تاریخ : 1400,شنبه 01 آبان11:07
کد خبر : 411596 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟

پس از پایان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی شما باید با توجه به رشته تحصیلی خود چند سال در ایران کار کنید تا مدرکتان آزاد شود. در غیر اینصورت برای آزادسازی مدرک باید هزینه‌ای بین 10 و گاها تا 100 میلیون پرداخت کنید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های محبوب مهاجرت برای دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویانی که رزومه تحصیلی خوبی دارند به راحتی می‌توانند از بهترین دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند و آینده شغلی و تحصیلی خوبی برای خود رقم بزنند. یکی از دغدغه‌های اکثر افراد هزینه مهاجرت تحصیلی است. در این مقاله تمامی هزینه های مهاجرت تحصیلی را بررسی می‌کنیم.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟

هزینه‌های مراحل اپلای و اخذ ویزای تحصیلی

هزینه اخذ مدرک زبان

برای مهاجرت تحصیلی باید مدرک زبان آیلتس یا تافل با حداقل نمره 6 داشته باشید. هزینه آزمون آیلتس 250 دلار و تافل 240 دلار است. اگر آمادگی برای آزمون ندارید هزینه کتاب و شرکت‌ در کلاس‌های آموزشی نیز اضافه خواهد شد.

هزینه دریافت ریز نمرات و آزادسازی مدارک

پس از پایان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی شما باید با توجه به رشته تحصیلی خود چند سال در ایران کار کنید تا مدرکتان آزاد شود. در غیر اینصورت برای آزادسازی مدرک باید هزینه‌ای بین 10 و گاها تا 100 میلیون پرداخت کنید.

هزینه دریافت ریزنمرات نیز چیزی حدود 8 تا 10 میلیون خواهد بود.

وثیقه سربازی در صورت نیاز

اگر سربازی نرفته‌اید نمی‌توانید از کشور خارج شوید. اما برای تحصیل می‌توانید مبلغی را به عنوان وثیقه قرار دهید و از کشور خارج شوید. این مبلغ هر سال متغییر است.

هزینه ترجمه مدارک

تمام مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی باید ترجمه رسمی داشته باشند. خوشبختانه هزینه ترجمه مدارک بالا نیست.

 • کارت شناسایی، معافیت و کارت ملی هر کدام 30 هزار تومان
 • ریز نمرات دبیرستان 18 هزارتومان و برای هر درس 800 تومان اضافه
 • ریز نمرات دانشگاه  20 هزارتومان و برای هر درس 800 تومان اضافه
 • شناسنامه 35 هزارتومان
 • توصیه نامه 36 هزارتومان + 1500 تومان برای هر سطر
 • دفترچه بیمه 42 هزار تومان
 • و ....

هزینه اپلیکیشن فی

اپلیکیشن فی هزینه‌ای است که باید برای بررسی مدارک خود برای دانشگاه ارسال کنید. اگر چند دانشگاه را برای پذیرش انتخاب کنید باید هزینه اپلیکیشن فی را برای هر دانشگاه بپردازید. پس بهتر است شرایط هر دانشگاه را به خوبی مطالعه کرده و فقط برای دانشگاه‌هایی که احتمال پذیرش شما در آنها بالاست اقدام کنید.

هزینه اپلیکیشن فی به طور میانگین بین 100 تا 200 دلار است.

تمکن مالی

برای اثبات تمکن مالی کافیست نامه ترجمه رسمی دریافتی از بانک را برای سفارت ارسال کنید. اما تمکن مالی برای تحصیل در کانادا چقدر است:

 • تمکن مالی متقاضی حدود 12000 دلار
 • تمکن مالی همراه اول حدود 4000 دلار
 • تمکن مالی همراه دوم و بیشتر حدود 3500 دلار

هزینه استادی پرمیت و انگشت نگاری

هزینه انگشت نگاری حدود 85 دلار است. برای بررسی استادی پرمیت نیز متقاضی باید هزینه جداگانه‌ای حدود 185 دلار بپردازد. بهتر است درباره استادی پرمیت در سایت رسمی کانادا بیشتر مطلعه کنید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا چقدر است؟

هزینه صدور ویزا و سفر به کانادا

هزینه صدور ویزای کانادا برای دانشجویان حدود 150 دلار است البته عوامل مختلف می‌تواند روی این هزینه تاثیر داشته باشد. هزینه پرواز به کانادا نیز حدود 2000 دلار است.

