تاریخ : 1400,جمعه 30 مهر12:42
کد خبر : 411570 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

یمن؛ کانون بزرگترین بحران بشردوستانه در جهان

شرایط قحطی ناشی از محاصره مرزهای یمن از سوی ائتلاف سعودی باعث رقم خوردن فاجعه ای بزرگ در این کشور شده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از میزان، در گذشته یمن یک کشور در حال توسعه و مملو از ثروت‌های اقتصادی و اجتماعی بود؛ ریشه‌های یمن در توسعه و توزیع کالاهای مورد تحسین بین المللی مانند قهوه و طلا به قرن‌ها پیش باز می‌گردد، که به عنوان پایه‌ای قابل اعتماد برای رشد خود عمل می‌کرد.

به گزارش «سازمان صلح جهانی»، عربستان در سال ۲۰۱۵ مداخله نظامی خود را برای بازگرداندن منصور هادی به قدرت در یمن و حفظ حاکمیت بر صنعا، پایتخت یمن آغاز کرد.

جنگ در یمن شرایط زندگی مردم این کشور را تا حد وحشتناکی به سمت وخامت برده است.

مردم یمن در وضعیتی قرار دارند که خوش بینی به آینده‌ای روشن بیشتر شبیه یک عمل رویاپردازی است تا یک بازتاب ذهنی از واقعیت.

در هفته‌های اخیر، شرایط قحطی ناشی از محاصره مرزهای یمن توسط عربستان و سقوط گسترده اقتصادی که با رویدادهای معروف در بازارهای جهانی مانند رکود بزرگ روبرو شده است، تعداد بسیاری از مردم یمن را تحت تاثیر قرار داده است.

تخمین زده می‌شود که نزدیک به ۲.۳ میلیون کودک زیر ۵ سال در یمن از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند و در صورت عدم کمک فوری ممکن است جان خود را از دست بدهند.

همراه با گرسنگی دسته جمعی، جنگ‌های سراسری به آواره شدن حدود ۴ میلیون نفر و کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر از سال ۲۰۱۵ تاکنون منجر شده است.

این اعداد بینش تکان دهنده‌ای از بزرگی این بحران انسانی را نشان می‌دهد.

با توجه به وضعیت موجود در یمن، تصور آینده‌ای که در آن شهروندان یمنی بتوانند به چیزهایی که دوست دارند بازگردند، دشوار است.