تاریخ : 1400,چهارشنبه 24 شهريور18:31
کد خبر : 407829 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

کاهش تنش‌ها با سفر گروسی به تهران

نماینده روسیه در مذاکرات وین با بیان اینکه گفت‌وگوها درباره ایران در شورای حکام در فضایی حرفه‌ای و کاری پیش می‌رود، گفت بسیاری از اعضا بر لزوم تداوم مذاکرات وین تاکید کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس؛ «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از نتایج سفر «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران استقبال کرد.

اولیانوف امروز (چهارشنبه) در صفحه توئیتر خود نوشت: «گفت‌وگوها در شورای حکام آژانس اتمی حول ایران، در فضای حرفه‌ای و کاری پیش می‌رود. سفر مدیرکل (گروسی) به تهران در روز یکشنبه، تنش‌ها را کاهش داد».

وی درباره دور هفتم مذاکرات وین نیز توضیح داد: «بسیاری از اعضای شورای حکام، از ایران و آمریکا خواستند که به پایبندی کامل به برجام بازگردند و بر لزوم ازسرگیری فوری مذاکرات وین تاکید کردند».

نشست شورای حکام آژانس اتمی از روز دوشنبه ۲۲ شهریور تا جمعه ۲۶ شهریور در وین آغاز شده که مسئله برنامه هسته‌ای و قطع دسترسی آژانس به تأسیسات اتمی ایران یکی از مباحث اصلی آن است.

گروسی طی اظهاراتی در جلسه روز دوشنبه شورای حکام با ابراز نگرانی از وجود مواد اتمی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران، گفت سوالات درباره آن چهار مکان اعلام‌نشده هنوز باقی است.

دور ششم مذاکرات وین به منظور احیای برجام روز شنبه ۲۲ خرداد ماه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد و همان روز عباس عراقچی در اظهاراتی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران بدون رسیدن به خواسته‌های کلیدی خودش قطعاً توافق نخواهد کرد. با این حال، تاریخ شروع دور هفتم این مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

واشنگتن می‌گوید تنها در صورتی که دو طرف به تعهدات کامل ذیل برجام بازگردند، حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می‌شود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی‌آزمایی هستند، اما راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا به دست‌کم سه تا شش ماه زمان نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

اولیانوف پیش از این نیز صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه ایران را نشانه‌ای دلگرم‌کننده دانسته و گفت زمان بازگشت به دور هفتم گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای فرارسیده است.