تاریخ : 1400,یکشنبه 03 بهمن22:41
کد خبر : 421871 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

خلیلزاد در قطر به دنبال چیست؟

سفر غیرمنتظره نماینده ویژه سابق آمریکا در امور افغانستان به قطر و دیدارهای مخفیانه او گمانه‌زنی‌هایی را درباره چرایی این سفر بدنبال داشته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، همزمان با اظهارات جنجالی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه هیچکس نمی‌تواند افغانستان را در چارچوب یک دولت متحد کند، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه سابق آمریکا در امور افغانستان و معمار توافقنامه قطر به دوحه سفر کرده است.

برخی منابع با اظهار اینکه سخنان اخیر بایدن بوی تجزیه می‌دهد، می‌گویند که خلیلزاد این بار برای صحنه گردانی و تلاش برای تجزیه افغانستان عازم قطر شده است.

کارشناسان می‌گویند که ظاهراً آمریکایی‌ها با اظهارات بایدن در پی تقویت مسئله تجزیه و آماده سازی اذهان عمومی منطقه، جهان و مردم افغانستان هستند تا این ادعا را به یک باور عمومی تبدیل کنند.

به گفته کارشناسان، با توجه به جایگاه ژئوپلتیک افغانستان به عنوان نقطه اتصال جنوب آسیا و آسیای مرکزی، اگر این کشور تجزیه شود و به اختلافات در آن دامن زده شود، آمریکا بهتر می‌تواند علیه چین، روسیه و دیگر کشورهای منطقه مانور دهد.

منابع می‌گویند که خلیلزاد همچنان مشاور وزارت خارجه آمریکا است و سفر او به دوحه نیز براساس برنامه واشنگتن برای افغانستان و تلاش برای آغاز روند تجزیه این کشور صورت گرفته است.

با این حال برخی منابع نیز بر این باورند که این دیپلمات افغان الاصل آمریکایی تبار برای تکمیل ماموریت نافرجام خود یعنی توافقنامه قطر به دوحه رفته و برای ایجاد یک دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستان تلاش می‌کند.