تاریخ : 1400,جمعه 16 مهر17:59
کد خبر : 410171 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

پاسخ کره شمالی به گفتگوهای دولت جدید ژاپن و آمریکا

گفتگوی میان مقامات ارشد ژاپن و آمریکا با محوریت تنش شبه جزیره کره و کره شمالی با واکنش تند این کشور مواجه شده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مشرق، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که در گفتگوی میان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و توشیمیتزو موتگی، همتای ژاپنی وی درباره موضوعات مختلف ازجمله برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی گفتگو و هر دو طرف درباره شرایط سیاسی کره شمالی ابراز نگرانی کردند.

در تماس روز چهارشنبه هر دو طرف با ابراز نگرانی درباره برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی خواستار حل این موضوعات ازطریق همکاری های سه جانبه آمریکا-ژاپن- کره جنوبی تا خلع سلاح کامل شبه جزیره کره شدند.

موضوع دیگر مربوط به ربوده شدن شهروندان ژاپنی بود که در گفتگوی میان نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری آمریکا به آن اشاره شد. کیشیدا در این گفتگو خواستار تفاهم و همکاری آمریکا برای راه حلی سریع برای مسئله اتباع ژاپنی ربوده شده به دست کره شمالی شد.

کیشیدا روز سه شنبه با رئیس گروه بستگان ربوده شدگان تلفنی صحبت کرد و به او گفت که بازگرداندن کسانی که هنوز مفقود هستند از اولویت های بالای دولت اوست.

با اینحال یک موسسه پژوهشی وابسته به وزارت خارجه کره شمالی با واکنش به اظهارات نخست وزیر ژاپن دربیانیه ای نوشت: مسئله ربوده شدگان در سفر نخست وزیر وقت ژاپن به پیونگ یانگ در سپتامبر ۲۰۰۲ و مه ۲۰۰۴ و صداقت و تلاش های ما پس از آن، به طول کامل و نهایی حل و فصل شد.

در ادامه این بیانیه از توکیو خواسته شده که بابت لطمه ای که ژاپن در دوره استعمار به آنچه که اکنون کره شمالی است وارد کرد از مردم عذرخواهی کرده و زیان ها را جبران کند.