تاریخ : 1401,یکشنبه 26 تير19:34
کد خبر : 438440 - سرویس خبری : آخرین اخبار فرهنگی اجتماعی

رویترز:

بایدن دست‌ خالی غرب آسیا را ترک کرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی با بررسی میزان تحقق اهداف رئیس‌جمهور آمریکا از سفر به غرب آسیا، نتیجه گرفت که هیچ موفقیتی نداشته و دست خالی به واشنگتن برگشته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، رویترز در گزارشی تحلیلی سفر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را بررسی کرده و نتیجه گرفته که دست خالی به واشنگتن برگشته، چون در دست‌یابی به دو هدف اصلیِ ایجاد ائتلافی برای امنیت اسرائیل و ترغیب عربستان به افزایش تولید روزانه نفت ناکام ماند.

به نوشته رویترز بایدن روز شنبه در «نشست جده» به سران کشورهای عربی گفت آمریکا در جایگاه یک شریک فعال در غرب آسیا می‌ماند، اما او نتوانست تعهدات لازم از آنها برای ایجاد یک محور امنیتی در منطقه دریافت کند که اسرائیل نیز می‌توانست بخشی از آن باشد.

نگارنده گزارش رویترز در ادامه افزود: بیانیه پایانی نشست (جده) مبهم بود و عربستان به عنوان مهمترین متحد عرب واشنگتن، آرزوهای آمریکا را نقش بر آب کرد، چون آمریکا امید داشت این نشست می‌تواند زمینه تشکیل یک ائتلاف امنیتی و منطقه‌ای با حضور اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای ایران باشد.

وی با اشاره به اظهارات دیروز وزیر خارجه عربستان که گفته بود از ائتلاف دفاعی اسرائیل-کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اطلاعی ندارد و ریاض در چنین گفت‌وگوهایی مشارکت نداشته است افزود: اجرای طرح ایجاد یک سامانه پدافندی مشترک با دولت‌های عربی که هیچ رابطه‌ای با اسرائیل ندارند و نمی‌خواهند جزئی از ائتلاف ضدایرانی باشند، سخت به نظر می‌رسد؛ ایرانی که دارای شبکه قدرتمندی از حامیان منطقه‌ای از جمله در عراق، لبنان و یمن است.

گزارش رویترز در پایان می‌نویسد: بایدن با امیدِ توافق با عربستان برای افزایش تولید نفت به ریاض رفت تا به کاهش قیمت بنزین و سوخت در آمریکا کمک کند، اما در نهایت دست خالی منطقه را ترک کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه دیروز شنبه پس از سفری ۳ روزه به غرب آسیا و دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی و عربستان و حضور در نشست جده، راهی واشنگتن شد. سران کشورهای عربستان، کویت، امارات، عمان، قطر، بحرین، عراق، اردن، و مصر در نشست جده حضور داشتند.