تاریخ : 1400,یکشنبه 15 اسفند14:30
کد خبر : 426162 - سرویس خبری : آخرین اخبار صفحه اول

جنگ می‌تواند موجب افزایش موارد کرونا در اروپا شود

برخی از کارشناسان می‌گویند که نگران افزایش احتمالی موارد کووید۱۹ در اروپا با فرار پناهجویان از اوکراین هستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، محققان تاکید می‌کنند که نرخ واکسیناسیون در اوکراین نسبتاً پایین بوده است و پناهندگان در ایستگاه‌های قطار و مکان‌های دیگر تجمع می‌کنند.

نرخ ابتلاء به کووید ۱۹ در سراسر اروپا در حال کاهش است و هفته‌ها است که کاهش یافته، اما برخی کارشناسان می‌گویند که جنگ در اوکراین و سیل پناهجویان متعاقب آن به کشورهای دیگر می‌تواند باعث افزایش مجدد آن شود.

«شارونا هافمن» نویسنده مطالعه از دانشگاه کیس وسترن رزرو در کلیولند، گفت: بحران پناهندگان می‌تواند تعداد مبتلایان را در اروپا افزایش دهد.

وی در ادامه افزود: در اوکراین، تنها حدود ۳۵ درصد از مردم دو دوز واکسن و تعداد بسیار کمی واکسن بوستر (دوز سوم) را دریافت کردند. بنابراین، بسیاری هنوز در برابر عفونت به شدت آسیب پذیر هستند، به خصوص اگر در شرایط شلوغی قطارها و پناهگاه‌ها قرار بگیرند.

این شرایط با این واقعیت تشدید می‌شود که بسیاری از کشورهای اروپایی در حال کاهش محدودیت‌های پیشگیرانه پاندمی هستند که شامل کشورهایی نظیر لهستان و انگلستان می‌شود.

هافمن می‌گوید: وقتی مردم برای نجات جان خود فرار می‌کنند، قابل درک است که اقدامات احتیاطی کووید را در اولویت قرار نمی‌دهند. به عنوان مثال، من فیلم‌های متعددی از پناهندگان را دیدم که ماسک نداشته‌اند. اگر آنها وارد کشورهای دیگر شوند، می‌توانند عفونت را گسترش دهند، به خصوص اگر آن کشورها محدودیت‌ها را کاهش داده باشند.

در خود اوکراین، موارد ابتلاء به کووید ۱۹ همچنان در حال کاهش است، اما مرگ و میرها در هفته گذشته افزایش یافته است، که شاید به دلیل فشار بر سیستم‌های بیمارستانی در شرایط جنگی باشد.


کد خبرنگار : 91