تاریخ : 1400,پنجشنبه 31 تير15:34
کد خبر : 402542 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

گردش درآمدهای میلیاردی ماهانه در جیب مافیای کنکور

یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: برخورد با موسسات غیر قانونی آموزشی آسان نیست؛ چرا که آن ها بسیار نیرومند هستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احسان شاهقاسمی عضو هیئت علمی رشته ارتباطات دانشگاه تهران، اظهار کرد: هر از گاهی در خبر‌ها می‌خوانیم که وزارت علوم به دنبال جمع آوری موسسات غیرقانونی آموزشی است. دفعه بعد که این خبر را خواهیم خواند متوجه خواهیم شد که در دفعه گذشته این وزارت خانه نتوانسته این موسسات را جمع کند. این موسسات بسیار نیرومندند و برخی از آن‌ها ماهانه تا چند ده میلیارد تومان درآمد دارند. برخورد با چنین امپراتوری‌هایی آسان نیست. از یکی از مسئولان سازمان سنجش شنیدم که وقتی برای بررسی وضعیت یکی از این موسسات مراجعه کرده بود، چنین پاسخ شنیده بود: «به شما مربوط نیست ما در اینجا چه می‌کنیم».

او افزود: سوال این است که دلیل ایجاد چنین وضعیتی چیست؟ و پاسخ هم این است که آموزش در کشور ما کالایی (Commoditized) شده است. در این وضعیت، آموزش هم می‌تواند مثل هر کالایی به فروش برود. منطق عرضه و تقاضا بر آن حاکم است و چنانکه می‌دانیم، در منطق بازار، هنگامی که کالایی سود نداشته باشد، فروش آن متوقف می‌شود.

شاهقاسمی تصریح کرد: طراحان آگهی های تبلیغاتی یا مافیای کنکور برای انتخاب رشته های فضایی به طرز آشکاری صورت داوطلبان را با نرم افزار فتوشاپ یا چیزی شبیه به آن دستکاری کرده اند تا چهره زیباتری برای آن‌ها درست کنند. بسته بندی زیبا بخش بسیار مهمی از بازاریابی یک کالا را تشکیل می‌دهد. هرچند این جوانان به نظر من نباید تن به چنین کاری می‌دادند، اما به نظر من گناه والدین آن‌ها بسیار بیش از خود آن هاست.

او ادامه داد: من فکر نمی‌کنم این آگهی بدون نظر آن‌ها طراحی شده باشد. هوشمندترین مردم ایران، همیشه در خدمت محروم‌ترین ایرانیان بوده اند. در ادبیات ما هوشمند اصطلاحی با بار مثبت بوده است چرا که زمانی که کسی هوشمند دانسته می‌شد، به احتمال زیاد خیرخواه هم بود. اما در عصر کالایی سازی آموزش، دیگر نخبگان این کشور پناهگاهی برای مردم نخواهند بود. آدم یاد خیام می‌افتد: یاران موافق همه از دست شدند، در پای اجل یکان یکان پست شدند.

عضو هیئت علمی رشته ارتباطات دانشگاه تهران گفت: آموزش مهم‌ترین رکن توسعه در این کشور است. خصوصی سازی هرچند در عرصه سایر نهاد‌های اقتصادی می‌تواند به شکوفایی اقتصادی منجر شود، اما خصوصی سازی آموزش در ایران اشتباه مرگباری است. حتی در میان کشور‌هایی که نهاد‌های پلیسی را هم به بخش خصوصی واگذار کرده اند، کشور‌هایی پیدا می‌شوند که آموزش را به عنوان امری همگانی در دست دولت باقی گذاشته اند. در فرانسه دانشگاه‌ها به صورت مجانی خدمات ارائه می‌کنند. شما برای درس خواندن در کشور سوئد نیاز به پرداخت شهریه در هیچ مقطعی ندارید. در فنلاند هم به همین صورت. در کشور آلمان بسیاری از دانشگاه‌ها به صورت مجانی اداره می‌شوند. قانون اساسی کشور ما هم آموزش را رایگان اعلام کرده است و بنابراین به لحاظ قانونی مشکلی وجود ندارد. چه خوب است که یک بار دیگر به خود بیائیم و تا دیر نشده فکری به حال آموزش این کشور بکنیم.

شاهقاسمی اضافه کرد: والدین دانش آموزان باید بدانند ایجاد یک محیط امن و صمیمی برای دانش آموز، بهترین عامل برای تضمین موفقیت اوست. فرستادن دانش آموز به کلاس‌های فشرده و بی ارزش، خرج کردن مبالغ چند ده میلیونی و تلاش برای میانبر زدن، به جز بالابردن استرس برای دانش آموزان کاری نمی‌کند. فراموش نکنید که بسیاری از کسانی که با شرکت کردن در کلاس‌های کنکور موفق می‌شوند، پیش از شرکت در این کلاس‌ها هم دانش آموزان موفقی بوده اند.

بالا رفتن آمار خودکشی نشانه ضعف نسل جوان کشور است

عضو هیئت علمی رشته ارتباطات دانشگاه تهران تاکید کرد: زحمت کشیدن یک فعالیت مقدس و دارای اثرات روحی و روانی بسیار مثبت است. تحمل کم این نسل و بالا رفتن آمار خودکشی را می‌توان نشانه ضعف نسل جوان حاضر کشور دانست.

شاهقاسمی بیان کرد: در گذشته، دانش چیزی بود که از استاد به شاگرد هدیه می‌شد. استاد در مقام جایگاه برتر، خود را با همه خطرات مواجه می‌کرد تا این هدیه مقدس را در زمین بکر ذهن شاگرد بکارد و به صورت غیر مستقیم یا مستقیم در جایگاه خدمت به جامعه قرار بگیرد. در شماره گذشته مجله به معلمان عشایری و محمد بهمن بیگی پرداخته شد.

و در پایان یادآوری کرد: معلمان نسل گذشته با همه خطرات، از حمله حیوانات درنده گرفته تا بدخواهی‌های صاحبان قدرت و ثروتی که منابع قدرت خود را در نادانی می‌دیدند، مواجه می‌شدند تا فرزندان محروم‌ترین گروه‌های اجتماعی را با سواد و توانمند کنند.