از جدا شدن راه سکه از دلار سخن گفت.

عده‌ای از فعالان اعتقاد داشتند که سکه‌بازان به استقبال افت احتمالی قیمت دلار رفته‌اند. عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کردند سکه بازان در هفته جاری انتظار داشتند که قیمت دلار به بالای مرز ۲۴ هزار تومانی برود و طلای جهانی نیز بالای محدوده هزار و ۹۰۰ دلاری تثبیت شود. با این حال، طلا در بازارهای جهانی عموما کاهش قیمت را طی هفته گذشته تجربه کرد و دلار نیز نتوانست خود را بالای مرز ۲۴ هزار تومانی تثبیت کند. در بازار طلا نیز روز پنج‌شنبه قیمت اونس در مقطعی حتی زیر هزار و ۸۸۰ دلار قرار گرفت و انتظارات کاهشی بازار داخلی سکه‌بازان را تقویت کرد.