تاریخ : 1400,دوشنبه 19 مهر16:51
کد خبر : 410468 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

تأثیر انتخابات عراق بر مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری با ایران

کارشناس مسائل منطقه گفت: انتخابات عراق از بُعدِ اقتصادی به دلیل اینکه دو کشور توافق کردند حجم مبادلات را تا ۲۰ میلیارد دلار بالا ببرند، حائز اهمیت است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مشرق، محمد اخباری، کارشناس مسائل منطقه، با اشاره به برگزاری انتخابات زود هنگام در عراق و تاثیر این انتخابات در منطقه، اظهار داشت: انتخابات عراق در این مقطع حساس، چند موضوع حساس منطقه‌ای را در برمی‌گیرد؛ یکی بحث حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای مثل آمریکا در عراق بود که باید تا یک ماه و نیم آینده منطقه را ترک کند، یکی بحث خواسته‌های مردم بود در جهت اینکه در این انتخابات بتوانند کسانی را انتخاب کنند که در موضوعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق نقش موثرترین را ایفا کنند.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: از طرف دیگر در این دور، شاهد هستیم که ۲۵ میلیون نفر باید در این انتخابات حضور پیدا کنند و حضور گسترده مردم در این انتخابات می‌تواند در جهت مشروعیت‌بخشی به نظام عراق و همچنین روی کار آمدن افرادی که خواسته مردم و سلایق آن‌ها را در برمی‌گیرد، باشد. زیرا در عراق انتخاب نخست وزیر توسط گروه‌هایی انجام می‌شود که بتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست بیاورند.

اخباری با یادآوری اینکه در این سال‌ها این پنجمین انتخابات عراق است، بیان داشت: ولی تا الان هیچ گروهی نتوانسته اکثریت را از آن خود کند و فرد مورد نظر خود را انتخاب کند. به همین همیشه بحث تلفیقی مطرح بوده و گروه‌ها در انتخاب نخست وزیر با یکدیگر مشارکت داشته‌اند.

وی در ادامه گفت: این دوره هم از این نظر حائز اهمیت است که عراق در نظر دارد بتواند یک آرامشی را در کشور حاکم کند و در کنار آن نیز بتواند بحث رفاه، آسایش و اقتصادی مردم را سر و سامان بدهد و هم بتواند تعامل با همسایگان خود را بیشتر کند و اعتباری را برای خود کسب کند.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اهمیت این انتخابات برای ایران، افزود: برای ایران نیز این انتخابات از این نظر اهمیت دارد که عراق یک همسایه ژئوپلیتیک است و عمق استراتژیک این دو کشور می‌تواند برای هر دو طرف مهم باشد. از بُعدِ اقتصادی نیز به دلیل اینکه دو کشور توافق کردند حجم مبادلات را تا ۲۰ میلیارد دلار بالا ببرند، دولتی که در عراق سر کار می‌آید باید بتواند تعامل مناسبی با کشورمان داشته باشد.

اخباری همچنین خاطرنشان کرد: از طرف دیگر دولتی که سر کار می‌آید باید بتواند گروه‌های مختلف به خصوص اقلیم کردستان عراق که برای این کشور معضلی را به وجود آورده است، با یک تعامل مناسب در راستای خود قرار بدهد؛ این‌ها مسائلی است که می‌تواند در این انتخابات اهمیت داشته باشد.