تاریخ : 1401,دوشنبه 24 مرداد17:41
کد خبر : 441094 - سرویس خبری : آخرین اخبار اقتصادی

مزایای و معایب تعمیر و نگهداری آسانسور و فروش آسانسور در تهران

ممکن است در برخی از موارد دستگاه از به وجود آمدن گرمای زیاد و آسیب رسیدن به قسمت های مختلف جلوگیری کند. همینطور مقدار سطح و کیفیت روغن نیز باید در این اتاق بررسی شود. همه این کارها توسط افراد متخصصی که در شرکتهای خرید و فروش آسانسور وجود دارند، انجام می شود. و اما همه چیز درباره فروش آسانسور را بدانید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ همیشه توجه به نگهداری از یک دستگاه علاوه بر این که از خرابی و ایجاد خسارت جلوگیری میکند، طول عمر آن را نیز افزایش می دهد. اگر سرویس و تعمیر و نگهداری آسانسور به موقع انجام شود، علاوه بر این که موجب افزایش طول عمر آن میشود، عملکرد و راندمان دستگاه  را نیز بهتر خواهد کرد. همینطور از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه تر از تعمیرات تخصصی آن می باشد.

 

زیرا که ممکن است در صورت عدم توجه و رسیدگی به یک مشکل کوچک، آن مشکل به سایر بخش های دیگر نیز آسیب وارد کند. در این شرایط مجبور به تعویض قطعات آن و همینطور پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد خواهید شد.  همچنین مهمترین مزایای سرویس و نگهداری آسانسور به حفظ جان و سلامت افراد مربوط می شود. در سرویس همه قطعات مکانیکال آسانسور، کیفیت باز و بسته شدن درب آسانسور و همینطور همه موارد موجود باید بررسی شود.

 

مراحل سرویس و نگهداری آسانسور به چند دسته تقسیم می شوند؟

 

بهتر است بدانید بعد از خرید و فروش آسانسور و نصب آن بایستی به طور مداوم آسانسور ها را سرویس کرد. یعنی تعمیر و سرویس آنها باید به صورت ماهانه یا یک ماه درمیان انجام شود. توجه داشته باشید که آسانسور خریداری شده دارای استاندارد ادواری باشد. در ادامه این مطلب شما را با مراحل سرویس آسانسور بیشتر آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

سرویس اتاق ماشین آسانسور در زمان فروش آسانسور در تهران

یکی از مراحل سرویس و نگهداری آسانسور مربوط میشه به اتاق ماشین آسانسور. در این مرحله ابتدا بایستی همه جوانب و بازرسی ها برای وجود نداشتن هیچ مواد اضافی در اتاق انجام شود. سپس بایستی به لرزش ها و تکانه های غیر متعارف و همینطور پوسیدگی بخش های گوناگون و یا حتی نشتی ها پرداخت.  در شرایطی که هیچ گونه مشکلی وجود ندارد بایستی مقدار سوختگی و ساییدگی به همراه بررسی قطعات مکانیکی انجام شود. ممکن است در برخی از موارد دستگاه از به وجود آمدن گرمای زیاد و آسیب رسیدن به قسمت های مختلف جلوگیری کند. همینطور مقدار سطح و کیفیت روغن نیز باید در این اتاق بررسی شود. همه این کارها توسط افراد متخصصی که در شرکتهای خرید و فروش آسانسور وجود دارند، انجام می شود. و اما همه چیز درباره فروش آسانسور را بدانید.

 

تعمیر و نگهداری آسانسور و همینطور سرویس آن چگونه انجام میشود؟

 

همانطور که گفته شد بهتر است با توجه به  نوع و کاربری آسانسور خود سرویس ها و تعمیرات دوره ای آن را به موقع انجام دهید. در برخی از ساختمان ها این سرویس ها به صورت ماهانه یک ماه درمیان انجام میشود. اولین موردی که در سرویس آسانسور بررسی میشود عملکرد کلی قسمت های آسانسور به وسیله فرد متخصص می باشد.

