تاریخ : 1401,شنبه 15 مرداد22:08
کد خبر : 440417 - سرویس خبری : آخرین اخبار صنفی آموزشی

روش های انتخاب رشته نادرست را بشناسیم

یک مشاور کنکور درباره روش های درست و نادرست انتخاب رشته در کنکور توضیح داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» مهلا دشتی گفت: در فرایند انتخاب رشته، دانش آموزان گاهی سوالاتی میپرسند که باعث میشه انتخاب غلطی داشته باشند، پس لازم است که این موارد را بدونید.

او افزود: گاهی می‌پرسند که در کدام شانس رشته قبولی داریم؟ آیا می توان آن را جزو اولویت ها گذاشت؟ یا با این رتبه چه رشته ای قبول می شویم‌؟ همان را انتخاب کنیم؟ این مورد غلط ترین نوع انتخاب رشته است؛ چرا که شانس قبولی در دیگر رشته ها و دانشگاه های بهتر را از دست خواهید واد، شما ۱۵۰ انتخاب دارید پس نباید آن ها را بسوزانید.

مهلا دشتی تصریح کرد: این شغل خوب است یا خیر؟ ما شغل خوب یا بد نداریم، شغلی که متناسب با تیپ شخصیتی و علائق شما باشد و برای آن شغل هدف داشته باشید، شغل خوبی است چون میتوانید مسیر شغلی تان را بسازید و برای هرکس متفاوت است.

دشتی تصریح کرد: کدام رشته بهتر است؟ همانطور که گفتیم شغل خوب و بد نداریم. باید تفاوت رشته ها و مسیرهای شغلی را بدانید و متناسب با خودتان انتخاب کنید، گاهی برخی رشته ها مشابه اند‌ اما باز هم در مسیر شغلی بسیار متفاوت هستند‌.

او گفت: انتخاب رشته آگاهانه و صحیح شامل ۸ گام است و شامل موارد زیر می شود‌.

انتخاب رشته کامپیوتری، آزمون رغبت سنج، تحلیل تست و استعدادیابی، آشنایی با رشته ها، آشنایی با دانشگاه ها، مشاوره مسیر شغلی، چینش نهایی، چک نهایی.