تاریخ : 1401,شنبه 24 ارديبهشت14:47
کد خبر : 432413 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

وزیر علوم:

توسط وزارت علوم ، تدوین سند نظام ملی نوآوری

وزیر علوم تحقیقات و فناوری از تدوین سند نظام ملی نوآوری توسط وزارت علوم خبر داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، دکتر زلفی گل امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فردوسی مشهد که در حال برگزاری است، گفت: دانشگاه فردوسی مشهد از نظر جغرافیایی و جغرافیای علمی در موقعیت ویژه ای قرار دارد و جزو دانشگاه‌های تأثیرگذار کشور است. دانشگاه فردوسی مشهد از اندیشمندان برجسته ای برخوردار است و در کنار آن معنویت حاکم بر این فضا توانسته این دانشگاه را نه تنها در ایران بلکه در دنیا جزو دانشگاه‌های درجه اول قرار دهد.

وزیر علوم ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد از چند جنبه دیگر هم ویژگی‌های خاصی دارد. یکی از ویژگی‌های خاص آن این است که رئیس دانشگاه ۸ سال ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته اند و این مساله باعث شده دانشگاه ثبات مدیریتی داشته باشد و دلیلی بر بلوغ سیاسی، علمی و فرهنگی باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی یک ویژگی دیگر نیز دارد این دانشگاه می‌تواند علاوه بر کارکرد نوآوری، فناوری، علمی کارکردهای خدمت رسانی به سایر عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور را داشته باشد.

زلفی گل ادامه داد: با مطالعاتی که انجام شده این دانشگاه می‌تواند اردوگاه فرهنگی، علمی، فناوری و نوآوری را طراحی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح جدید وزارت علوم برای استخدام اساتید جدید اشاره کرد و گفت: ما طرحی را دادیم مبنی بر اینکه اساتید جدیدی که استخدام می‌شوند دوره صلاحیت مدرسی یا منش استادی را طی کنند ولی متأسفانه از این موضوع به جای حمایت، برداشت‌های سیاسی صورت گرفت و به این موضوع نگاه سیاسی شد. در صورتی که هدف ما این است هر عضو هیأت علمی قبل تدریس شیوه‌ها و تکنیک‌های تدریس را تحت نظر اساتید پیشکسوت آموزش ببیند و با نحوه برخورد با دانشجویان و دیگر تکنیک‌های آموزشی را آشنا شود.

وی ادامه داد: حتی زوج‌هایی که می‌خواهند ازدواج کنند قبل از تشکیل خانواده در دوره‌های زندگی اشتراکی شرکت می‌کنند. آموزش برای همه حرفه‌ها لازم است، استادی دانشگاه تخصص خود را لازم دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: ما در وزارت علوم ۵ اولویت اصلی را پیگیری می‌کنیم که شامل مرجعیت دیپلماسی علمی، آموزش و پژوهش هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد و استادپروری و تولید ثروت از دانش هستند.

وی ادامه داد: از رؤسای دانشگاه‌ها درخواست کردم این برنامه‌ها را در اولویت خود داشته باشند.

وزیر علوم همچنین از تدوین سند نظام ملی نوآوری خبر داد و گفت: بر اساس مکاتبه‌ای که با شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام گرفته، شورا اجازه داد تا این سند توسط وزارت علوم تدوین شود و هم اکنون معاونت فناوری وزارت علوم عهده دار این سند است.