تاریخ : 1400,سه شنبه 05 بهمن16:00
کد خبر : 422062 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

پیشنهاد کاهش تحریم‌ها از سوی آمریکا "همیشگی" نیست

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا گفت که پیشنهاد آمریکا جهت "کاهش تحریم‌ها" علیه دولت ونزوئلا "همیشگی" نیست و درصورت عدم بازگشت حزب حاکم به گفت‌وگو با اپوزیسیون، می‌تواند با تحریم‌های شدیدتر جایگزین شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسنا، پس از آنکه «الکس ساب»، تاجر کلمبیایی و نماینده ونزوئلا در مذاکرات با اپوزیسیون، به اتهام "پولشویی" در "کیپ‌ورد" بازداشت شد و این کشور هم او را برای دادگاهی شدن به آمریکا مسترد کرد، نمایندگان دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کردند که مذاکرات با اپوزیسیون را متوقف می‌کند.

چهره‌های اپوزیسیون بارها خواستار شروع مجدد مذاکرات شده‌اند، در حالی که پیشتر واشنگتن اعلام کرد که اگر تغییراتی در ونزوئلا رخ دهد، در تغییر دادن موضع خود درخصوص تحریم‌ها "جدی" است و اگر تغییراتی رخ ندهد "احتمال افزایش تحریم‌های بیشتر" وجود دارد.

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: ما مشتاقیم تا تحریم‌ها را بازبینی کنیم و ما آن را با در نظر گرفتن یک توافقنامه تصویب کرده‌ایم. اگر آن‌ها مجددا پای میز مذاکره نیایند، این پیشنهاد "همیشگی" نیست. یک روی دیگر سکه این است، اگر یک راهکار سیاسی برای درگیری‌ها و کشمکش‌های موجود پیدا نشود، احتمال سخت‌تر شدن تحریم‌ها و اقدامات دیپلماتیکی وجود دارد.

گوایدو بدون شرح جزئیات افزود که "تحریم‌های سرسختانه"، "تحریم‌های فردی" خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که شروع مجدد مذاکرات همچنان "ممکن و شدنی" است.

نه ونزوئلا و نه وزارت خارجه آمریکا واکنش و پاسخ فوری به این درخواست‌ها نداده‌اند.

چندین کشور غربی، گوایدو را به عنوان "رهبر ونزوئلا" حمایت می‌کنند اما از انتخابات قانونگذاری سال ۲۰۲۱، تعدادی از کشورها و اتحادیه اروپا گوایدو را صرفا به عنوان یک "چهره اپوزیسیون" حمایت می‌کنند.

همچنین خوان گوایدو، این رهبر اپوزیسیون از مردم ونزوئلا خواست تا در روز ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) در "راهپیمایی مسالمت آمیز" علیه رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌ها بیایند.

 

کد خبرنگار : 91