تاریخ : 1400,چهارشنبه 06 بهمن15:44
کد خبر : 422182 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

نماینده امارات:

به روند کاهش تنش با ایران ادامه می‌دهیم

«لانا زکی نسیبه» نماینده دائم امارات عربی متحده در سازمان ملل متحد گفت که کشور به کاهش تنش با ایران ادامه می‌دهد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، نسیبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» آمریکا مدعی شد که ایران از انصارالله حمایت می‌کند و ابوظبی به رغم این ‌حمایت‌ها به روند کاهش تنش با تهران ادامه می‌دهد.

به روند کاهش تنش با ایران ادامه می‌دهیم

وی در این باره گفت: «ما طی یک سال یا دو سال گذشته، شدیداً بر مسیر و روند کاهش تنش در منطقه و کاهش تنش و دستیابی به بازیگران و شرکایی در منطقه متمرکز شدیم.»

نسیبه ادامه داد: «ما به روند کاهش تنش و دیپلماسی ادامه خواهیم داد ولی در عین حال، حق دفاع از خود را برای خود به صورت کامل در منطقه محفوظ می‌دانیم.»

این اظهارات نماینده دائم امارات در سازمان ملل در حالی است که این کشور بعد از اعلام رسمی خروج از یمن و جنگ علیه این کشور، دوباره با نیروهای نیابتی خود وارد جنگ شده و در امور آن مداخله می‌کند.

در نتیجه این مداخلات بود که ارتش یمن طی دو هفته اخیر دو عملیات تلافی‌جویانه به اهدافی حساس و حیاتی در امارت‌های امارات انجام داد که دومین عملیات روز دوشنبه بعد از آن انجام شد که در حمله هوایی ائتلاف مشترک امارات با عربستان سعودی علیه یمن، 91 نفر شهید و 236 تن دیگر زخمی شدند و ارتش یمن گفت انتقام این کشتار خواهد گرفت.

امارات هم‌اکنون با حمایت از  شبه نظامیان جدایی طلب موسوم به «العمالقه» به دنبال تجزیه یمن و جدا کردن جنوب این کشور از شمال و احیای یمن جنوبی است.

امارات سال گذشته در شورای امنیت سازمان ملل صاحب کرسی شد و با استفاده از این جایگاه هفته گذشته تلاش کرد هم در شورای امنیت و هم در اتحادیه عرب، جنبش انصارالله را در فهرست تروریسم قرار دهد، ولی موفق نشد.

نماینده دائم امارات در سازمان ملل در پاسخ به سؤال مجری شبکه آمریکایی که از او درباره حمله هوایی ائتلاف به زندان مرکزی صعده پرسیده بود، گفت که باید تحقیقاتی برای محاکمه افراد حقیقی انجام داد.

او در مورد پایان دادن به جنگ یمن نیز مدعی شد که هدف امارات از مشارکت در این جنگ، همین پایان دادن به جنگ است و این کار دفاع از خود و فشار به انصارالله برای نشستن بر دور میز مذاکره و‌گفت‌وگوهای سیاسی است.