تاریخ : 1400,دوشنبه 29 شهريور15:12
کد خبر : 408354 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

درخواست گوترش برای تعامل با طالبان

دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه با آسوشیتدپرس عنوان کرد، جامعه بین‌المللی خواستار مشاهده یک دولت فراگیر در افغانستان بوده و این سازمان باید برای حصول این موضوع با طالبان تعامل داشته باشد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل ازایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل عنوان کرد، جامعه بین‌المللی خواستار آن است یک دولت فراگیر در افغانستان که به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران احترام بگذارد روی کار بیاید و این کشور دیگر پایگاهی برای تروریستها نباشد.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه این مصاحبه همچنین با هشدار دادن درخصوص پتانسیل بروز یک جنگ سرد جدید، از آمریکا و چین خواست روابط "کاملا ناکارآمد" خود را قبل از سرایت مسائل این دو کشور بزرگ و با نفوذ به حوزه‌های دیگر دنیا، ترمیم کنند.

گوترش تاکید کرد: این دو قدرت اقتصادی بزرگ باید به رغم وجود اختلافات پابرجا بین آنها بر سر مسائلی نظیر حقوق بشر، اقتصاد، امنیت اینترنتی و حاکمیت در دریای چین جنوبی به همکاری در زمینه آب و هوا پرداخته و مذاکرات قدرتمندتری در زمینه تجارت و تکنولوژی داشته باشند.

او بیان کرد: متاسفانه امروز ما تنها شاهد تقابل هستیم.

دبیر کل سازمان ملل مجددا بر هشدار قبلی‌اش در خصوص اینکه آمریکا و چین جهان را به دو بخش با اینترنتها، واحد پولها، تجارتها و قوانین مالی مجزا تقسیم کنند، تاکید کرده و گفت، استراتژی‌های نظامی و ژئوپلتیکی این دو رقیب "خطراتی" در پی داشته و جهان را دچار چند دستگی می‌کند و باید زود روابط بین آنها ترمیم شود.

وی افزود: ما باید به هر قیمتی از بروز یک جنگ سرد جدید که با جنگ سرد قبلی متفاوت خواهد بود و احتمالا مدیریتش سخت تر و خطرناکتر است جلوگیری کنیم.

او با اشاره به توافق اخیر آمریکا-انگلیس برای ارائه زیردریایی‌های با موتور هسته‌ای به استرالیا نیز عنوان کرد که این توافق "یک بخش کوچک از یک پازل پیچیده‌تر مربوط به این روابط کاملا ناکارآمد بین چین و آمریکا است".