تاریخ : 1400,شنبه 13 شهريور18:03
کد خبر : 406659 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

هشدار روسیه در باره تکرار شدن بحران سنگین در اقتصاد جهانی

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه ممکن است طی 18 ماه آینده شاهد تکرار دوباره بحران اقتصادی سال 2008 در اقتصاد جهانی باشیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مسکو تایمز، بانک مرکزی روسیه در گزارش جدید خود هشدار داده که اقتصاد جهانی ممکن است در کمتر از 18 ماه آینده با یک بحران سنگین اقتصادی نظیر آنچه در سال 2009-2008 شاهد بودیم روبرو شود.

این بانک پیش بینی کرده که ناترازی جدی در اقتصاد جهانی وجود دارد و از طرف دیگر شاهد افزایش سنگین و فزاینده نرخ بدهی عمومی کشورها و حتی بخش خصوصی در آنها هستیم. از سوی دیگر جهان با خطر تورم بسیار بالا مواجه شده است.

این گزارش بانک مرکزی روسیه می‌افزاید: در سه ماه نخست سال 2023 به احتمال زیاد یک بحران بسیار بزرگ مالی در اقتصاد جهانی شروع خواهد شد که از نظر بزرگی معادل آنچه در سال 2008 تا 2009 شاهد بودیم خواهد بود و زمان بهبود اوضاع از آن شرایط بسیار طولانی خواهد بود.

این بانک البته می‌گوید: در صورتی که جهان بتواند طی سال آینده تورم را کنترل کند، می‌تواند از وقوع یک رکود بزرگ جلوگیری کند.

هدف بانک مرکزی روسیه از انتشار این گزارش این است که به دولت این کشور نشان دهد چگونه این اتفاق می‌تواند بر اقتصاد این کشور اثرگذار باشد. این مسأله همچنین حاکی از آن است که الویرا نابیولینا، رئیس کل بانک مرکزی روسیه، این مسأله را تا حدودی محتمل می داند و برای روس‌ها بحران پیش رو کاملا جدی است.

نابیولینا مدت‌هاست که می‌گوید: برخلاف اظهارات مقامات بانک‌های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان از جمله اروپا و آمریکا، تورم کنونی در اقتصادهای بزرگ موقتی نخواهد بود.


کد خبرنگار : 15