تاریخ : 1401,سه شنبه 04 مرداد22:03
کد خبر : 439387 - سرویس خبری : یادداشت

سید محمد حسین الحسینی؛

توان افزایی زنان متناسب با اقتصاد دانش‌بنیان

توانمندی مادران و خواهرانمان در ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار موجب شدتا در زمره کارآفرینان برتر منطقه قرار گیرد. توام شدن هنر ایرانی اسلامی با همت و غیرت زنان و انتقال تجربیات ارزنده در تولید بومی محلی یکی از این موارد است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ یادداشت از سید محمد حسین الحسینی*/// زنان سرزمین ایران اسلامی در تاریخ پر فراز و نشیب٤٢ساله انقلاب همواره دوشادوش مردان نقشی بی بدیل و جدی ایفا نموده اند و همیشه با الگو برداری از حضرت زهرا س و توسل به ایشان گام هایی استوار در مادری جامعه اسلامی برداشتند.

در هشت سال دفاع مقدس که هم در پشت جبهه چه بعنوان سنگ صبور مردانشان و چه در تامین و بسته بندی مایحتاج رزمندگان وهمچنین در میدان نبرد و زیر آتش دشمن هم پرستار بودند و هم حماسه ها آفریدند.

پس از پایان جنگ تحمیلی و با آغاز تحریم های نابرابر که به شرایط نه چندان مناسب اقتصادی منجر شد نیز صحنه گردان جامعه شدند یکی از این تاثیر گزاری زنان در عرصه کارآفرینی هست که امروزه رد این عملکرد منحصر بفرد در جامعه ملموس است.

توانمندی مادران و خواهرانمان در ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار موجب شدتا در زمره کارآفرینان برتر منطقه قرار گیرد. توام شدن هنر ایرانی اسلامی با همت و غیرت زنان و انتقال تجربیات ارزنده در تولید بومی محلی یکی از این موارد است.

امروز در مقیاس کوچک محله ای میتوان حضور بانوان کارآفرین در بعضی از سرای محلات را از نمونه های موفق برشمرد. نبود امکانات کافی در بعضی مناطق،شرایط اقتصادی برخی از خانواده ها ،لزوم همراهی مرد خانواده در امرار معاش،تامین لباس به سلیقه شخصی با صرفه اقتصادی و همه و همه از دلایل ورود زنان به عرصه کارآفرینی است.

در مواردی دیده شده که محصول زنان کارآفرین ما با نمونه های مشابه در بازار خارجی به رقابت پرداخته است. با شروع و شیوع کرونا که کشور دچار شوک و التهاب شد نیز دیدیم همین زنان کارآفرین دست بکار شدن تا با تولید انبوه گان و ماسک دست هرگونه سواستفاده را قطع کنند.

اگر مسئولی یا دست اندر کاری که میتواند دریغ کند در رونق بازار کار یا هرکمکی دیگری به این کارآفرینان دور از انصاف است. کارشناسان و صاحب نظران هم باید با رصد و آموزش در تحول و ارتقا کارآفرینی زنان نقش خود را ایفاکنند.

امروز که تحریم و عدم اتکا به درآمد نفتی مارا در موقعیت جدیدی قرار داده است،کارآفرینی زنان همانطور که اشاره شد هم در ایجاد اشتغال هم در حوزه آموزش و هم در تامین نیاز و تقاضای بازار  موثر واقع گردیده است.

این خود از نقش زنان بعنوان خواهری دلسوز در خانواده و جامعه است. این دو موضوع یعنی تجربه تاریخی پر افتخار زنان و مادران در ایران اسلامی و از طرفی شرایط اقتصادی خاص اقتضاء می‌کند تا از  بستر کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان جهت ارتقاء توانایی زنان این سرزمین بهره گرفت و در نتیجه هم نقش و جایگاه آن ها را در جامعه ارتقاء بخشید و هم در راستای رفع نیازهای امروز جامعه قدم های موثری برداشت.

*پژوهشگر مدیریت شهری