تاریخ : 1400,دوشنبه 29 شهريور15:03
کد خبر : 408347 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

حزب متبوع پوتین پیشتاز انتخابات پارلمانی در روسیه

شمارش بیش از ۲۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی در روسیه نشان می دهد که تاکنون حزب «روسیه متحد» با کسب بیش از ۴۲ درصد آرا پیشتاز این انتخابات است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، کمیته مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که شمارش حدود ۲۰ درصد آرای اخذ شده نشان می‌دهد که حزب حاکم «روسیه متحد»، حزب متبوع «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور، تاکنون توانسته است با کسب بیش از ۴۲.۹۲ درصد آرا پیشتاز انتخابات پارلمانی در این کشور باشد.

پس از حزب روسیه متحد، حزب «کمونیست فدراسیون روسیه» با کسب ۲۳.۰۴ درصد آرا، حزب «لیبرال دموکراتیک روسیه» با کسب ۸.۷۷ درصد آرا و دو حزب «یک روسیه دادگر- برای حقیقت» و «خلق نو» به ترتیب با کسب ۷.۱۴ و ۶.۸۷ درصد آرا در مرتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است، احزابی که تاکنون نتوانسته اند حدنصاب لازم آرا (۵ درصد) را به خود اختصاص دهند عبارتند از: حزب بازنشستگان، حزب کمونیست‌های روسیه و حزب سبز به ترتیب با ۲.۹۱، ۱.۴۸ و ۱.۰۷ درصد آرا.

تا ساعت ۱۸ عصر روز یکشنبه به وقت محلی، نرخ مشارکت در انتخابات پارلمان روسیه (دوماً) در سرتاسر این کشور ۴۵.۱۵ درصد اعلام شد.

گفتنی است، این اولین بار در تاریخ روسیه است که انتخابات پارلمانی در این کشور سه روز بطول می‌انجامد؛ از روز جمعه هفدهم سپتامبر (۲۶ شهریورماه) تا شامگاه یکشنبه نوزدهم سپتامبر (۲۸ شهریور) که پس از اتمام مهلت رأی دهی و بسته شدن حوزه‌های رأی گیری، روند شمارش آرا بلافاصله آغاز شد.