تاریخ : 1400,چهارشنبه 22 دي18:51
کد خبر : 420745 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

رستمی: رسالت انقلاب اسلامی احیای اسلام در دوران معاصر است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: انقلاب اسلامی یک رسالت بزرگی را از ابتدا دنبال می‌کرد و آن احیای اسلام در دوران معاصر است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مسئول نهاد رهبری دانشگاه شیراز با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک رسالت بزرگی را از ابتدا دنبال می‌کرد و آن احیای اسلام در دوران معاصر است، اظهارداشت: احیای اسلام لوازمی داشت، ما در تمدنی زندگی می‌کنیم که خودشان معتقدند که به تمدن یونان می‌رسد اما در واقع چنین نیست.

رستمی: رسالت انقلاب اسلامی احیای اسلام در دوران معاصر است

وی با بیان اینکه آثار تمدن یونان توسط مسلمانان ترجمه، متحول و تمدن جدیدی ایجاد شد، گفت: آنچه اروپاییان از تمدن یونان فهمیدند از عینک و پنجره‌ای بود که اسلام از این تمدن نشان داد و شرح اسلامی بر مفاهیم فلسفه یونان به اروپا منتقل شد. رنسان و دیگر اتفاقات رخ داد تا در نتیجه به تمدن امروز بشری رسید.

رستمی با بیان اینکه این تمدن مولفه‌های زیادی دارد اما محوری‌ترین مولفه آن نگاه این جهانی و مادی و بستن پنجره‌های معرفتی غیرمادی است، افزود: با این نگاه انسان خلیفه‌الله نیست بلکه انسان ابزاری است که براساس اقتضائات لذت‌گرایانه تمامی حرکات را تعریف و بر مبنای آن عمل می‌کند اما در انقلاب اسلامی قرائت دیگری از انسان وجود دارد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان کرد: انقلاب اسلامی در این برداشت تازه از انسان مسئولیت انسان بودن را مطرح کرد که یک مسئولیت سنگین است چراکه در این نگاه انسان خلیفه خدا بر روی زمین است.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری 3 مقوله خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی را در گام دوم مورد توجه قرار داده است‌ که در این میان دانشگاهیان نقش مهمی دارند.

رستمی با بیان اینکه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها ظرفیت زیادی در حوزه تمدن‌سازی دارند، بیان کرد: ما معتقدیم آموزش دانشگاه،  پژوهش دانشگاه، مدیریت دانشگاه، نظام دانشگاه یک جریان بهم پیوسته‌ای است که انسان را به سمت اهدافی سوق می‌دهد که بخشی از این اهداف حل نیاز است، بخشی جلو بردن مرزهای دانش و بخشی تربیت کارشناس است که همه اینها خروجی‌های بهم پیوسته دارد.

محمد مؤذنی، سرپرست دانشگاه شیراز با اشاره به مسئولیت نهاد رهبری در دانشگاه گفت: نخستین مسئولیت نهاد در جامعه تعمیق باورهای دینی در جامعه دانشگاهی است چراکه معتقد هستیم ریشه تمام موضوعات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و غیره دین و ارزش‌های دینی است.

وی با بیان اینکه اگر باورهای دینی در جامعه گسترش پیدا کند، دیگر شاهد برخی از اتفاقات ناگوار و ناخوشایند مانند اختلاس نیستیم گفت: مسئله دینداری و دین باوری  مهم‌ترین موضوعی است که در نهاد رهبری باید مورد توجه باشد‌.

سرپرست دانشگاه شیراز با بیان اینکه یک مطالبه‌گر هستم، افزود: گسترش و تعمیق باورهای دینی مسئولیت نهاد رهبری است که باید اهداف و کار خود را بر این اساس تنظیم کند اما وظیفه دیگری نیز برای نهاد رهبری متصور است و آن ایجاد شور و نشاط و انگیزه در محیط دانشگاه‌ها است.

حجت‌الاسلام سجاد نیکخو، مسئول جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز نیز در این مراسم با بیان اینکه دانشگاه شیراز در ترویج ارزش‌های دینی و انقلابی نقش مهمی ایفا می‌کند، افزود: بستر علمی دانشگاه‌ها نقش مهمی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دارند و در دانشگاه شیراز به همدلی هیئت رئیسه، مدیران، اساتید، دانشجویان و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز نیاز است.