شهریه دانشگاه

شهریه موسسه آموزشی با توجه به مقطع، رشته و دانشگاه متفاوت است. شهریه از 16000 دلار تا 90000 دلار نیز می‌تواند متغییر باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه مسکن و خورد و خوراک

هزینه خوابگاه دانشجویی به صورت سالانه 3000 تا 7500 دلار است اما اگر دانشجو همراه داشته باشد باید خانه اجاره کند. اجاره خانه نیاز به پیش پرداخت و پرداخت اجاره به صورت ماهیانه دارد که با توجه به منطقه و وضعیت خانه می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی میانگین اجاره یک واحد معمولی بین 750 تا 2000 دلار است.

هزینه خورد و خوراک برای هر سه وعده در روز در رستوران روزانه 60 دلار هزینه دارد اما با تهیه غذا در خانه می‌توان این هزینه را به 80 تا 90 دلار در هفته کاهش داد.

هزینه حمل و نقل و قبوض مختلف

هزینه حمل و نقل عمومی چیزی حدود 3 دلار است و هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر 5 دلاراست. کانادا سیستمی برای حمل و نقل عمومی دارد که هزینه‌ها را برای دانشجویان و دانش آموزان کاهش می‌دهد و با خرید اشتراک‌های ماهیانه و ... این هزینه باز هم کمتر می‌شود.

 • هزینه تلفن ماهانه 50 تا 120 دلار است.
 • هزینه اینترنت 45 دلار
 • هزینه قبض آب و برق و گاز ماهانه تا 120 دلار برای خانه‌های ویلایی

هزینه تفریح و درمان

 • هزینه بیمه درمانی به صورت سالانه حدود 600 تا 1000 دلار است.
 • بلیط سینما برای 2 نفر 27 دلار
 • بلیط باغ وحش 28 دلار
 • پینت بال هر یک ساعت 4 دلار
 • و ...

هزینه تحصیل در رشته محبوب دندانپزشکی در کانادا چقدر است؟

در مقاله تحصیل دندانپزشکی در کانادا از سایت کن اپلای می‌خوانیم: هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور کانادا با توجه به نوع دانشگاه و شهر مورد نظر متفاوت خواهد بود. به طور میانگین می‌توان گفت که شهریه تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای دانشجویان مقیم کانادا سالانه 12 هزار دلار تا 50 هزار دلار متغیر خواهد بود. اما برای دانشجویان بین‌المللی برابر با پرداخت سالانه 90 هزار دلار خواهد بود. به همین دلیل اگر فردی قصد ادامه تحصیل در کانادا  در این رشته را دارد ابتدا باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد تا علاوه بر پرداخت هزینه بتواند به راحتی پذیرش بگیرد.

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

در مقاله تحصیل رایگان در کانادا از سایت کن اپلای به این سوال اینگونه پاسخ داده شده است: در جواب به این سوال باید بگوییم بله. همانطور که می‌دانید ادامه تحصیل در کشوری دیگر با هزینه‌های بالایی همراه است. اما اگر دانشجو بتواند بورسیه‌های مخصوص شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در کانادا را دریافت کند، می‌تواند به صورت رایگان ادامه تحصیل دهد. علاوه بر بورسیه‌های مخصوص شهریه دانشگاه و هزینه زندگی، بورسیه‌های دیگری وجود دارند که هرکدام با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است.


کد خبرنگار : 16