تاریخ : 1400,سه شنبه 29 تير20:27
کد خبر : 402400 - سرویس خبری : خبرهای ویژه

گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» از فاجعه محیط زیستی در خوزستان؛

کمتر از ۶ دقیقه برای نمایش خطایی ۵۰ ساله در هورالعظیم!

اینکه چرا تا همین چند ماه پیش دیوار مرزی که برای جلوگیری از خسارت به تاسیسات نفتی در ماجرای سیل نوروز نود و هشت شکسته شد، مرمت نشده و بخشی از آب کرخه به جای ورود به قسمت ایرانی هورالعظیم، وارد شط‌العرب در خاک عراق می‌شد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی و اجتماعی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمد درویش فعال حوزه محیط زیست در صفحه اینستاگرامی خود نوشت و منتشر کرد: این برنامه تلویزیونی موسوم به درنگ تنهایی و به کارگردانی سعید نبی، نیمه‌شب جمعه - ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - از شبکه یک سیما پخش شده است. دقت کنید که چگونه استاندار خوزستان از روزگار غم‌انگیز گاومیش‌های تشنه هورالعظیم ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. لطفاً دوستان خوزستانی ایشان را آگاه سازند که تصاویر واقعی است!

نکته‌های مهم‌تر را اما معاون دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست - احمدرضا لاهیجان‌زاده - می‌گوید، فردی که خود سال‌ها مدیرکل محیط‌زیست استان خوزستان هم بوده. وی به سه نکته مهم اشاره می‌کند: اینکه چرا تا همین چند ماه پیش دیوار مرزی که برای جلوگیری از خسارت به تاسیسات نفتی در ماجرای سیل نوروز نود و هشت شکسته شد، مرمت نشده و بخشی از آب کرخه به جای ورود به قسمت ایرانی هورالعظیم، وارد شط‌العرب در خاک عراق می‌شد؟ دوم اینکه چرا وزارت جهاد کشاورزی در ماجرای تداوم کشت‌های پرمصرف برنج در حوضه آبخیز کرخه سکوت کرده و منفعلانه عمل می‌کند؟ دولت می‌بایست ضمن پرداخت خسارت به کشاورزان، اجازه چنین بارگذاری وحشتناکی را نمی‌داد. و دست آخر آنکه وی به این شیوه ولنگارانه کشاورزی در کشور هشدار داده و خواهان ورود دولت و مجلس برای حل ریشه‌ای راندمان پایین کشاورزی است.

در واقع همانگونه که اجرای طرح‌های انتقال آب و سدسازی در بالادست کارون و دز و زهره و کرخه سبب شده تا به گزارش سازمان آب و برق خوزستان به قیمت سال نود و شش سالانه هزارمیلیارد تومان خسارت به تاسیسات برق‌آبی وارد شده و برق کمتری تولید شود - یعنی تناقض و تضاد منافع در داخل یک وزارتخانه - اینک هم مهم‌ترین دلیل تشنگی گاومیش‌ها، یعنی خسارت به بخش دام وزارت جهاد کشاورزی، تداوم کشت برنج، یعنی معاونت زراعت همان وزارتخانه است! یک سند گویای دیگر از فقدان خردمحوری در چیدمان توسعه پیرو پست قبلی.

کوتاه آنکه برای تاب‌آوری دوباره هورالعظیم باید همه جاده‌ها و دیوارهای مرزی برچیده شده، دستکم پنج میلیارد متر مکعب آب سالانه از طریق دجله، فرات و کرخه - سهم ایران ۲میلیارد - به آن وارد شود و ادامه استخراج نفت از میدان آزادگان در محیط‌آبی انجام گرفته و کل محیط‌ تالاب و نه فقط بخش عراقی آن در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شود؛ اقدامی که به طرز پرسش‌برانگیزی از دولت دوم پهلوی مسکوت مانده است تا امروز.


کد خبرنگار : 38