 همینطور نظافت قسمت ها را روغن کاری از جمله کارهایی می باشد که به صورت روتین برای تعمیر و نگهداری آسانسور و همینطور سرویس آن انجام می شود. بعد از انجام این چند کار سپس قسمت های کابین و قطعات مکانیکال و همه بخش ها بررسی می شوند. در صورت وجود مشکلی فنی در سیستم آن را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض می کنند.

با در نظر گرفتن بررسی کلی در سرویس و نگهداری علاوه بر اینکه از سلامت آسانسور آرامش خاطر ایجاد میکند. از به وجود آمدن هزینه های بیشتر در صورت خرابی نیز جلوگیری می کند. بنابراین توجه داشته باشید که بعد از خرید آسانسور حتماً نسبت به سرویس و تعمیر و نگهداری آن در زمان مقرر اقدام کنید. این مواردی که ذکر شد برای همه مدل های آسانسور مدل های خانگی آن نیز صدق می کند. و اما همه چیز درباره تعمیر و نگهداری آسانسور را بدانید.

چک لیست سرویس و تعمیر و نگهداری آسانسور

 

بررسی عملکرد کلی آسانسور

بررسی لنت های ترمز

انجام روغن کاری گیربکس روغن موتور

بررسی وضعیت کنتاکت های سیستم ترمز

برسی از کنتاکت سیم بکسل سیستم اورلند

بررسی عدم زدگی و کشش مناسب سیم ها

کنترل تمام قطعات متحرک

تست کردن محکم بودن پیچ و مهره ها

بررسی موقعیت قلاب و پلاک تناژ

چک کردن فن، دما و روشنایی موتورخانه

کنترل  انتقال کابین آسانسور به نزدیک ترین طبقه در مواقع قطعی برق

کنترل وجود برچسب شماره قطعات اصلی

 

همه افرادی که برای سرویس و تعمیر و نگهداری آسانسور ها به ساختمان ها می روند باید همه مواردی که در این چک لیست وجود دارد را بررسی و کنترل کنند. این موارد باید ماهانه یا یک ماه درمیان حتماً بررسی شوند حتی از یکی از آنها نیز نباید گذر کنند. همه موارد موجود در این چک لیست باید تیک خورده شده باشد.

 

مهمترین قسمت های آسانسور که باید بررسی شوند

 

برای سرویس و بررسی وضعیت و عملکرد آسانسور بهتر است بخش های مهم آن را تقسیم بندی شوند و به نوبت مورد بررسی قرار گیرند. این کار موجب می شود که افراد یا متخصصان با یک دید کلی و همینطور آمادگی بیشتر در زمان بررسی موارد، کیفیت بالاتری داشته باشند.

بنابراین اگر شما جزو افرادی هستید که به عنوان سرویس کننده آسانسور مشغول به کار هستید و یا مدیر ساختمان مسکونی و اداری هستید؛ بهتر از این موارد را بدانید. زیرا اگر خودتان مشغول به کار هستید که به بهترین شکل سرویس آسانسور را انجام دهید و اگر مدیر ساختمان هستید از فرد سرویس کننده بخواهید که همه این موارد را به درستی انجام دهد.

 

سرویس قسمت بالای اتاق آسانسور

 

به منظور بررسی قسمت های بالایی اتاق آسانسور،  ابتدا بایستی دکمه توقف را بررسی کرد تا از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود. بعد از این مرحله نوبت به برداشتن هرگونه وسایل یا مواد اضافی از بالای اتاق آسانسور می باشد. بعد از اتمام این دو کار بایستی همه بخش ها و قطعات موجود که شامل غلطک، ریل، دستگاه تراز و... می باشد، به طور دقیق و کامل بررسی شوند تا همه بخشهای آن به طور صحیح عمل کنند. حال نوبت به این می‌رسد که سیم ها و کابل ها بررسی شود، تا متوجه شویم که دچار پوسیدگی و پارگی نشده اند.

 

معرفی سرویس های دوره ای PM و EM